vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Israelisk tillverkare stoppade vetenskaplig artikel
#1


See User information
Israelisk tillverkare av lögndetektorer stoppade vetenskaplig artikel som visar att lögndetektorer inte fungerar bättre än slumpen.

http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=597&a=868300

Posted on: 2008/12/28 23:05
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Israelisk tillverkare stoppade vetenskaplig artikel
#2
Quote:

Forskare hotas av åtal

Två svenska forskare hotas med åtal sedan de publicerat en vetenskaplig artikel som dömer ut användandet av lögndetektorer. Företaget Nemesysco, som tillverkar detektorerna, skriver i ett brev till forskarnas förlag att de kan stämmas för förtal om de skriver om ämnet igen.

- Det är otroligt allvarligt att de försöker tysta oss på det här sättet. Jag har aldrig hört talas om något liknande. Vi har tydligen skadat deras affärer, säger Francisco Lacerda, professor i fonetik vid Stockholms universitet.

Tillsammans med Anders Eriksson, professor i fonetik vid Göteborgs universitet, skrev han år 2007 den mycket kritiska artikeln "Charlatanry in forensic speech science".

Som DN har berättat om tidigare, drog tidskriften som tryckte artikeln senare in den efter påtryckningar från det israeliska företaget Nemesysco. Artikeln försvann från tidskriftens hemsida och en ursäkt trycktes i ett senare nummer.

Artikeln var direkt riktad mot företagets lögndetektor-patent, säger Francisco Lacerda:
- Vi visade att uppfinningen inte kan fungera. Artikeln hade en journalistisk ton och var ganska provokativt skriven. Men vi ville bevisa att tekniken bakom lögndetektorer bara är lurendrejeri.

I ett brev till förlaget skrev Nemesyscos advokater att artikelförfattarna kunde stämmas för förtal om de skrev om ämnet igen. Något som förlaget gick med på att framföra: "Vi kommer att varna författarna om att de inte bör publicera artikeln i ett annat forum och att om de skickar in en liknande artikel till en annan tidskrift kan de komma att stämmas för förtal", skriver redaktören i sitt svar.
Brevet skickades också vidare till Francisco Lacerda och Anders Eriksson.

- Det känns naturligtvis väldigt obehagligt. Man vet inte var det ska sluta. Samtidigt är det mitt ansvar som forskare att dela med mig av min kunskap. Företaget har inte presenterat några motargument, utan väljer att helt enkelt försöka få tyst på oss, säger Francisco Lacerda.

Han hoppas att företaget inte kommer att göra verklighet av sina hot, men säger ändå att det finns en "stor risk".

I ett brev till DN.se skriver Nemesysco de svenska forskarna baktalar företaget.
Varningarna från företaget hindrar inte Francisco Lacerda från att planera fler artiklar i ämnet. Medan forskarvärlden är ense om att lögndetektorer är "trams", används de ändå av myndigheter, banker och försäkringsbolag i flera länder, säger han. I Storbritannien utnyttjas de för att avslöja bidragsfuskare.

- Testet slår helt godtyckligt. Det kan drabba utsatta människor, som till exempel söker socialbidrag. Företagen har tjänat stora pengar på det här, och när vi säger att kejsaren är naken, så blir vi väldigt hotfulla för dem, säger Francisco Lacerda.

Just nu ägnar han en stor del av sin tid åt att studera företaget Nemesyscos patenthandlingar. Resultatet vill han publicera, antingen på en egen blogg eller i en vetenskaplig tidskrift. Allmänheten bör få veta vad det finns för grund för lögndetektortekniken, säger han.

Samtidigt har företaget Nemesyscos agerande lett till ännu större uppmärksamhet för de båda svenska professorernas forskningsresultat.

- Det var väl knappast deras avsikt. Men sedan artikeln drogs in får jag mängder av mail och förfrågningar om kopior av artikeln. Den hade knappast blivit så läst om företaget bara hade förbigått den med tystnad, säger Francisco Lacerda.

Kristina Jogestrand


http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=1298&a=877743

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
44 user(s) are online (44 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 44

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS