Vakencorner
|
Fluor i mjölken på förskolan
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Såg nyheten på första sidan här på Vaken, om fluorsalt i Rosengård.
Det här är lite äldre nyhet om fluor i mjölk som ska testköras i två år i Västerbotten. Quote: Allt fler barn får hål i tänderna. Nu provas i Västerbotten ett nytt sätt att bryta trenden: Trehundra förskolebarn ska serveras mjölk preparerad med fluor och nyttiga bakterier. Här är länken till hela texten om man vill läsa http://www.sr.se/cgi-bin/p1/program/a ... &Nyheter=1&artikel=780451
Posted on: 2009/7/28 13:08
|
|||
|
Bara dom som är indoktrinerade tror på sagor.
|
||||
|
||||
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
fy fan alltså!!!!!
Posted on: 2009/7/28 14:01
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Man bör inte tillåta detta passera obemärkt.
Börja med att ringa livsmedelsverket och fråga dem om dom negativa sidorna med flour som är ett cellgift. Skulle bli kul och se hur man motiverar detta. Du lär få samma svar som jag fick när jag ringde dem och frågade vafaaan Aspartam gör i bamsetuggumin och tandkräm på apoteket som såldes till små barn. Fatta att representanten som skulle vara kemist kunnig satt och nekade att aspartam skulle vara kemiskt träsprit i pulverform med såpass komplexa molekyler att inte ens naturen klarar av att bryta ner dem och därav klänger sig kvar i näringskedjan. Jag bad dem besvara argumentationen i filmen Sweet Misery och det är inte så lätt och förneka fakta när livsmedelsverkets chef i usa öppet sitter och exponerar hur Dick chaney Apan och hans gift lyckats fuska sig genom provtesterna. Får vara nog med denna sinnesjuka utveckling. Folk får fanimig ta och skaffa sig ett samvete. Fatta att samma typer av människor med 200 ansikten dessutom har familjer och barn. Ryser bara vid tanken. Vilket land alltså,, Fingeravtryck i passen o skit utan att man ens får rösta om saken. Dessutom ska ursprungsland stå i passen vilket är så fucking inhumant mot alla som flyr diktaturer. Dessutom om man verkligen var seriös med att göra passen säkra hade man inför iris scanning som i saudi arabien ,, men nej då varför skulle man?? Fingeravtryck är ju mycket enklare och tillämpa överallt i samhället fastän det är mycket osäkrare. Bara i det argumentet ligger indikationen på att det är inget annat än kontrol och få kontrolera befolkningen för man utgår ifrån att all utom en själv är skyldiga + att man visar det genom att införa opersonliga skit system som vemsohelst kan kopiera. Vem förvånar det att utvecklingen går som den går när vi har rena hjärntvättade stofiler som sitter och styr i tron om att dom verkligen gör något gott och går guds ärenden. Aldrig hört något så patetiskt. PATETISKT. Människan ovilja att ta eget ansvar för sitt liv utan istället ge det till någon dåre till politiker eller kyrkan kan inte förklaras än något annat än patetiskt. Det är inte ens barn i vuxna kläder. Barn är visa. Ens handlingar avgör ens värde, vi har nog fått tillräckligt med bevis om att det inte finns någon brist på idioter i världen. Stackars barn som växer upp med dessa muppar till föräldrar. Fyfaan alltså, inför empatitest för dessa djävlar och klarar dom det inte så sterilisera fanskapen för trots allt ska dom inte få ha ungar om dom inte kan ha någon kärlek. Riktiga muppets i the muppets show. |
||||
|
||||
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
I rätt dos kan det vara bra. Men jag misstänker att de redan dricker fluorerat vatten och att den normala koncentrationen fluor i det vattnet är tillräcklig för deras kroppar.
Så länge de inte inhalerar gasen fluor så är det inte så farligt. medellivslängden är trots allt högre bland dem som tar det än innan vi började använda fluor och andra mediciner. Hela svenska befolkningen har en högre livslängd nu än innan vi började med läkarvården och tandvård. Så nått gör de ju rätt, de där läkarna. Så länge jag slipper bli utsatt för fluorgas (som är direkt skadlig, sänker iq, mm) så är fluor i tandkräm, fluorsalt mm. inom gränsvärden jag litar på. Läkare och forskare är inte onda som många tror...
Posted on: 2009/8/6 17:55
Edited by pingubenji on 2009/8/6 18:20:11
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Vad är det du säger pingubenji??? Allt detta är att få lättledda människor som är lättare att leda. Inte ett dugg nyttigt.
|
||||
|
||||
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
kemi är ett mycket spännande område. Man kan blanda två vätskor och få en vätska vars volym är mindre än någon av de tidigare vätskornas vardera volym.
Man kan även skapa en kemisk förening av två giftiga ämnen och få en förening som inte är det minsta giftig, inte ens i stora mängder. Men man kan även blanda två harmlösa ämnen och få en extremt giftig förening. Så länge man kontrollerar vilka reaktioner som sker så kan man kontrollera hur giftigt någonting är. Fluor har många möjliga skepnader. Som salt, som gas, ... Många är giftiga men många är även ogiftiga. Forskare utnyttjar vissa former för att erhålla en fördel. Att bara säga fluor är mycket ovetenskapligt. Det är som att säga att vatten är is när det är i gasform. Det är helt olika tillstånd.
Posted on: 2009/8/6 18:44
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Men den fluor som menas med tandkrämer är ju natriumfluorid. I mineralvatten är det oftast kalciumfluorid.
Natriumfluorid är mycket giftigt och kalciumfluorid, som faktist är bättre för tänderna, är inte giftigare än bordssalt. Men visst har du rätt om kemi. Jag hade förut en diskussion med en herre som inte fattade sig på olika fluorider och trodde det blev natriumfluorid bara för att vätskan innehöll natrium och fluorid. |
||||
|
||||
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
egentligen borde alla utlåtanden om fluor innehålla en beskrivning utav vilket fluor som syftas och helst en beskrivning på skillnaden mellan giftig och ogiftigt fluor.
Annars så misstolkas det och propageras som en konspirationsteori.
Posted on: 2009/8/6 18:59
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Det står ju tyvärr inte här vilken fluor, eller fluorid som avses. Man kan väl hoppas på att det är kalciumfluorid, men det är säkert natriumfluorid.
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
"I rätt dos kan det vara bra".
Nej, det finns ingen vetenskap som backar upp att det är bra för tänderna, inte ens i små mängder. det är giftigt för oss bara. I den största U.S. studien av flourid och tand karies så visade USAs "Public Health Service" tand register av över 39,000 skol barn, i åldern 5-17, från 84 olika delar i USA att numren tand problem var samma och lika många i områdena som hade flourid. Ställen som har fluorid i sitt vatten har en högre mängd tand problem än ställen som inte har någon fluorid, när fluorid har tagits bort från vattnet så har det visat sig att mångas tand problem försvinner medans tand problemen ökar kraftigt så fort fluorid tilläggs, du kan läsa om det här: http://www.medicalnewstoday.com/articles/21263.php Natriumfluorid i dom mängderna som dom har i USAs vatten ger hjärnskador med mera. om man dricker vatten med flera delar per miljon fluorid jon så spelar det ingen roll om där också är natrium eller kalcium, både och är giftigt för oss. "Jag hade förut en diskussion med en herre som inte fattade sig på olika fluorider osv." Nej, det hade du inte. du hittade på saker som vanligt och jag avslöjade dig, vilket gjorde att du lämnade forumet för att sedan komma tillbaka och hitta på mer som vanligt. |
||||
|
||||
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Jag vill nästan uppmana administrationen till att leta upp en bra introduktion till olika fluor-föreningar. Och en länksamling till studier som syftar till de olika formerna.
Helst innan man släpper nyheter som bara skriver fluor eller fluorsalt. (Tror det finns flera olika typer av salter som man kan skapa med fluor om jag inte minns fel från skolan) Jag är nämligen intresserad av att lära mig mer, men det går inte när det står så flummigt i inläggen/'vaken.se framsidan' Och man kan aldrig vara övertydlig när det är så komplicerat som det är...
Posted on: 2009/8/6 19:16
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Alla kan läsa tråden http://vaken.se/modules/newbb/viewtop ... =&topic_id=12889&forum=33 och se att jag inte hittar på. Grovt off topic dock. I denna tråd jag nyss länkade till står det mycket om olika fluorider, så den kan vara lärorik för vissa. |
||||
|
||||
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
en snabb titt på wikipedia gav mig 5 olika former av "fluoride".
organiska och ickeorganiska... Vad är vad, och vad syftas i de studierna du pratade om
Posted on: 2009/8/6 19:22
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
natrium är ju dock en salt, så skriver man fluorsalt kan det lätt misstas för natriumfluorid och det är också den typen av fluorid som finns i tandkräm. En biprodukt av aluminiumframställning.
Quote:
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
"Vad är vad, och vad syftas i de studierna du pratade om"
Du kan söka på wikipedia men du kan inte läsa informationen jag gav dig?. "Här suger vi åt oss. Passar skon så bär den." Du och ditt trams. jag trodde inte att kalciumfluorid var giftigt för, men du gjorde det, och nu säger du att det knappt är giftigt, du är rolig du.... jag studerade ämnet närmare och såg att kalciumfluorid visst är giftigt om det är tillräckligt mycket fluorid jon i det, och då berätta jag som det var i tråden och att jag trodde fel. du där emot ljög och hittade på saker som du alltid gör, pratar man med dig blir man ofta attackerad med lögner. "Vad gör det om det finns natrium och/eller kalcium med. Jag säger ju att det inte bara blandas med fluorid. Du sa ju nyss själv att jag ljög när jag påstod det och så säger du samma felaktiga sak igen." Du förstår inte vad jag säger. om där är tillräckligt mycket fluorid jon i det så spelar det ingen roll om det är natrium eller kalcium fluorid. du är medveten om att det finns något som heter natrium och kalcium fluorid?.... jag har inte sagt något angående om det blandas. |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Jag ser dock bordssalt, kaffe och annat som gifter. Vad bra att du nu studerat kalciumfluorid och sett att det är giftigare än vad du inledningsvis sa. PRECIS SOM JAG SA HELA TIDEN... Att jag inte sa att det var så giftigt nu beror på att jämfört med natriumfluorid är det inte så giftigt. Dessutom är kalciumfluorid bättre för tänderna. Inga föräldrar rasar att barnen får salt till maten på skola och dagis, men det är likförbannat ett gift. Quote:
Jag är fullt medveten om att det finns natrium- och kalciumfluorid. Det är delvis det jag försöker förklara för dig. Bara för att en dryck innehåller natrium, kalcium och fluorid betyder det inte att det bildas natrium- och kalciumfluorid som du tycks tro gång på gång. Det är så det verkar iallafall när man läser det du skriver. Kanske tyvärr ett av de misstag som blir när man särskriver som du gör. Tråkigt i så fall. En regel för dig: Låter det som det ska sitta ihop så ska det det på Svenska... Utom när man blandar ord från annat språk, för då sätter man bindestreck. exempelvis "freestyle-bandspelare". Det står dig förresten fritt att använda bindestreck i natrium-fluorid också. |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
"Jag har sagt att det är giftigt i större mängder. Precis som du själv sagt att det är ungefär lika giftigt som bordssalt.
Jag ser dock bordssalt, kaffe och annat som gifter." Okej då menar vi samma sak tror jag, det räcker att det är en lika hög fluorid jon som det är i ramlösa för att det ska vara skadligt. "Dessutom är kalciumfluorid bättre för tänderna." Det är säkert mycket bättre än natriumfluorid som inte är bra för tänderna alls, konstigt att man inte har det i tandkräm istället. "Bara för att en dryck innehåller natrium, kalcium och fluorid betyder det inte att det bildas natrium- och kalciumfluorid" Det vet jag, det stämmer att jag en tid trodde att det var natriumfluorid i ramlösa men det är varken natrium eller kalciumfluorid enligt ramlösa och andra experter jag har pratat med, men det är tillräckligt mycket fluorid jon i det för att det ska vara skadligt, lika sorligt varje gång man ser någon som köper en hel back ramlösa, dricker man det över en längre tid blir man helt klart skadad. |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Ok. Då är vi överens
|
||||
|
||||
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Jag har läst på så många ställen att det inte finns några studier som bevis för att fluor motverkar karies.
Så jag tog mig till olika företagshemsidor i hopp om att någon skulle ha en. Måste erkänna, det var ont om dem. Men till slut hittade jag en hel litteraturstudie på svenska (till min förvåning) hos fluxfluor.se, den gick igenom typ 500 studier så den duger: http://www.sbu.se/upload/Publikatione ... ries_2002/kariesfull.html Den har alla slutsatser jag behöver för att slutligen känna mig lugn... för "unga permanenta tänder". Läs den (sammanfattningen räcker) och skratta!!! Det är det mest omfattande arbetet jag sett kring fluorforskningen! Den är nog det bästa vi kan använda som källa här på vaken.se ps: observera vad de skriver om vuxna.
Posted on: 2009/8/6 21:57
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Varför ska man använda ett gift som är skadligt för tänderna bara för att det kan göra tänderna lite mer vita under en tid?. fluorid skadar ofta tandemaljen och ger en karies.
Så här ser barns tänder ofta ut efter fluorid http://www.fluoridealert.org/dental-fluorosis.htm Fluorid i vatten som dom har i USA hjälper inte mot tand problem, så fort man sväljer fluorid så är det skadligt för ens iq med mera. det krävs inte stora mängder för att det ska vara skadligt. dom mängderna USA har i sitt vatten 1-4ppm är mycket skadligt, i vatten som säljs i butiker finns det upp till 10ppm. 1943-1953 hade dom hela 8ppm i texas. det är vanligt att folk i USA dagligen får i sig 5ppm eller mer från allt dom använder sig av som har fluorid. Dental Fluorosis in an Area of Kenya with 2 ppm Fluoride in the Drinking Water http://jdr.sagepub.com/cgi/content/abstract/65/5/659 |
||||
|
||||
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
"Så här ser barns tänder ofta ut efter fluorid: [länk]"
ofta och ofta... läser att det är sällsynt i sverige...
Posted on: 2009/8/7 10:56
|
|||
|
||||
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Lite om fluorid i svenska vatten
0,8 Dricksvattnet ger ett begränsat kariesskydd. 0,8–1,2 Dricksvattnet har kariesförebyggande effekt. 1,3–1,5 Dricksvattnet har kariesförebyggande effekt. Vattnet bör dock inte ges i större omfattning till barn under 1/2 års ålder. 1,6–4,0 Dricksvattnet har kariesförebyggande effekt. Vattnet bör dock endast i begränsad omfattning ges till barn under 1 1/2 års ålder. 4,1–5,9 Dricksvattnet bör endast i begränsad omfattning ges till barn under 7 år och endast vid enstaka tillfällen till barn under 1 1/2 år 6,0 milligram/liter Risk för tandemaljfläckar (fluoros). Risk för fluorinlagring i benvävnad (osteofluoros). Vattnet bör inte användas till dryck eller livsmedelshantering. http://www.sos.se/sosfs/2003_17/2003_17.pdf#search=%27fluorid%27 Nu lite om hur slarviga vi kan vara 2003 sänktes gränsvärdet för fluorid från 6,0 till 1,5 milligram/liter. Anledningen till skärpningen är att alla, inklusive småbarn, ska kunna dricka vattnet utan inskränkningar. Under 2008 rapporterade kommunerna att 75 anläggningar hade fluoridhalter som översteg gränsvärdet. Bekämpningsmedel ska inte förekomma alls i dricksvatten. Under 2008 hittades ändå bekämpningsmedel på 14 anläggningar. Överskridandena gäller främst små anläggningar. http://www.slv.se/sv/grupp3/Nyheter-o ... ntrollen-av-dricksvatten/ Kan kranvatten ge cancer ? En studie vid Harvard dental school som visar att det tycks finnas ett känslighetsfönster hos unga pojkar då deras skelett växer som snabbast. De 5–10-åringar som drack kranvatten med fluor femdubblade risken för att drabbas av bentumör, osteosarkom, i åldern 10–19 år. Känsligheten var allra störst i åldern 6–8 år. Fluor i dricksvattnet kan ge cancer http://www.svd.se/nyheter/inrikes/artikel_498843.svd
Posted on: 2009/8/7 12:11
|
|||
|
Bara dom som är indoktrinerade tror på sagor.
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Fluor i mjölken på förskolan
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
sos är dumma i huvet, tror att man kan ge 4-5,9ppm till barn och att det skulle hjälpa mot karies, så långt ifrån sanningen man kan komma, bara 1,9ppm räcker för att ge barn hjärnskada, redan 1,5ppm är skadligt. Där är en stor risk med tandkräm också att barn sväljer det, det är en självklarhet utan att man behöver någon fakta som backar upp det att många många barn har fåt det i sig genom det sättet och blivit skadade av det.
"Like most parents, Beverly Cooke encouraged her daughter Alysia to use fluoride toothpaste. From the age of 18 months Alysia’s tooth-cleaning was supervised, and she never used more than the recommended pea-sized amount of toothpaste. At nine, Alysia started to have leg pains, flu-like symptoms and constant headaches. Her condition mystified specialists until a doctor at an orthopaedic clinic noticed her teeth were mottled brown. He suspected dental fluorosis, a condition caused by over-exposure to fluoride that can cause crumbling of the enamel and permanent damage to teeth. Tests revealed high levels of fluoride in Alysia’s system, even though she lived in the Gower Peninsula in Wales, an area with unfluoridated water. As soon as she stopped using fluoride toothpaste her symptoms disappeared and now, aged 11, she has problems only if she visits areas where the water is fluoridated A government-commissioned study has revealed that 48 per cent of children who drink fluoridated water show signs of fluorosis. Campaigners and parents are increasingly angry that the risks are not better publicised. In America, they point out, there is a mandatory warning on every tube of fluoridated toothpaste: “In case of accidental ingestion, seek professional assistance or contact a poison centre immediately.” Why are British consumers not given this information? Tony Lees, from Herefordshire, a dentist for 40 years, believes that fluoride should be banned from toothpastes and water. The marginal benefit it displays for teeth does not outweigh its general dangers, he says. The fact that the British Dental Association receives money from the toothpaste industry for endorsing fluoride-based products, among other things, is hardly likely to inspire confidence. Nor is the organisational quirk which means that toothpaste safety is controlled by the body regulating cosmetics, not medicines" http://fluoridealert.org/media/2001d.html "many children ingest more fluoride from toothpaste alone than is considered “optimal” for a full day’s worth of ingestion. According to the Journal of Public Health Dentistry: "Virtually all authors have noted that some children could ingest more fluoride from [toothpaste] alone than is recommended as a total daily fluoride ingestion." (52) Because of the increase in fluoride exposure from all sources combined, the rate of dental fluorosis (a visible indicator of over-exposure to fluoride during childhood) has increased significantly over the past 50 years. Whereas dental fluorosis used to impact less than 10% of children in the 1940s, the latest national survey found that it now affects over 30% of children. (47, 53)" http://www.fluoridealert.org/fluoride-facts.htm Så det är tillåtet med 1,5 ppm i kranvatten i sverige? det var en nyhet för mig, undrar hur många ställen som har det om de stämmer. det säljs vatten som har fluorid med över 2ppm över allt i sverige. Vissa länder följer inte deras lagar som säger att man inte får tillägga fluorid i vattnet och i mat, en europeisk domstol har beslutat att det ska bli olagligt med fluorid i vattnet i europa, och att länder som inte följer deras lagar ska börja att göra det. http://www.ukcaf.org/european_court_r ... n_end_to_fluoridatio.html http://www.ukcaf.org/files/ecj_ruling_on_functional_foods.pdf http://eur-lex.europa.eu/Notice.do?va ... cs&lang=en&list=483014:cs,459213:cs,450721:cs,424316:cs,401136:cs,401132:cs,287452:cs,357785:cs,250904:cs,250903:cs,&pos=5&page=1&nbl=24&pgs=10&hwords=&checktexte=checkbox&visu=#texte |
||||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska








