vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Nya körkortet
#1


See User information
Fakta
Det första körkortet kallades ”Kompetensbevis för automobilförare” och började utfärdas efter det att ”Kungliga majestäts nådiga förordning om automobiltrafik” (SFS 1906:90) hade trätt i kraft 1 januari 1907. Enligt denna förordning fick automobil "allenast föras af den, som fyllt 18 år och med bevis, utfärdadt af besiktningsman, styrkt sig vara fullt förtrogen med automobils konstruktion, skötsel och manövrering."

Den person som framförde en automobil var tvungen att inneha ett sådant kompetensbevis och var "skyldig att på anmodan af krono- eller polisbetjänt utan onödigt dröjsmål styrka sin behörighet."

Kompetensbevisen utfärdades av personer som innehade förordnande från Länsstyrelsen och i Stockholm stad av Överståthållareämbetet. Benämningen "körkort" infördes 1917 och krav på ett fotografi på körkortet 1924.

Källa: Vägverket
Körkortet firar hundra i år, och lagom till jubileumet lanserar Vägverket en ny variant av "lappen". Den nya modellen av körkort har samma rosa nyans som det gamla, och på många sätt liknar det nuvarande och det nya kortet varandra. Men några innovationer finns, bland annat ett genomskinligt fönster som har inkorporerats i kortets yta för att försvåra förfalskningar.

– Polisen har uppmärksammat att det förekommer en del förfalskningar och det är kanske den starkaste anledningen till att vi byter utformning av kortet. Ett genomskinligt fönster är svårt att göra för förfalskarna, säger Thomas Eriksson, avdelningschef på Vägverkets trafikregister.

Exakt hur det genomskinliga fönstret ska försvåra för förfalskare vill han av säkerhetsskäl inte gå in på, men han intygar att det genomskinliga fönstret är det senaste inom antiförfalskningsteknik. En annan nyhet är att ordet "körkort" på framsidan finns översatt till alla EU-språk samt att man på baksidan vigt en plats åt ett datachip som kan bli aktuellt att sätta dit.

– Inom EU förs diskussioner om att ha ett chip på alla kort och man har nu lagstiftat så att det är godkänt. Men vilken information som chippet skulle innehålla är inte klarlagt i dagsläget, säger Thomas Eriksson.

Svenska körkortsinnehavare behöver inte springa till Vägverket för att byta ut sina körkort den 1 december, de är giltiga tills de går ut. När bytet blir aktuellt kommer däremot alla att få de nya korten för samma pris som det nuvarande: 120 kronor.



Vilken information avser dom att det ska innehålla mer än det gör nu då?

Posted on: 2007/11/13 11:26
Ju flera kockar ju mindre till gästerna..
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Nya körkortet
#2


See User information
Hahaha ,det kommer att vara ett EU-standardiserat körkort, antagligen biometriskt!

Posted on: 2007/11/13 14:28
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety."

/Benjamin Franklin
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Nya körkortet
#3


See User information
Quote:

TeBe skrev:
Hahaha ,det kommer att vara ett EU-standardiserat körkort, antagligen biometriskt!


Det räcker inte, man kan nog på goda grunder anta att dom sätter upp avläsningsstationer här o var, på samma sätt som snatterilarmet i butikerna så att man kan spåras oavsett vart man rör sig, nu räcker det att man lämnar luren hemma så sket det sig, men körkortet eller idhandling blir vi tvugna att bära med oss...

Posted on: 2007/11/13 14:48
Ju flera kockar ju mindre till gästerna..
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Nya körkortet
#4


See User information
Jag skulle aldrig skriva under ett papper för att få ett i alla fall, i England förlorar alla som skaffar det nya ID kortet alla rättigheter gentemot staten, läs detta: http://www.natural-person.ca/nationalid.html

100 spänn på att samma sker i sverige, eftersom vi kör samma sak med stora bokstäver i FÖRNAMN EFTERNAMN istället för Förnamn Efternamn, exakt som de berättar om maritime admiralty law, på denna site.

Posted on: 2007/11/13 17:27
Kreti och pleti är en i vardagligt bruk föraktlig beteckning för allehanda löst folk, den breda allmänheten, vem som helst, eller som det står i Nordisk Familjebok: ”personer utan börd, bildning eller samhällsställning.”
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
66 user(s) are online (66 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 66

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS