Vakencorner
|
sr.se - Forskare spårar ensamma terrorister på nätet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Källa: http://sverigesradio.se/sida/artikel. ... gramid=83&artikel=4850150 Inslag: http://sverigesradio.se/api/radio/rad ... gformat=.m4a&metafile=asx Jahapp... Problem, Reaction, Solutiondags eller ??
Posted on: 2011/12/11 12:24
|
|||
|
||||
|
Re: sr.se - Forskare spårar ensamma terrorister på nätet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Spanar man mot folk som saknar fingrar eller bunkrar mat?
Eller letar man bara efter folk som reser på semester? Som när Fra spionerade på pensionärer som åkte till ryssland. Eller letar man efter individer som visar tecken på att genomskåda vilken bluff systemet är och försöka enligt gradskala bedömma hur angelägen personen är att göra något mot statsmakten korruption? Eller halvdårar? Lite allt skulle jag tippa.
Posted on: 2011/12/11 18:51
|
|||
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: sr.se - Forskare spårar ensamma terrorister på nätet
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
ÄNTLIGEN! säger jag i bästa Fylking manér!
Äntligen stämplas forumtrollen som terrorister! |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: sr.se - Forskare spårar ensamma terrorister på nätet
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Finns massor av anledningar till att man vill skriva under flera användarnamn.
1. Man har ett mer personligt konto och vill inte förknippas med de saker man skriver under ett mer anonymt konto. 2. Man är ett troll. 3. Man försöker skapa en falsk förespegling att ens åsikter eller tyckande är vanligare än vad det är. Och det är bara 3 anledningar som direkt dyker upp. Väldigt många forum har som policy att man bara får använda 1 konto, så detta är ju naturligtvis mycket vanligt förekommande. Jag tror inte för ett ögonblick det är terrorister dom jagar, utan det handlar helt enkelt om att åsiktsregistreringen i Sverige kom på avvägar i och med internet. |
||||
|
||||
|
Re: sr.se - Forskare spårar ensamma terrorister på nätet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Tjoffsson, nu ska du inte vara sådär, vi lever i en demokrati som utgår från folket, alltså kan dom och kommer dom inte att jaga folket för dess åsikters skull!! Eller kommer dom?
Posted on: 2011/12/11 22:26
|
|||
|
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety."
/Benjamin Franklin |
||||
|
||||
|
Re: sr.se - Forskare spårar ensamma terrorister på nätet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Dom riskerar att skapa en grupp smilfinkar som genom att ideligen deklarera hur mycket dom tror på dom offentliga lögnerna seglar upp och får förtroendeuppdrag som dom sedan sviker!
Rabblande mantran typ "jag tror på 9.11!" eller "jag tror på att libyenkriget var rättvist" kommer dom att kunna ta sig genom alla klumpigt gillrade lättgenomskådade fällor och kunna sitta på ledningsposter i departement och försvarsmaktens organisationer. Precis som Wennerström och andra landsförrädare, som var typiska moderater. Samtidigt som alla underrättelseorgan jagade FNL-aktivister med blåslampa. Dom kräver alltså att vi skall dra ner byxorna och luta oss framåt medan dom fumlar med kondomen! Finner vi oss i detta????? Det är faktiskt VI som är det enda riktiga kontraspionaget i Sverige och dom skall vara jävligt tacksamma för att vi finns...
Posted on: 2011/12/12 6:52
|
|||
|
"Använd skallen, Nollan! Om inte vi kan se dom, hur fan skall dom kunna se oss???" (Knasen, 1967)
|
||||
|
||||
|
Re: sr.se - Forskare spårar ensamma terrorister på nätet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Fanns en rolig animation på en Fra anställd som nämner alla sökord som finns under ett telefonsamtal typ, så datorn pickar ut han som offer när han vänder ryggen mot skärmen under telefonsamtalet.
Lol det ligger nog mycket i detdär. Konspiratorn konspirerar nog mest mot sig själv i slutändan lol.
Posted on: 2011/12/12 10:42
|
|||
|
||||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska








