Vakencorner
|
Anonym
|
Tror ni På Andevärlden.
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
??? |
||||
|
||||
|
Re: Tror ni På Andevärlden.
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Ja, det vore ju riktigt om vi på något sätt kunde "diffa" vad som egentligen menas med "andevärlden" - tex. jag anser ju likt -det brukar sägas att sjukdomar skapas (har sitt ursprung) i ockmed onda andar...
Men vad f-n, är då dessa andar förnågot? - Sånt skulle vara kul om vi hade en likvärdig uppfattning om... Men, jag önskar inte börja med detta - jag står nog över ett litet tag - Hö, hö... Men jag har ju min uppfattning - Men hur kan då era uppfattningar, vara? "Onda andar" - "Goda andar" - "Andevärlden" - och det och sånt? samt: plus: (Grymlingen)
Posted on: 2006/4/14 12:08
|
|||
|
"Många kommer att tro sig falla" - Många kommer att tvingas resa sig"
Inre Frid - Yttre Fred - Sann Frihet! |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Tror ni På Andevärlden.
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
En annan Dimension och ett annat Frekvensspektra. Ett liv efter detta i annan Dimension , Javisst ! Varför inte ? |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Tror ni På Andevärlden.
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Frågan skulle väl snarare kunna ställas:
Tror andevärlden på oss? |
||||
|
||||
|
Re: Tror ni På Andevärlden.
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Jag är övertygad om att det finns en del av verkligheten som inte är "synlig" och som man kan kalla andlig eller en andevärld. Är man uppmärksam och använder sin intuition så märker man att det finns en massa tecken som pekar på det.
Posted on: 2006/4/15 18:44
|
|||
|
”Look at things not with the eyes in your face but with the eyes in your heart."
Leonard Crow Dog, medicinman |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Tror ni På Andevärlden.
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
okej lite vin finns nu i min hjärna
men okej idag satt ja på en sten i skogen vid tjärnet här i gårdsten o såg helheten,, ja o naturen är ett att ställa en fråga som tror ni på andevärlden eller tror ni på själen låter i mina öron som tror du på dig själv.. ja har haft kontakt med mig själv o jag finns o jag är inte ett packet köfffärs för 69kr kilot på ica jag är en andlig varelse i en fyskis kropp.. mitt fysiska okej inte den vackraste bilden man ser i spegel men är det jag... eller???? den där svartklädda masken? nej jag är jag vem jag är e ja inte 100% säker på e fan ja tänkte forstätta skirva en jävla bit här men orkar inte ölen blir varm oxå så ja okej svaret är ja JA TROR PÅ MIG SJÄLV! skål blir nog krogen idag ska ni med? |
||||
|
||||
|
Re: Tror ni På Andevärlden.
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
När jag hör andevärlden tänker jag direkt på mäniskor som har gått bort och antigen befinner sig på jorden för att de själarna inte tagis sig vidare, eller själar som har tagit sig vidare men är och hälsa på oss mäniskor.
Men så klart ligger dom hära själarna på en annan frekvens annars skulle jag ju kunnat se dom. men visst det finns folk som ser detta, man kan ju öppna sig för detta om man vill.
Posted on: 2006/4/16 11:28
|
|||
|
||||
|
Re: Tror ni På Andevärlden.
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Jag tror inte, jag vet!
//Healer och medial
Posted on: 2006/4/16 22:02
|
|||
|
||||
|
Re: Tror ni På Andevärlden.
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
En människa består av kropp själ och ande.
Anden är evig och har alltid funnits och kommer alltid att finnas. Själen är föränderlig. Kroppen byts ut ganska regelbundet. Läs allt om matsistisk teologi på: matsart.se/vishnu.html
Posted on: 2006/4/18 3:04
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Tror ni På Andevärlden.
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Mats!
Gick in på din sida! Damn vilken blodtryckshöjning! Det var nog en av de mest stressade upplevelser jag haft sedan millennieskiftet. Att läsa detta budskap om ett inre lugn samtidigt som allting snurrade runt och texten som rullar, var väl allting annat än avslappnande. Give me a hint! Vad handlar detta om egentligen? Att skapa själslig stress eller? |
||||
|
||||
|
Re: Tror ni På Andevärlden.
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Oh, det var en bra vändning.
Det har jag tänkt på många gånger. Jag tror den har det. De gånger jag haft "andlig kontakt", jag sätter det inom citationstecken eftersom det inte är något jag kan bevisa direkt, så har det definitivt funnits tro inför mig. Anser starkt att det handlar om en gemensam utväxling... Finns det tro från din sida, så finns det tro tillbaka. Just därför är det väldigt svårt för mig, även om jag rätt ofta gör det, klanka på en människa som tror på "Gud". För om det är så att en människa (eller flera miljoner) tror på någon/något som heter så, är det inte rätt möjligt att det finns det? Frågan är ju om någon deitet är starkare eller högre än de andra? Nåväl, mitt svar till båda frågorna är ja. Det är något man kan bevisa för sig själv på vilket sätt man än väljer. Om det så är med droger, meditation eller bara ren tro.
Posted on: 2006/5/5 0:11
|
|||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

samt:
plus:
(Grymlingen)







