vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Vad är svininfluensa och vad är ett vaccin?
#1


See User information
Nu har jag läst runt en del och sett klipp på youtube men jag känner mig ändå förvirrad.

Först och främst. Vad är svininfluensan?
Om jag har förstått rätt så är det ett virus, men vad är ett virus?

The Swine Flu Vaccination Hoax - Explained (1/5)
http://www.youtube.com/watch?v=SbFxV_C8Yw4

Jag tycker att Vonderplanitz försklarar bra och det låter vettigt, men det står t.ex inte något på wikipedia om att ett virus skulle vara en lösning som finns till för att rensa ut gifter ur kroppen.

Att svininfluensan skulle vara skapat i laboratorium verkar inte råda något tvivel om. Men stämmer det att människor inte kan få djurvirus, utan de måste injeceras?

Och vad är ett vaccin?
Om virus är något som rensar ut våra kroppar när dom har blivit så förgiftade att dom inte kan rensas ut på normalt sett, borde inte vaccin vara dåligt då?

Posted on: 2009/7/16 8:57
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Vad är svininfluensa och vad är ett vaccin?
#2


See User information
Quote:

Andx85 skrev:

Först och främst. Vad är svininfluensan?
Om jag har förstått rätt så är det ett virus, men vad är ett virus?



Jadu, orsaken till att virus finns från första början vet väl ingen ännu. Detta är första gången jag hört någon uttala sig om att virus uppkommer från cellerna "utav ett behov att rensa kroppen".

Jag har en kompis som läser till läkare. Vetenskapen har vad jag förstått av honom bara börjat lära sig att hantera livsformen "virus". Man vet inte mycket om varför virus existerar. Vad man däremot vet är att man exempelvis kan minska dess spridningshastighet. Virus "inaktiveras" alltså i olika hög grad, så att de förökar sig olika snabbt. En långsam förökningshastighet ger immunförsvaret mer tid att lära sig att identifiera viruset. Detta försvagade virus är vad man kallar vaccin (en variant av vaccin).

Naturligtvis kan ett svagt immunförsvar ändå var otillräckligt starkt mot detta försvagade virus och personer insjuknar då i sjukdomen som vaccinet/"försvagade viruset" var ämnat att skapa skydd mot (vaccinet i sig skyddar alltså ingenting, det är en svag dos av viruset).

Man kan även härma virusets utseende med andra partiklar så att immunförsvaret lär sig att identifiera viruset i framtiden. (Detta är en annan form av vaccin) Här finns ingen risk för personer att insjukna i virusrelaterade sjukdomarna.
(Detta är vad jag förstått svårare att tillverka)
Däremot kan dessa partiklar vara giftiga/farliga på andra sätt och ge häftiga biverkningar av diverse olika anledningar.

Quote:


Att svininfluensan skulle vara skapat i laboratorium verkar inte råda något tvivel om. Men stämmer det att människor inte kan få djurvirus, utan de måste injeceras?



Första individen gäller det säkerligen, tills viruset har lärt sig att penetrera dessa celler/vävnader. Immunförsvaret är annars väldigt snabb på att eliminera virus som inte har specialiserat/lärt sig att snabbt ta sig in i celler. (Då blir det samma effekt som ett 'försvagat virus'/vaccin, immunförsvaret hinner lära sig att identifiera viruset. Dvs "ett virus som inte sprider sig snabbt i en viss miljö är i sig självt ett vaccin mot sig själv" i samverkan med immunförsvaret)

Quote:


Och vad är ett vaccin?
Om virus är något som rensar ut våra kroppar när dom har blivit så förgiftade att dom inte kan rensas ut på normalt sett, borde inte vaccin vara dåligt då?



Vaccin är olika sätt att lära immunförsvaret att identifiera viruset. Om det är bra eller dåligt att artificiellt skydda olika grupper av människor vet vi inte. Det får framtiden visa.

Någon gång kanske det görs ett allvarligt fel och ett riktigt farligt virus sprids via ett misslyckat vaccin. (Kan redan ha skett med denna influensan) Men det kommer aldrig döda alla människor på jorden. Det finns alltid något immunförsvar som är kraftigt nog att skydda. Då blir det snarare en fråga om naturligt urval och överlevnad av de starkaste individerna.

Om vaccin är bra beror dessutom på vilket perspektiv man ser från.

För företag som säljer vaccin är det en guldgruva. Det skapas nya mutationer varje dag och denna "produkt" (vaccin) kommer alltid gå att sälja till de människor som misstänker att deras egna immunförsvar är för svagt för att lära sig viruset on-the-fly när de blir infekterade första gången.

I framtiden kanske de även kommer sälja behandlingar som förstärker de "restriction modification system":en som cellerna har inbyggt för att försvara sig mot främmande DNA.

Posted on: 2009/7/16 18:41

Edited by pingubenji on 2009/7/16 18:56:27
Edited by pingubenji on 2009/7/16 18:57:09
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Vad är svininfluensa och vad är ett vaccin?
#3


See User information
Tack för svaret, det rädde ut en del. Men det lät som att Vonderplanitz visste vad han snackade om och jag tyckte lät väldigt sant. Finns det något korn av sanning i det han säger?

Posted on: 2009/7/19 11:16
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Vad är svininfluensa och vad är ett vaccin?
#4


See User information
Korn finns väl. Men jag vet inte, jag är inte virolog och kan tyvärr inte avgöra detaljerna.

Det trista med statistik kring vaccin är att man inte kan avgöra hur många som räddades av en viss vaccinering. Man vet ju inte hur många som i framtiden skulle ha insjuknat om de inte vaccinerades.

Däremot kan man se att x% av de som vaccinerades insjuknade pga svagt immunförsvar i förhållande till hur viralt vaccinet/viruset är.

Så därför förstår jag varför den här debatten finns. Människor vill ha hårda siffror på hur effektivt någonting är.

Men jag kan inte mer än förlita mig på drömmarna hos de unga forskarna som studerar bioteknik på universitet. Jag tror att 99% av dem vill bota sjukdomar med deras uppfinningar. Och jag tror på deras vilja att uppfinna det ultimata vaccinet så att de tjänar pengar. Därför måste de uppfinna fungerande vaccin.

Därför tror jag att vacciner fungerar.

Posted on: 2009/7/19 12:08
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
109 user(s) are online (109 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 109

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS