vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Anonym
Direkt Aktion/Aromterapi och judehat
#1
hej alla medlemmar på vaken och gästerna oxå förstås.
jag är inte så aktiv här på vaken.se längre för jag väntar på bredband,det kommer om 9dagar vilken tur va?

ääääääähhh skitsam det är en annan historia

detta hitta jag i en artikel ur direkt aktion

Aromterapi och judehat
Om fascism i new age-rörelsen

Tänk dig att man tar en dos småborgerligt missnöje, en gnutta solidaritetsretorik, en del new age, en del antisocialism, en del "alternativ ekonomi" och blandar ihop det med konspirationsteorier om att världen styrs av frimurare, judar och hemliga sällskap. Antagligen tänker du att ingen frisk människa någonsin skulle kunna gå på en sån smörja. Men det finns faktiskt en hel del människor som gör det, och de bildar ett brokigt nätverk med kopplingar både till alternativrörelsen, somliga perifera vänstergrupper och till extremhögern.

Det är särskilt i new age-kretsar som konspirationstänkandet är populärt. Det bygger på engelsmannen David Ickes bok "Robotarnas uppror" och idéerna sprids i Sverige av personer som Lars Adelskogh, Esa Nyberg och Jüri Lina, samtliga new age-inriktade konspirationsfreakar med kraftigt antijudiska teorier. Galenskaperna går ut på att jorden styrs av olika hemliga grupper - Bilderberggruppen, Illuminater, Trilaterala kommissionen med flera - där politiker, företagsledare och andra mäktiga tillsammans skulle sitta och i hemlighet planera världens framtid. I ännu högre grad anses frimurarna försöka styra världens öden. Och självklart är det judarna som kontrollerar det hela.
Nazister och kristna med konspirationsteorier

Känns det igen? Självklart är det bara en annan version av den nazistiska ZOG-teorin. Teorin om Bilderbergarna, frimurarna och judarna finns i olika versioner, vissa med extrema antijudiska inslag, andra utan. Den finns i kristna versioner (till exempel har den avlidna pingstpastorn Kjell Sjöberg, bror till Stanley Sjöberg, skrivit en bok om det), men är vanligast i new age-sammanhang. De är även populära bland så till synes olika grupper som rättshaverister, vänstervridna räntemotståndare och nazister.

Jüri Lina är den som kanske mest av alla bidragit till att sprida dessa idéer i Sverige. Han kommer ursprungligen från Estland och har skrivit en rad böcker, "Under skorpionens tecken" och "Sovjetiskt inflytande i Sverige" är några. De är mycket populära både inom extremhögern och i vissa new age-kretsar. De hyllas av nazisttidningen Nordland och distribueras av Göran Clevensjö (en före detta nydemokrat från Upplands Väsby som numera är aktiv inom Sveriges Pensionärers Intresseparti).

Boken "Sovjetiskt inflytande i Sverige" inleds med orden: "Sovjetunionen existerar inte längre. Dess inflytande finns dock kvar, även i Sverige. (...) Här har man byggt upp ett effektivare socialistiskt system än man lyckades med i Sovjetimperiet." Han blandar propagandan med konspirationsteorier med udden mot judar och frimurare, och kryddar med lite astrologi och UFO-teorier.

Ibland blir det riktigt skrattretande, till exempel när han på fullt allvar hävdar att det finns belägg för att man har funnit ett amerikanskt bombplan i en krater på månen. Detta var en historia som först dök upp som ett skämt i den engelska blaskan Sunday Sport, och som senare figurerat i En dingding värld. Det är på den nivån Jüri Linas teorier befinner sig.

Han har även hävdat att andra världskriget i hemlighet var uppgjort på förväg av Hitler, Stalin och Churchill. Detta på ett föredrag han höll efter att ha varit på en konferens för konspirationsteoretiker av sitt slag i England hösten -98 tillsammans med sverigedemokraten Steve Ahlberg från Sollentuna. Jüri Lina har även kontakt med en rad andra högerextremister, till exempel Christopher Jolin, förintelseförnekare och veteran inom grupper som BSS och Sverigedemokraterna.
New age-teoretiker avskedad på grund av judehat

Samlingspunkten för dessa idéer var de nu nedlagda tidningarna Insikt och dess efterföljare Nexus. Den senares redaktör var rasisten Lars Adelskogh, och bland de övriga medverkande fanns Jüri Lina och Esa Nyberg.

Lars Adelskogh var tidigare lärare på Axevalla folkhögskola i Skövde, men blev avskedad på grund av sitt judehat. Droppen var när han publicerade en artikel på Internet med rubriken "Är EU en judegrej?". Budskapet var att EU är en konspiration styrd av judar. Lars Adelskoghs böcker kan för övrigt köpas på de flesta new age-bokhandlar runt om i Sverige, och det är han som har översatt David Ickes böcker till svenska.

Konspirationstänkandet fungerar som ett smörgåsbord, som new age-anhängare, rättshaverister och högerextremister kan välja och vraka från. På det smörgåsbordet finns förutom konspirationstänkandet bland annat new age, hälsokost, alternativmedicin, aromterapi, vätgasenergi, EU-motstånd, samt alternativ ekonomi i form av bytesringar och räntemotstånd. Politiskt brukar personerna som sysslar med detta hävda att de är "varken höger eller vänster", att de förespråkar en "tredje väg". De kritiserar den storskaliga kapitalismen och finansspekulation och talar inte sällan om solidaritet med dess offer. Men samtidigt tar man så gott som alltid avstånd från socialism och klasskamp i alla former och förespråkar en fri marknadsekonomi och klassamarbete och talar sig varm för småföretagarnas intressen och rättigheter gentemot både facket, staten och storföretagen.

Klassprägeln på denna brokiga rörelse är tydlig. De människor som dras till dessa idéer är samma som dras till andra högerpopulistiska rörelser. Det är inte en slump att en hel del människor som tidigare var aktiva inom Ny Demokrati sysslar med dessa idéer. Det är småborgare, ofta ensamföretagare, som attraheras.

Eftersom nazismen är antisocialistisk och till sin retorik antikapitalistisk letar dess anhängare efter alternativa ekonomiska lösningar. Nazistveteranen Lennart Nyberg i Stockholm, som bland annat varit ledare för Sveriges Nationella Förbund, är en av de som intresserat sig för hur en nazistisk ekonomi ska se ut. Numera har han ett eget enmansparti, "Rikshushållarna" och ordnar kurser i sin "landsekonomi". Han har även skrivit en bok i ämnet, en tunn liten sak med innehållslöst och makalöst flummigt innehåll. Andra nazister vurmar mer för byteshandel och lokal, lantbruksbaserad ekonomi.

Gemensamt för alla naziekonomer är dels att de vill ha kapitalism på lokalnivå men motsätter sig finansspekulation och att de vurmar starkt för "småföretagare". Och dels att de är motståndare till ränta. Orsaken är att ränta för nazisterna symboliserar något judiskt. Eftersom det under långa perioder i Europa varit förbjudet för andra än judar att låna ut pengar mot betalning, finns en lång tradition av att koppla samman judar med girighet, ockerräntor och finansiell spekulation.
Smutsigt samarbete mellan vänstern och extremhögern

Motståndet mot ränta är alltså en sak som förenar vissa grupper inom vänstern och vissa inom extremhögern. För vänstern är det uppenbart att förekomsten av ränta i vårt samhälle omfördelar resurser från fattig till rik, såväl lokalt som globalt. Extremhögern ser motstånd mot ränta som en strategi mot den judiska makten. Och småföretagare har en naturlig dragning till räntemotstånd eftersom de ofta har stora ränteutgifter. En hel del företagares ekonomi kraschade i samband med bankkrisen i början av 90-talet, vilket genererade en och annan rättshaverist. De har till och med en egen förening, Bankrättsföreningen. Drivande i Bankrättsföreningen är Mats Lönnerblad, medarbetare i den konservativa tidskriften Salt.

Det märkliga är när vänsterns räntemotstånd och nazismens kokar samman till en populistisk sörja, tillsammans med allsköns konspirationsteorier, new age, ekologi och småborgerlig populism. Det händer nämligen att räntemotståndare på vänstersidan samarbetar med högerextrema konspirationsteoretiker i diverse projekt kring "alternativ ekonomi".

För några år sedan introducerades ett kortlivat projekt vid namn "Bank of Good Will" i Sverige. BGW sade sig då ha över 17 000 medlemmar i Estland, Lettland, och Finland. De hade en gigantisk hemsida på Internet, och verkade vilja fungera ungefär som en korsning av JAK ("Jord, Arbete, Kapital", en ekonomisk förening som beviljar räntefria lån i proportion till hos JAK tidigare sparat kapital) och ett stort pyramidspel. BGW hävdar att man kan bli rik utan att befläcka pengarna med ränta, genom att byta varor och tjänster förmedlat av dem. Projektet verkar ha sitt ursprung i Estland och den organisation som officiellt ligger bakom är "Maghira Foundation" med postadress där.
Räntefria lån-bank med antisemitiska kopplingar

Förutom bytesförmedling för alla typer av varor och tjänster fanns på hemsidan en mängd artiklar och propaganda. De flesta hade någon sorts "vänster"-retorik. Det talades om solidaritet med tredje världen och finansspekulationens destruktiva effekter på människor och miljö kritiserades. Men bredvid dessa artiklar hade Bank Of Good Will annonser för Jüri Linas högerextrema litteratur. Andra artiklar behandlade paranormala fenomen, astrologi, UFO:n, konspirationsteorier och liknande new age-ämnen. En handlade om hur den judiska frimurarorden Bnai Brith försöker ta kontrollen över världen, ett ämne som är populärt även i öppet nazistiska publikationer.

Många av artiklarna som Bank of Good Will publicerade var skrivna av personer som är aktiva inom JAK, det är oklart om de har publicerats med deras medgivande eller inte. Det råder i alla fall inget tvivel om att många judehatare och konspirationsteoretiker är medlemmar i JAK. Under ett möte mot nyliberalismen i Malmö häromåret höll Marianne Påsse, då styrelsemedlem i JAK-Skaraborg, ett föredrag om räntefri ekonomi. Mot föredragets slut började hon glida in mer och mer på allsköns konspirationsteorier med mer eller mindre antijudiskt innehåll. När en av åhörarna frågade henne om det inte var lite väl likt det ökända falsariet "Sion Vises Protokoll", svarade hon glatt att det var just det som hon syftade på. Marianne Påsse sitter numera i JAK:s centralstyrelse, och är fortfarande flitigt anlitad som föredragshållare.

De suspekta ekonomiska teorierna får även spridning på andra håll där man inte hade förväntat sig högerextrema idéer. I tidningen Djurens Rätt kan man till exempel se annonser för en "alternativ" tidning som förespråkar "tidsfaktor-ekonomi", en ekonomisk teori vars upphovsman är Karl Gustafson, högerextremist från Sollentuna. Han hävdar bl a att "socialism är en mental defekt hos vissa människor" och vill bilda ett parti för att genomföra sitt system, som han hävdar är "bortom vänster och höger". "Tidsfaktorekonomerna" propagerar för en fri marknad, där inga fackföreningar existerar. Ändå har de försökt sprida sina idéer i vänstern i hopp om att någon grupp ska ta till sig dem, ett tag gjorde de till exempel många utskick till syndikalister.

Det händer alltså att de judehatande konspirationsteoretikernas idéer lyckas bra med att infiltrera solidaritets- och alternativrörelsen. Det gäller inte bara JAK, utan också t ex Nej till EU, Miljöpartiet och lokala "bytesringar".

Vi inom vänstern måste bli bättre på att mota ut sån här skit. Förutom det obehagliga med infiltration av judehatare är det katastrofalt för vår trovärdighet om vi beblandar oss med allsköns paranoida new age-anhängare.

Alla grupper som säger sig sträva efter en "alternativ ekonomi" är inte alltid välvilliga gräsrötter. Det kan lika gärna vara högerextremister som använder sig av en vänsterretorik.

Ur tidningen Direkt Aktion nummer 1/2001

http://www.yelah.net/articles/newage


kommentarer

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Direkt Aktion/Aromterapi och judehat
#2
Det finns mycket osanningar i detta, och många sanningar. Men begår man inte samma fel som rasister, när artikelförfattaren fördomsfullt stämplar Lars Adelskogh som rasist?

Vi många vet att det vi granskar, de maktstrukturer, inte har något med högerextrema åsikter att göra, eller någon form av judehat. Därmed anser jag att det är väldigt klumpigt av författaren att stämpla denna rörelse för att vara högerinriktade och nazister i hela bunten. Det är väl ganska fördomsfullt?

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Direkt Aktion/Aromterapi och judehat
#3


See User information
Jag läste denna artickel för att tag sedan. Jag tycker att den visa så mycket fördommar från skriventens sida. Man blir bra ledsen när man ser hur vissa tänker

Snart är man nazist bara för att man anser att det nuvarande ekonomiska systemet inte är bra.

Jag tycker inte om anti-semitiska eller andra nationalistiska ideer, därav tycker jag inte heller om Lars Adelskogh som enligt mig helt klart är nationalist och elitistisk.

Att koppla anti-nwo rörelsen till nationalism/anti-semitism är enligt mig helt fel, det är bara en minoritet.

Helt klart kan man hitta en hel del speciella personer i en rörelse som denna. Speciella människor dras till speciella frågor. Därav hittar man UFO folk och nazister som har liknande ideer i vissa saker. men bara för att en nazist säger något om nwo så betyder det ju inte att alla som delar denna åsikt delar alla andra åsikter som nazisten har.

Posted on: 2005/4/23 23:10
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Direkt Aktion/Aromterapi och judehat
#4


See User information
Hehe, jag skrev ett svarsinlägg till den där artikeln som de kapade ner, publicerade och sedan svarade på i nedlåtande ordalag.. Den traditionella vänstern är så fasligt lurat att det är nästan sorgligt.

Posted on: 2005/4/25 22:46
¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤

--| www.kabir.tk | www.omegaprojektet.tk |--

¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Direkt Aktion/Aromterapi och judehat
#5


See User information
Hej!

Är det möjligt att det kan finnas en sund form av nationalism?
Är det också möjligt att det kan finnas en sund form av elitism?

Elitism och nationalism kan kanske vara beteckningar på företeelser ämnande att vara något helt annat än de hittills konkret tagit uttryck i.

De former av elitism och nationalism vi hittills sett uttryck för genom den kända historien kanske blott är förvrängningar och primitiva versioner av något annat ännu ej förverkligat?
Helt enkelt lägre former av dessa företeelser tillhörande det förgängliga i människans tillvaro beroende på dessa formers inkompatibilitet med livets lagar.
Kan det finnas former av ovanstånde som är kompatibla med livets lagar?
Finns det en sådan möjlighet?

Eller innebär nationalism enbart förhärligande av den egna nationen på bekostnad av alla övriga?
Innebär elitism enbart förtryck av de som inte anses kommit lika långt i tillvaron?
Innebär elitism bara att högre former av medvetande är berättigade att utnyttja och exploatera de lägre?
För känslotänkandet kanske svaret är givet?

mvh
Djawahl

Posted on: 2005/4/26 18:33
mvh
Djawahl

_______________________________________________
Det finns lagar i allt och allt är uttryck för lag!
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Direkt Aktion/Aromterapi och judehat
#6


See User information
Det beror på hur man definerar elitism.

Att en liten grupp människor som vet bättre än andra styr över dessa. Detta kan vara bra, men bara om det är folket som valt dessa persner och har möjlighet att byta/väja dessa på ett bra och rättvist sätt.

Nationalism tror jag dock inte på alls. Det är ju ett framsteg från att bara bry sig om sig själv, men bara ett hinder på vägen mot att bry sig om alla människor.

Posted on: 2005/4/27 17:24
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
50 user(s) are online (50 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 50

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS