vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Cuben Invest
#1


See User information
Frimuraren som bygger företag
Uppdaterad 2008-04-13 08:00


Redan som 20-åring startade frimuraren och Odd Fellowbrodern Olle Hellgren egna företag. Nu vill han dela med sig av sina kunskaper genom ett företag som ska fostra företagsledare och ta hand om bra affärsidéer. Bakom sig har han ett nätverk av tolv miljoner frimurare och Odd Fellowbröder.
"Många entreprenörer tror stenhårt på sin idé och kastar sig ut på marknaden. De har ingen aning om hur det ser ut och vilka regler som finns. Det resulterar i att entreprenörerna sätter sig i dumma och farliga situationer", säger Olle Hellgren, som startat uppstartsföretaget Cuben Finans, vilket i sin tur består av de helt nystartade dotterföretagen Cuben Entreprenör, Cuben Företag, Cuben Utbildning och Cuben Invest.

"Vi omformar drömmar till lönsamma företagsidéer. När vi väl har fått fram företagsidén finansierar vi den. Sedan utbildar vi idéägare till företagsägare. Utan en långsiktig utbildning kommer det inte att gå."

För två månader sedan slutade Olle Hellgren på det trygga jobbet som marknadschef på ett dotterföretag inom Länsförsäkringar. Nu sitter han ensam i ett stort och öde kontorslandskap som tillhört resebyrån Travel Planet.

Tanken att jobba med entreprenörer fick han när han skrev sin MBA i Uppsala.

"Jag tyckte det var väldigt konstigt att det i USA fanns obegränsat med kapital till såddföretag medan det i Sverige inte alls fungerade."

Det gjorde att Olle Hellgren 2004 åkte till Kalifornien och universitetet i Stanford för att skapa sig en bild av hur det fungerar för entreprenörer där.

"När studenterna startar sin utbildning på Stanford uppmanas de direkt att börja söka patent. Universitetet har ett eget patentkontor. Vilken idé de än har kan de söka patent. Vi fick se servetter som folk skrivit saker på och lämnat in. Det innebär att det finns en hel del Stanfordstudenter som går ut och redan har en hel del patent på fickan."

Han tror att Sverige är inne på en farlig väg, eftersom det startats alldeles för få nya stora framgångsrika företag i landet.

"Vi konsoliderar börsen. Riskkapitalisterna klättrar på varandras ryggar för att göra uppköp av bolag. Det fungerar jättebra under förutsättning att det hela tiden fylls på med nya bolag, men det gör det inte. Det behövs nya initiativ och företag som fokuserar på entreprenörer, uppstart och utvecklig, vilket är idéer som kan härledas till frimureriet."

Det är i bolaget Cuben Invest som medlemsskapet i ordenssällskapen Frimurarna och Odd Fellow kommer in. Olle Hellgren har varit medlem i Frimurarna sedan början av 2000-talet.

"Jag har varken haft ambitionen att bli frimurare eller Odd Fellowbroder. Jag har heller aldrig hört någon i min generation som gått dit och velat bli medlem av egen kraft."

Trots det anser Olle Hellgren att det är den klart vassaste utbildning han någonsin fått.

"Frimurarna och Odd Fellow är de bästa ledarskaps- och personlighetsutvecklingsprogram jag någonsin sett. Man lär sig otroligt mycket om sig själv. Det handlar om självinsikt och att komma förbi sina egna spärrar."

Han illustrerar genom ett exempel på en aktivitet som skulle kunna förekomma hos frimurarna eller Odd Fellow.

"Tänk er att ni (pekar på fotografen Hanna) sitter på en flotte och en av er måste hoppa av flotten. Man börjar fundera på vad man verkligen kommer att göra. Det finns inte något givet svar, alla är olika, svaret är heller inte viktigt. Det är självinsikten som är nyckel. Människor i dag sitter väldigt sällan i riktigt trånga situationer. Genom att förstå sig själv kan man närma sig omvärlden med sympati och medmänsklig värme."

Hans initiativ att hjälpa entreprenörer har fått mycket starkt gensvar från bröderna i Frimurarna och Odd Fellow.

"Många ordensbröder är eller har varit företagare och vet hur tufft det är att starta något nytt. Därför vill många vara med och satsa pengar i det här."

Även företagsnamnet Cuben kan härledas till frimureriet.

"Det handlar om att fullända sitt liv genom att ständigt arbeta med dig själv. En kub är på något sätt en fulländning. Ta till exempel stenblocken som finns i pyramiderna. De är fantastiskt tillslipade. Cuben arbetar med att slipa entreprenörer och företagsidéer till sin fulländning."

Att själv arbeta inom "fulländade organisationer" är inget för Olle Hellgren. Efter att i tio år ha arbetat som chef på bland annat teleoperatören Telia, internetföretaget Resco och Länsförsäkringar är hans syn på mogna organisationer är inte nådig.

"Att sitta på toppen och styra ett företag är inte alls svårt. Att skruva i en process som redan fungerar är betydligt lättare än att starta något nytt. Kompetensen sitter på stora företag men behovet finns utanför. Tyvärr är allt för många trygghetsknarkare."

Trots att det redan finns många företag som sysslar med rådgivning och finansiering till entreprenörer är ordensbrodern inte orolig för sin egen framtid som självständig företagare.

"Det startas 45.000 företag i Sverige varje år. Behovet av stöd och utbildning är omättligt. Sverige är ett fantastiskt land med många idéer. Vi är tyvärr inte lika framgångsrika när det gäller att förverkliga idéerna. Min bedömning är att det finns plats för många fler som vill och kan hjälpa entreprenörerna."

I framtiden hoppas han också kunna värva några nya medlemmar till de ordenssällskap han är medlem i.

"Det här kan självklart vara ett bra sätt att hitta kandidater till ordenssällskapen."


--------------------------------------------------------------------------------

FAKTA\ OLLE HELLGREN

Ålder: 40 år
Bor: Vallentuna
Familj: Särbo och två barn
Utbildning: MBA Uppsala
Karriär: Tio år på Länsförsäkringar, Telia, Resco
Bästa entreprenören: John D Rockefeller

http://di.se/Nyheter/?page=/Avdelning ... %255C04%255C13%255C278829

Posted on: 2008/4/24 13:13
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Cuben Invest
#2


See User information
Spännande bild han har på hemsidan:

Resized Image

Posted on: 2008/4/24 13:21
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Cuben Invest
#3


See User information
oj

När jag läser detta så vill jag faktiskt kontakta honom direkt,

och presentera någon eller några produkt ideer som ligger i byrå lådan.

Man har ju plöjt igenom dragons den säsongerna
http://www.bbc.co.uk/dragonsden/

72 hour som går nu på tv8
http://www.tv8.se/index.php?option=co ... tegory&id=1066&Itemid=188

och har faktiskt gått en utbildning från ide till produkt,

stort och brett ämne, men framför allt roligt i brist på annat,

men att se ett problem, sedan lösningen är fint och vacker. Men att låsa den med ett patent e inte gynnsamt för mänskligheten/utvecklingen.

Sen är det intressant att tänka varifrån kom iden/tanken.


(vill tillägga att dom där gängen e bra skumma dom, ingen sympati med dom av den info jag känner till)

Posted on: 2008/4/24 18:37
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
43 user(s) are online (43 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 43

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS