vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Svenska Dagbladet dagen efter Ron paul samlat in 4.2 miljoner dollar
#1


See User information
http://www.svd.se/nyheter/utrikes/usavalet2008/artikel_565339.svd

Utdrag från artikeln av Erik Åsard:

"Bushlinjen är däremot okontroversiell bland de ledande republikanska presidentkandidaterna. De må ogärna skylta med det, men såväl Rudy Giuliani och Fred Thompson som Mitt Romney står för en klar Bushlinje i alla viktiga inrikes- och utrikesfrågor. Den ende i fältet som klart avviker från den rätta läran är Ron Paul, en libertariansk kongressledamot som är emot Irakkriget och följaktligen kommer att vara chanslös i de förestående primärvalen."

Sedan när blev Bushlinjen den rätta läran och det är väl bara 17% av folket som stödjer honom eller något på den nivån, måste man gå i krig och är verkligen så många för kriget, mer än 70% av befolkningen vill ha kriget avslutat. Tycker att författarna på svd kunde titta litet på amerikansk tv eller läsa amerikanska tidningar så hade de upptäckt att t o m CNN säger att nu är Ron Paul en spelare på nivå med de andra och troligtvis kommer att få fler röster än Fred Thompson. På ABCnews diskuterades hans eventuella chanser mot Hillary Clinton.

Posted on: 2007/11/7 12:16
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Svenska Dagbladet dagen efter Ron paul samlat in 4.2 miljoner dollar
#2
Erik Åsard är en ordfront skribent som skrivit boken om konspirationesteorier om estoina och palmemordet titeln är "de dunkelt tänkta"

Jag ringde upp denna fåne efter jag läst hans bok och han sade saker till mig som "forskare är inte så kloka sedan bryr jag mig inte om ifall konspirationsteorier ibland stämmer jag tycker att själva sakfrågan är intressant men tror man på det kan det få katastrofala följder se bara på hitler som skylde allt på judarna"

Jag fick intrycket att han inte direkt var en intelligent snubbe och inte heller någon tillsatt fåntratt han är bara en pajas.

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Svenska Dagbladet dagen efter Ron paul samlat in 4.2 miljoner dollar
#3
Vilken billig trollup, han får säkert dessutom anslag ifrån någon stiftelse som bara råkar sprida globalist propaganda sen 1800 talet.

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Svenska Dagbladet dagen efter Ron paul samlat in 4.2 miljoner dollar
#4


See User information
Han svarade faktiskt på mitt mail. Har varit i Uppsala litet, det är väl en trevlig stad, har gått omkring litet i kyrkorna och på museerna där, visste inte så mycket då men om jag säger vad jag känner så verkar staden rätt så illuminerad av kungar, universitet, gamla minnesmärken och liknande.

Posted on: 2007/11/7 14:30
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Svenska Dagbladet dagen efter Ron paul samlat in 4.2 miljoner dollar
#5


See User information
Det är ju i liknande fall som man får upp ögonen för mediakontrollen även i Sverige, eller eventuellt en blind lojalitet mot sällskap/parti/myndighet etc..

Posted on: 2007/11/7 21:26
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety."

/Benjamin Franklin
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
53 user(s) are online (53 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 53

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS