vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



EAC (East African Union)
#1


See User information
Läsvärd artikel:

http://www.africa-union.org/root/au/recs/eac.htm

The Commission aims to improve and strengthen co-operation on the basis of the historical ties and understanding between the people of Kenya, Tanzania and Uganda. In this regard the countries emphasise co-operation in the priority areas of transport and
communication, trade and industry, security, immigration and the promotion of investment in the region.


The EAC's bid to create a single East African market entails easing travel restrictions, harmonising tariffs, increasing co-operation among security forces, improving communications, sharing electrical power and addressing Lake Victoria issues. Concrete measures toward integration include freely exchangeable currencies (and ultimately a single currency), a common East African passport, a common flag and a double taxation accord. It also aims to abolish all tariffs with the aim of attaining economic and political integration. Each member would, however, be allowed to extract a maximum 10% surcharge on some products in order to protect indigenous industries, especially in the smaller economies of Tanzania and Uganda.

Posted on: 2010/10/13 14:05
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: EAC (East African Union)
#2


See User information
Det blir nog bra det hela men naturligtvis finns massor med problem. Dessutom glömmer man bort Rwanda och Burundi, dom är faktiskt medlemmar dom också. Frågan är varför man inte får tummen ur, diskussionerna har varit i gång i årtionden. Men fortfarande behandlas exempelvis kenyaner som nån sorts skumma individer som skall kollas vid gränsen eller stoppas om man fiskar i de andra ländernas fiskezoner trots att dom fiskar på kenyanskt vatten. När ugandiska gorillor i camouflageuniform häromåret ockuperade några holmar ute i sjön en bit från min stuga var det för gott fastän det är hur klart som helst att holmarna ligger på kenyanskt vatten. "Vattnet är ugandiskt och öarna kenyanska" säger Uganda och tar upp avgifter av de stackars fiskarna. Om man är kenyan blir man sneglad på, det är helt klart. Exempelvis kan man inte hyra en bil i Kenya och bli insläppt körande i den i de stora nationalparkerna innanför gränsen i Tanzania.

Samhandeln är inte alltför stor eftersom man i mångt och mycket producerar samma varor, men ett gemensamt pass vore bra, då kunde man spara mycket kostnader och utöka sin utlandsrepresentation.

Uganda har börjat pumpa upp olja i området vid gränsen mot Tanzania, det kan ge lite inkomster men då måste transportfrågan lösas. Victoriasjön som under den brittiska kolonitiden vimlade av ångbåtar som pilade kors och tvärs ligger bara som en tom jätteyta idag, här finns mycket att göra.

Men samtidigt måste vi väst vara vakna, för det är kineserna. När man landar i Nairobi och åker in mot stan, tror man att man är på väg in mot Beijing. Motorvägen är byggd av Kina liksom propandaskyltarna och en hel del av industrierna.

Rätt som det är har tåget gått, men vår mediabild av Afrika är så hopplöst bunden till reportage om AIDS och hungerkatastrofer att man talar för döva öron om man säger sanningen. Men eftersom detta är Vaken vill jag göra ett försök att säga SANNINGEN:

Så jävla illa är det inte. Det byggs och snickras och fixas. Dom har inga pengar, säger dom. Nä, men det står kor och getter och får och betar överallt och man kan betala skolavgifter och byta till sig lite av varje med dessa produkter. Avkastningen om du har ett par kor ligger på 40% om året, det är svårslaget i väst (eller??) Dom har inte ens ett bankkonto, snyft. Nä, men dom träffas hemma hos nån varje fredag och ger värden en tusing var och det brukar vara ett tjugotal familjer representerade varje gång, så var tjugonde vecka har dom tjugotusen att köpa nåt för, kanske ett nytt tak eller ett par cyklar eller nåt. De flesta betalar ingen hyra, man äger sin bostad.

Allihop är döende i AIDS. Jaha, men man ser närmast mindre sjuka människor än här. Folk ser faktiskt någorlunda friska och pigga ut och dom har både kläder och skor även om dom nästan enbart handlar second hand.

Transportsystemet funkar någorlunda och det är inte dyrt att ta sig fram. Så det är inte sådär jättesynd om människorna i EAC, men det är klart att tror dom att man tänker ge dom en slant så vet dom hur dom skall lägga orden...

Posted on: 2010/10/13 15:12
"Använd skallen, Nollan! Om inte vi kan se dom, hur fan skall dom kunna se oss???" (Knasen, 1967)
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
23 user(s) are online (23 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 23

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS