Vakencorner
|
Pest eller Kolera? Snart meddelas vem eliten vill ha, (nej inte väljarnas man)
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Obama som stafflagefigur (kasperdocka) och den riktige presidenten, hans vice kandidat, eftersom frimurare tycker att nummer två är mer än nummer ett.
http://www.svd.se/nyheter/utrikes/usavalet2008/artikel_1606429.svd ![]() KANDIDATERNA Fokus på Irak-kriget skulle gynna John McCain på hans väg fram till Vita huset, men den ekonomiska krisen bäddar för Barack Obama. Samtidigt spökar Obamas hudfärg och 72-årige McCains ålder i presidentvalskampanjen. En av de vanligaste replikerna i år lyder: – Det blir mest spännande valet sedan 1960. Och, nu rullar den politiska dygnet-runt-cirkusen igång på allvar, med två mycket ovanliga kandidater. Den förste svarte och den äldste någonsin. Irakkriget är inte ett lika hett stridsämne längre, men oro i världen, som nu i Ryssland, kan gynna republikanen John McCain. Om ekonomin förblir i fokus vinner demokraten Barack Obama på det, eftersom väljarna då brukar vara mer mottagliga för budskap om ”förändring", Obamas varumärke. – Det är ett otroligt valår, med ekonomin, ett impopulärt krig, skandaler bland republikaner, en stark uppgång i antalet registrerade väljare, säger James Thurber, professor vid American University och mycket erfaren politisk bedömare i Washington.
Posted on: 2008/8/25 12:37
|
|||
|
Om man upprepade gånger postar osanningar, och inte rättar till dem, eg: ber om ursäkt till vederbörande, skall man bannas!
|
||||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska









