vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



DET KRIMINELLA BANKSYSTEMET!!
#1


See User information
Varför har samtliga länder enorma statsskulder ?
Var kommer alla pengar ifrån ?
Vem styr centralbankerna ?



Sedlarnas uppkomst.

Genom historien har handeln med varor och tjänster bedrivits genom byteshandel eller med mynt som var metallstycken som märkts med sitt åsatta värde. De första mynten präglades i Lydien i mindre Asien på 600-talet f.Kr. Guld och silver ansågs värdefullare än andra metaller, så dom användes till prägling av mynt som ersatte byteshandeln mer och mer.
Men nackdelarna med guldets tyngd och risken med att värdemetallerna blev stulna gjorde att man började lämna värdesakerna i kassavalv. Vanligtvis var det guldsmederna som ägde kassavalven där de rika började förvara sina mynt och metaller. Guldsmeden gav kunden ett kvitto som beskrev värdet av de inlämnade värdesakerna.
Idag kallar vi sådana kvitton för guldcertifikat vid handel med guld.
Kunderna började använda dessa kvitton som betalningsmedel sinsemellan eftersom dom var lättare att hantera än guldtackor och silverplåtar. Kunderna kunde sedan gå till guldsmeden och få ädelmetaller som motsvarade det värde som kvittot representerade.

Men kassavalven fylldes med metaller när kunderna inte tog ut det som kvittona representerade. Istället så användes kvittona för att få varor och tjänster.
När värdesakerna bara samlade damm i kassavalven kom Guldsmederna på idén att skriva ut kvitton till "kunder" som ej lämnat in några metaller och sedan låta dem betala en viss avgift för denna märkliga tjänst. Exempelvis så kunde avgiften beräknas till en viss procent på värdet av den fiktiva depositionen. Så dom började låna ut pengar på metaller som ägdes av någon annan och ta betalt för det.
Kvittona (sedlarna) skulle bli värdelösa, ifall alla ägarna av metallerna ville kvittera ut sina depositioner samtidigt, men guldsmederna kunde skatta sig lyckliga eftersom ingen gjorde det.



Centralbankernas begynnelse.

Vilhelm av huset Oranien i Nederländerna blev år 1689 krönt till Vilhelm III och regerade då över både Brittiska öarna och Nederländerna.
Under denna epok bildades Centralbanken Bank of England med Nederländska Amsterdamsche Wisselbank som förebild.
Skotten William Paterson lade fram förslaget om grundandet av Bank of England, men det brittiska parlamentet visade föga intresse åt förslaget.
Vilhelm III och hans gemål Maria II låg i krig mot det katolska Frankrike. Brödraskapet som ville ha fram centralbank underblåste kriget och satte igång strider på fler fronter.
Dessa strider orsakade så att England blev kraftigt skuldsatt. Eftersom Parlamentet inte kunde höja skatterna mer, så tvingades dom godkänna förslaget om en central riksbank. Staten kunde då låna papperspengar eftersom den inte behövde betala tillbaks själva lånet utan enbart räntan.

När Bank of England bildades så finansierades det av brödraskapets bankirer som skjutit till kapital på 72.000 pund i verkligt guld och silver. Sedan tryckte centralbanken sedlar till svindlande 1.200.000 pund som var 16 gånger mer än det metallvärde banken ägde. Årslåneräntan var 100.000 pund som var 8 1/3 av lånet vilket innebar att bankirerna tjänade 28.000 pund mer än dom själva satsat redan första året.



Centralbanken tar ränta på pengar den skapat av ingenting.

Kredit hade länga varit känt i Europa innan Bank of England använde det som sitt instrument och blev modell för andra banker. William Paterson grundade Bank of England 1694 med stadgan "Banken har rättigheterna till ränta på pengar som den skapat av ingenting".
Detta upprepades av Sir Edward Holden, grundaren av Midland Bank, 18 december 1907.
Banker tillåts formligen att uppfinna pengar i mängder som långt överstiger deras egentliga tillgångar och tar sedan ut ränta på dessa pengar. Människor och regeringar drunknar i skulder till banker av enorma proportioner fast att skulderna bara består av papperspengar som banker gjort av ingenting.

Om människor underlåter att betala ränta på pengar som banken inte äger och som inte existerar, då förlorar individen ägodelar som existerar och blir straffad för det.

De internationella bankirerna har skapat detta banksystem som ett instrument varmed de kan kontrollera människor och regeringar. Först lånar dom ut pengar till krigförande länder och sedan lånar dom ut ännu mer till dessa länder för att dom skall kunna bygga upp sina länder som ligger i ruiner. Sedan kräver banken tillbaks pengar i form av hög ränta på utlånade pengar som den skapat av ingenting. De bankfamiljer som byggde upp detta banksystem var Baring, Lazard, Erlanger, Warburg, Schröder, Seligman, Speyers, Mirabaud, Mallet, Fould och framförallt Rotschild och Morgan.

Abraham Lincoln höll just på att införa ett system, i vilket den amerikanska regeringen skulle trycka sina egna pengar oberoende av bankeliten, då mördades han år 1865. Nästan exakt 100 år senare planerade John F Kennedy att införa ett liknande system då han mördades i Dallas.



Sedeltryckningens destruktiva konsekvenser.

Från början var det tänkt att pengarna skulle var knutna till en viss myntmetall, oftast guld "guldmyntfot" för att hålla ekonomin stabil och reducera inflation och deflation. Ordet Inflation kommer från latinska "uppblåsning" och innebär att prisnivån ökar när tillgången på pengar ökar i snabbare takt än de omsatta varorna i handeln.
All erfarenhet har visat, att centralbankerna under kritiska förhållanden styrt valutorna efter andra riktlinjer än strävan att fasthålla värderelationen mellan sedeln och guldet.
Bristen på guld och ekonomiska rubbningar gjorde att England år 1931 övergav guldmyntfot vilket gjorde att fler länder följde efter. År 1931 i september övergav Sverige guldmyntfot och införde fri pappersvaluta.

Den fria pappersvalutan gjorde att Staten kunde låna obehindrat med pengar av Centralbankerna och därmed låta statskulden skena iväg långt över gränserna. De internationella bankirerna får mer och mer inflyande över politiken ju mer pengar staten lånar av de internationella bankirernas Centralbanker.

De privatägda Centralbankerna styr samhällets utveckling genom att fortsätta att trycka fler och fler sedlar för att utbytet av varor och tjänster skall fortsätta fungera.
För att hindra inflation så måste producenterna tillverka mer och mer varor i snabbare takt. De dyra maskinerna måste utnyttjas mer och mer så tuffare skiftformer införs överallt. Jakten på billig arbetskraft blir viktig och då tvingas arbetare flytta mellan orter och länder för att kunna försörja sig.
Den fridfulla kärnfamiljen slås sönder i jakten på pengar till försörjning när båda föräldrarna tvingas arbeta på olika tider och olika platser.
De som lider mest är barnen som växer upp i det stressade samhället i barndaghem utan föräldrarnas omsorg.



Länk...
http://www.fortunecity.se/kista/chips/1/bank/bank.htm

Givetvis är det samma gamla visa igen,..."kaptenkrokgubbar" som uppfunnit systemet...vad annars!?



Posted on: 2005/10/25 21:28
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: DET KRIMINELLA BANKSYSTEMET!!
#2
mkt bra inlägg igen där psil'an.

dock så kommer alla att i slutända få lida genom att vi alla lever i ett system där massorna slavar för dom små smulorna i ett oändligt hav av måltider som existerar där ute egentligen..

Vi kan inte ens inbilla/tänka oss vilken potential mänskligheten egentligen besitter..
Dags att byta ut den falska pengarstrukturen så smidigt och snabbt som bara möjligt innan den smäller som en ballong..

ideér någon??

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: DET KRIMINELLA BANKSYSTEMET!!
#3


See User information
Jag har jag en fråga.

Svenska centralbankens överskott går till stadskassan och den amerikanska går också tillbaka till Staten. Vissa anser att detta inte är fallet, men jag kan inte hitta något bevis för detta.

Så vitt jag förstår så tjänar dessa banker pengar indirekt genom att skumma av vinster och att beslata egendommar genom att manipulera ut/in låningen.

Centralbanken i sin tur kan ju låna av utomstående och därmed gå i förlust, men detta är en annan fråga.

Posted on: 2005/10/26 12:24
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: DET KRIMINELLA BANKSYSTEMET!!
#4


See User information
...huruvida bankerna är kriminella eller ej bryr mig inte så mycket, men det är högst sannolikt judar som äger dom...
Judar äger det dom äger, det är inte märkvärdigare än så.

Såhär inbillar jag mig annars att det hela hänger ihop men jag är absolut inte säker :)

De etablerade företagen har fullständigt tappat kontakten med verkligheten. De är maskiner som blint arbetar för vinst och högre avkastning. Den globala konkurransen stressar upp företagen att producera mer på mindre tid. Vilket sänker värdet på varan/produkten, vilket ger inflation.

Kapital definieras i Nationalencyklopedin som ”tillgångar som förväntas ge vinst och vilkas värde kan mätas i pengar”; låt oss omformulera det till ”energi, som kan dirigera ett arbete att anta formen av en viss vara eller produkt, vars värde kan mätas i förhållande till hur mycket pengar resultatet förväntas ge på marknaden”

Centralbanken försöker kontrollera inflationen genom att sätta räntan så att marknaden utvecklar sig stabilt. Kapitalet fördelas jämt och stadigt utefter etablerade säkra kanaler.
Höjs räntan, lånas det mindre, och företagsamheten måste vila sig lite eftersom energiflödet inte är tillräckligt för att hålla produktionen igång.
Bankerna delar bara ut kapital som de säkert vet kommer tillbaka. Genom att göra det drabbas nyföretagsamheten och de etablerade företagen gagnas. Kapital drar till sig kapital. Energi ansamlas.

De små företagen, missgynnas. De stora AB företagen får massor med kapital och pressar på hårdare än vad institutionerna (bankerna) som fördelar kapitalet hinner med. En plattform av småföretagsamhet som kan förmedla energiflödet så snabbt saknas, och bankerna måste därför höja räntan för att lugna ner de stora företagen som hela tiden springer före, så att det hela hinner balansera sig lite.
Företagen drar runt som gigantiska tjackmonster och försöker erövra så mycket marknadsandelar som möjligt.

Inflationen ökar och ökar hela tiden, det är bara att marknaden hinner integreras med det uppressade energiflödet så att det framstår som att allt fungerar som vanligt.
Alla som är lite vakna ser dock att saker och ting inte alls fungerar som vanligt utan uppenbarligen har en hel del energi investerats till att accelerera vår omgivning.
Inflationen finns där. Värdet på varan sjunker - även om den kostar lika mycket.
Det går inte att förhindra inflation med räntehöjningar och räntesänkningar, det är en kortsiktig lösning på ett långsiktigt problem - alltså ingen lösning alls, en stor jävla illusion. Förr eller senare kommer det hela kollapsa.
Är det inte harmoni i energiflödet så har det uppstått en dissonans, och lyssnar man inte på den utan fortsätter köra samma race, så kommer dissonansen att bygga upp så mycket kraft till motstånd att det hela slutar med en kollaps.

Jag tror inte det finns ett jävla skit man kan göra åt saken. Det är omöjligt att stoppa. För stort. För dödsdömt.

Det enda man kan göra är att dra igång egna företag och skaffa medvetna kunder så att man har ett ekonomiskt kretslopp att bygga på när "New World Order"-teamet börjar sjunka på riktigt.

Kanske skulle man kunna skapa någon form av monopol här i Sverige, av företag som arbetar för ett gemensamt mål, och kapa kontakten med de företag som är med i självmordståget, men för det krävs massivt gräsrotsstöd. Iofs inte omöjligt med tanke på Sverige låga befolkningsantal och förhållandevis bittra och lättindoktrinerade invånare.

Sådär, nu har jag flummat klart ;)

Posted on: 2005/11/4 15:08
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: DET KRIMINELLA BANKSYSTEMET!!
#5


See User information
Fint flumm..

Men har man ett företag som gör någonting vetting så kan det ju fortsätta fungera effter att ekonomin har krashat..

Så länge folk vill ha dina tjänster/produkter så kommer det alltid finnas någon form av betalning..

Posted on: 2005/11/4 16:41
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: DET KRIMINELLA BANKSYSTEMET!!
#6


See User information
sant,
men när det inte finns pengar eller klart fastställd devalverad valuta av något slag, så blir det svårt att shoppa på som vanligt.
man kan ju hoppas på att alla brudar blir helt frisläppta så kan man ta betalt in natura ibland det vore ju schysst...för dom vill säga ;)

-> jag är stenad <-

Posted on: 2005/11/4 16:53
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: DET KRIMINELLA BANKSYSTEMET!!
#7


See User information
Quote:
Kanske skulle man kunna skapa någon form av monopol här i Sverige, av företag som arbetar för ett gemensamt mål, och kapa kontakten med de företag som är med i självmordståget, men för det krävs massivt gräsrotsstöd. Iofs inte omöjligt med tanke på Sverige låga befolkningsantal och förhållandevis bittra och lättindoktrinerade invånare.


En bra idé, frågan är hur. Starta oss en egen bank?

Och till vad jag egentligen skulle skriva,
någon som vill investera pengar eller liknande?
Kolla Fidelity Investments. Observera logon.
En annan rolig sak är att dom var samarbetspartner med
Privataaffärer och hade sin logga på överallt på sidan, men någon vakna nog, för den är borta nu.


Posted on: 2005/11/5 14:45
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
20 user(s) are online (20 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 20

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS