vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post

(1) 2 »


Anonym
Uppvaknande.
#1
Hejsan!

Har ni som jag svårigheter att få vänner o bekanta att intressera sig för det som behandlas här på vaken.se. Jag har berättat och visat filmer om 9/11 och Illuminati och den nya värlsordningen utan någon större respons. Det är märkligt, dom litar på mig och vet att jag inte skulle ljuga för dom. Jag har utlämnat vissa delar, t.ex reptil teorin för att jag tror den kan ha en avskrämmande effekt för människor som inte är insatta i det som vi pratar om här.
Jag tror det kan vara så att man måste vakna själv först. Det är svårt att väcka andra. Och människor som "sover" kan inte ta åt sig informationen. Det går in i ena örat och ut i andra och sen blir man idiotförklarad. Dom som inte har vaknat kan spendera timmar framför tv'n och kolla på docksopor och intresset att lära sig viktiga saker finns inte. Det ska vara ytligt och materialistiskt och lätt tuggat. helst flytande så dom inte behöver tugga alls. Själv kollar jag i princip inte på tv längre, att skaffa boxer ar det dummaste jag gjort..

/ fr3D

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#2


See User information
Man kan inte ta mer än man tål.. Då tar det stopp.

Du kan av någon anledning ta emot denna skit, kanske med en massa lidande, eller med en klackspark. Det kan inte alla.

Jag blir inte bedrövad av all skit jag läser. Kanske förtränger jag en del, eller så har jag sett att allt är en illusion. Eller lite av varje.

Om dom blir lite tryggare i sig själva kan de kanske ta mera.

Posted on: 2005/11/29 22:34
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#3


See User information
Det handlar om kunskap. Svensk skola och svenska medier ger oss inte kunskap. Det handlar om vilket innehåll demokrati ska ha!

[Admin: tar bort del som inte följer forumreglerna, se forumreglerna]

Posted on: 2005/11/29 22:49
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#4


See User information
hmm... nåja......


Tja fr3D
Jag och många fler vet vad du menar tyvärr, och det finns en massa orsaker till varför folk inte tar in informationen.

1. Dom flesta är redan inrutade i sitt fack där makteliten vill folk skall hålla sej. Lämna ungarna på dagis/stressa iväg till jobbet/hem och fixa matlåda till nästa dag och somna framför tv:n. Samma sak nästa dag och mentalt utmattade så orkar folk inte ta in att det verkligen är så som man förklarar. (Tror du verkligen att usa:s regering skulle döda sina egna medborgare mm) brukar vara ett vanligt svar med ett *fnys*.

2. Sen att vi bedövas ytterligare med diverse gifter och onyttig snabbmat gör saken ännu svårare för folk att ta in information. passar makteliten perfekt!!
Quote:

På ett försåtligt sätt påtvingar man människor olika droger. Frimuraren Zbigniew Brzezinski uppgav i sin bok "Between Two Ages", New York 1970, s 10, att eliten har för avsikt att under den nya teknotroniska perioden använda även biokemsik kontroll över människorna. Den nya diktaturen bevaras med hjälp av den moderna tekniken.

http://www.politiken.biz/farliga_amnen.htm
länk med nyttigt vetande^^^^^^

Jag/vi som har lyckats bryta den onda cirkeln och ser vad som pågår lär få stå ut med det här nått år till tyvärr men men vi blir fler och fler som vaknar till med tiden iaf.(Det är RIKTIGT positivt)

Man har svårt att se vart man är om man kör i 100 i sitt tilldelade spår i livet. Men om man stannar upp då och då och tar något steg tillbaks.Tar av sej skygglapparna och tar en ordentlig titt på sitt liv/vart man är/vad man gör och Varför!?, så minskar risken att man kör vilse igen avsevärt .


Lycka till Medmänniskor och tack för ordet Peace&Love

Posted on: 2005/11/30 1:45
"We don't receive wisdom, we must discover it for ourselves after a journey that no one can take for us or spare us."-Marcel Proust

Youngevity Associate
http://ygy-90-for-life.webnode.se/
http://naturligtvis.my90forlife.com/ http://tinyurl.com/Y...
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#5


See User information
Bra tråd!

Har också insett att det är lätt att bli idiotförklarad och kallad konspirationsteoretiker, hitills har jag lyckats kontra det ganska bra dock.

Försöker just nu få två kompisar att vakna och våga öppna ögonen, en av dom är ganska galen och vill att vi ska flytta till mars och så men vågar inte riktigt tänka tanken att USA dödat sitt eget folk. Medan den andra bara tror på ren fakta fast han tar gärna media för fakta. Så jag försöker nu visa dom lite "mjukare" dokumentärer.

Till exempel en som heter - "Dokument utifrån - Världen enligt bush" där dom förklarar olika saker om Bush och hans regering och om kriget i irak om olja och om Prescott Bush koppling till Hitler, den sändes i SVT och då är det ju sant så då snappar man upp det, sen nästa steg är att visa lite råare.

Ska försöka samla på mig massa fakta och bra dokumentärer sen och sammanställa det till något hade jag tänkt :)

Fridens!

Posted on: 2005/11/30 2:09
"Låt inte det onda ta överhanden. Besegra det genom att göra gott."
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#6


See User information
Vad inte alla förstått är att det kommer en fortsättning på det nya Pearl Harbor som Cheney, Rumsfeld, Wolfowitz med flera önskade sig i september 2000. Se:
http://11september2001.blogspot.com/

Vad kommer då att hända?
Ännu fler nya Pearl Harbor - om inte Bush och hans gäng stoppas!

Syrien har en oljeledning som Israel gärna vill komma åt för att transportera olja från Irak till hamnstaden Haifa i Israel.
Iran kan sänka fartyg i Hormuz sundet om landet blir anfallet - fartyg som kommer att hindra uttransporten av olja från Irak.

Se kartor:
http://www.libertyforum.org/showflat. ... _members&Number=294139831

Läs vidare om övningen Granite Shadow som förbereder militärdiktatur i USA och ska vara färdigövad i januari 2006:
http://blogs.washingtonpost.com/early ... 5/09/today_in_dc_com.html

Och läs om den biologiska attacken med Tularemia när 300 000 demonstrerade i Washington den 24 september 2005:
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/ ... 0/01/AR2005100101209.html

Och läs vad Prison Planet skriver:
http://www.prisonplanet.com/articles/ ... 2005/291105frogcooked.htm


Och det går att läsa om hur Bush rövargäng förbereder Armageddon.

Posted on: 2005/11/30 12:45
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#7


See User information
människan vill inte ha sanningen.. för med sanning kommer personligt ansvar... och det är lättare att dela sitt ansvar, skapa en illusoriks samhörighet i detta samhälle som representerar lögnen..de skruvar och vrider på sig, höjer sin gard så fort man ser deras sårbarhet.. sårbarheten och ensamheten är något vackert och borde delas istället för att fly ifrån.
kram.

Posted on: 2005/12/2 6:42
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#8


See User information
Det går alltid att titta på en video!
Det här är transportsekreterare Norman Mineta som i sitt vittnesmål inför The 9/11 Commission berättar att Cheney ledde attacken mot Pentagon.

Ett tips!
Har du mobil med video så kan du ladda ner .3gp filen och föra över den till mobilen med IR-, Bluetooth eller USB kabel för att låta andra titta på den och kanske fatta något.


4 minuter video i .mov,.3gp eller .wmv format.

Citat: ``..during the time that the airplane was coming into the Pentagon, there was a young man who would come in and say to the Vice President, "The plane is 50 miles out." "The plane is 30 miles out." And when it got down to "the plane is 10 miles out," the young man also said to the Vice President, "Do the orders still stand?" And the Vice President turned and whipped his neck around and said, "Of course the orders still stand. Have you heard anything to the contrary?" Well at the time, I didn't know what all of that meant.'' Således visste hela tiden vicepresident Cheney var flygplanet som träffade Pentagon befann sig, trots att USA-myndigheter hela tiden hävdat motsatsen. Vicepresidenten inte bara visste, han ledde flygplanet mot Pentagon.

Se även The Mineta Testimony: 9/11 Comission Exposed. (PDF, 2 A4-sidor.)

Posted on: 2005/12/2 9:05
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#9


See User information
tomhet, där slog du huvudet på spiken....
kunde inte ha sagt det bättre själv.

Har du hittat något sätt att lättare nå folk?
Jag själv var nog lite för "på" i början.....
Mycket handlar ju om psykologi..

Man ville ju berätta "allt" för alla...haha.....


mvh eureka

Posted on: 2005/12/2 9:52
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#10


See User information
Jag känner ju nästan bara "vakna" personer,vilket kan göra "konverterandet" av icke vakna mycket lättare.

Men vissa är otroligt sega och då får man låta dom gå vidare, kanske tar dom senare.

Största problemet är att jag inte känner fler personer att väcka, funderar på att gå på pubben och snacka lite, men det är inte riktigt min grej, dessutom är alla packade då..

Jag antar att jag redan gjort mitt, alla jag känner är ju faktiskt medvetna, så dom får sprida vidare infon vidare.

Skål..

Posted on: 2005/12/2 10:22
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Uppvaknande.
#11
:) skål :))

Jag känner igen mönstret... Man väcker upp dom som står närmast och dom man har mest koll på, sen tar det stopp...

Ett av dom större problemen är att många tror det är ett intresse som man försöker pracka på personen i fråga. Alla som får insikt förstår ju och vaknar till, men övriga tror att det är en grej bara. Det gamla vanliga är också, skulle det bli för djävligt så fixat "dom" (vår regering) till det, vi "folket" behöver inte skita ner händerna själva.

Har provat pubben, men.... Man dricker lite mer på Gotland när man går ut,... Försök och snacka världspolitik och kalendrar etc med någon som tror att dom kommer ihåg vad dom heter i efternamn :)))

Hare gott...


 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#12


See User information
Man kan lägga fram infon på ett intressant och psykologiskt sätt men om dom inte vågar inse sanningen endå så kommer man endå inte glömma.

Såvida dom lyssnat på det du sa så kommer det endå komma tillbaks, det finns i det undermedvetna :)

Nu har jag fått en kompis att bli intrsserad av Maya kalendern, NWO m.m, genom att förklarade lite av vad jag tror kommer hända dom kommande åren.
Jag är övertygad om att det kommer bli ett WW3 och www.nostradamusonline.com stärkte det, Problem-Recation-Soloution, då kommer Illuminati med sin lösning - En ny världsordning - sen rasar det väl eftersom folk ser vad som pågår. Sen kommer vår Co-Creation :D

Tyvärr så har ingen av oss råd med boken av Calleman - fattiga och arbetslösa studenter - finns den i PDF tro? :S

Fridens!

Posted on: 2005/12/2 13:52
"Låt inte det onda ta överhanden. Besegra det genom att göra gott."
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Uppvaknande.
#13
Tjenare!

Det är helt otroligt. Jag har följt och kollat medlem 911´s inlägg och han är överallt. 140 svar på 12 dar..På bara någon vecka har han blivigt ett stort störmoment. Webmaster, Var snäll och ta bort den här medlemmen. Han har ingenting att tillföra debatten..Alla vet redan att Bush iscensatte 911 attacken. Vilket 911 frenetiskt försöker berätta för oss..

/fr3D

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#14


See User information
Du verkar som du sorterar dina intryck efter din egen cykliska-matrix. Det är mycket lätt att se att jag inte bara skrivti om 911. Och vad har f3D emot att få se Norman Mineta avslöja Cheney när han leder attacken mot Pentagon. Du vill inte att den informationen sprids?

f3D verkar vilja lägga locket på - tysta kritiken! Varför ropar f3D på censur?

Här är ett av f3D:s inlägg kanske det förklararar f3D:s censuriver? Den kanske går i cykler? Vilken period är du i?

Naturen är uppbyggd i cykler, helt riktigt. Kvinnan har också cykler, menstruationen..Reinkanationen som du nämnde har också cykler precis som årstiderna, vår, sommar, höst och vinter. Jorden har också cykler. Men 2012 är ett ganska exakt datum (Ur kosmiskt perspektiv mätt)..Och jag har svårt att tro att det var ett polskifte som D.I menade..Din text är för övrigt väldigt ambivalent..

Kan f3D förklara reinkarnationens cykler?
Antagligen är de viktigare än vad som hände den 11 september 2001! Ett sätt att avleda.... desinformera kallas det för... men låt gärna f3D vara kvar för att fortsätta desinformera... Det finns nog fler cykler att utreda... Vi kan ju alla bli cyklister!

Posted on: 2005/12/2 18:08
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#15


See User information
Vad jag märkt så är dom som är lite missnöjda med hur saker och ting är ganks alätta att nå och prata med, medans dom som har, vad dom tycker är ett bra liv, oftast inte vill ta till sig informationen. Troligtvis för att dom inte vill spräcka bubblan. En del jag pratat med verkar inte heller tycka att det är nåt fel på att utnyttja fattiga, ha ihjäl araber eller att roffa åt sig så mycket pengar som möjligt, så dom pratar jag ogärna med.

Sen angående 911, så har jag också märkt att han postar mycket, men ser inget fel i det. Det är ju bra poster och inte bara skräp.


Posted on: 2005/12/3 6:57
"Now I have become death, the destroyer of worlds"
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#16


See User information
Känner igen mig..
Jag har lyckats "Väcka" några stycken nu..Men det finns dom som blir arga och tar en för Terrorist så fort man talar om USA på ett negativt sätt.
Själv brukar jag inleda med 12 minuters filmen om WTC för att ge dom snabb effektiv information. Detta gör att dom får upp ögonen för det och vill genast veta mer..
Det gäller att sortera ut det viktigaste..
Det är ingen idè att förklara Illuminatis uppbyggnad och försöka bevisa att alla är satansdyrkande vampyrer..=P
Om ni som jag "väckt" så många som jag gjort den senaste tiden så dröjer det nog inte länge innan vi ser en liten förändring i sammhället...

Posted on: 2005/12/8 8:44
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#17


See User information
vart får man tag i filmen?

Posted on: 2005/12/8 8:45
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Uppvaknande.
#18


Jag tror avslöja 911 och få folk att fatta vad som är sanningen bakom denna historiska händelse är en stor Nyckel till Uppvaknandet, då det är nästintill Nutid.

Då skulle folk automatiskt börja ifrågasätta andra saker också.

Har jag fel ?

911 hade rätt med att pumpa ut den info om " 911 " som finns, men..... eller ?



 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#19


See User information
Tjabba, alla Kultur-Revolutionärer, hö,hö... Om ni fattar vad jag menar...
Det är ju så här i vår sk. "Demokratiska" värld - om man får tala med Noam Chomsky´s ordalydelser:...
Han menade ju det där med att "konstruera ett samtycke" ...
Alltså" Han vill mena att i diktaturstater så påtvingas människorna ett "samtycke" som nog är det samma som "samsyn" - som då, heter - Tjat-tjat - om man översätter detta begrepp till italienska: Fascism!!! hajar´ni?
Men i ett så kallat "Demokratiskt" samhälle, så går det ju inte till så - utan där indoktrinerar man istället människorna att tycka det man vill att de skall tycka!!!
Vi lever alltså, i ett fascistiskt samhälle!

Så det är ju inne helvete svårt att få människor att tänka självständigt, liksom... men det går förståss - men som någon sa, vi måste vara "pedagogiska" - vara lite psykologiska - när det gäller det där med det sociala...
jag brukar snacka skit om socialismen - men dessa fascister är skitintelligenta - oftast på grund utav att de har en massa "Solgubbar" (Sionister, av "hävd") i deras "led" och att nu faktiskt, förstå hur man blir av "deras" kaliber är ju kanhända svårt men det går, faktiskt just på grund av att de har ju haft tusentals år på sig - Men det gäller bara att "trigga" de rätta grejerna... så grejar vi nog det där...

"Skådespel och bröd" är rätt så harmlöst om det går riktigt till - Detta kommer i alla fall jag att "köra" med och en annan viktig kontruktiv grej om det går riktigt till - Naturligtvis, "organisera" människan... Bilda grupperingar - visa på "skillnader" inga jävla bluff-skillnader!!!
Utan de verkliga "lagliga" skillnaderna (naturlagarna) som faktiskt existerar såsom lagbundna grejer... Ungfär, så...
samt: plus: (Grymlingen)

Posted on: 2005/12/13 0:20
"Många kommer att tro sig falla" - Många kommer att tvingas resa sig"

Inre Frid - Yttre Fred - Sann Frihet!
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Uppvaknande.
#20
** poof **

He, he..

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#21


See User information
Har ni nångång hört talas om uttrycket "painbody"...den förklarar ganska bra varför vi människor beter oss som vi gör när vi fryser ut dem som inte samtycker med oss..Tolle Eckhart snackar om det en hel del...jätte intressant!

Posted on: 2005/12/14 22:24
I DON'T MIND =)
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#22


See User information
F-N, Donya... Vilken shysst snubbe! - hans böcker måste jag komma över - jag sökte på han och fann en massa grejer som jag anser är skitbra - tack Donya!!!

samt: plus: (Grymlingen)

Kanske, skall försöka mig på en "förklaring" på alla dessa jävla "gubbar"...
För mig - då jag varje gång, "klämmer ned dem"... Så känner jag någon slag av "frändskap" - med varje liten gubbe - deras uttryck (karaktärer) symboliserar just detta som "synns" - - känns sålunda skitskönt - man, liksom hinner tänka lite på dem varje gång man sätter "dit" någon...
Man, kanske är lite romantisk utav sig... Hö,hö...

Posted on: 2005/12/15 0:58
"Många kommer att tro sig falla" - Många kommer att tvingas resa sig"

Inre Frid - Yttre Fred - Sann Frihet!
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#23


See User information
har du hunnit att ladda hem hans föreläsningar?...finns på dc++
;)

Posted on: 2005/12/15 22:08
I DON'T MIND =)
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Uppvaknande.
#24


See User information
Nä, det har jag ännu inte - Min skrivare är "krasslig" så jag fixar detta, vid ett senare tillfälle, men plockat hem lite grejer bara - jag orkar inte med någon - dc++ . Men tack en då, Donya...

samt: plus: (Grymlingen)

Posted on: 2005/12/16 1:56
"Många kommer att tro sig falla" - Många kommer att tvingas resa sig"

Inre Frid - Yttre Fred - Sann Frihet!
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 




(1) 2 »




dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
30 user(s) are online (30 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 30

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS