vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Bemanningsföretag påskyndar globaliseringen
#1


See User information
Bemanningsföretagen kanske är helt OK att jobba åt och kännas som en frisk fläkt då både höger och vänsterpolitisk arbetsmarknad har sina brister.

Själv måste jag säga att företag vars affärside är att kontraktera arbetskraft för att tjäna pengar genom att hyra ut dem luktar illa.

Bemanningsföretagen kommer på sikt bli en maktfaktor ,som kommer att tjäna stora pengar och samtidigt påskynda den globaliserande processen.
I ett längre perspektiv konmmer en majoritet av alla jobb finnas under deras kontroll,som ju endast har ytliga åtaganden gentemot de branscher och nationer de verkar igenom.

En abetare eller yrkesman kommer idag inte endast att behöva
samarbeta mot entrepenören och kundkretsen utan även uppfylla den policy som bemanningsföretagen har.

Manpower har 4,4 miljoner anställda
http://www.manpower.se/MPNet3/Content ... 52033&JobID=&ActionQS=JOB

Jag uppmuntrar er alla till att istället öppna eget eller jobba åt mindre företag ,istället för att bidra till globalistiska slavhandlare ien snygg och attraktiv förpackning.

Succen för bemanningsföretagen är mycket enkel.
Godsherrar och kapitalister har för länge sedan visat hur dålig borgerlig kapitalism kan vara.
Socialistisk byråkrati ,skattetryck och fackvälde har även den visat sig vara en dålig lösning utan livskraft.

Kontrollen som det globala kapitalet har genom sitt ägande ökar ,men kan likväl ha en passiv roll i många år. Det du inte kan påverka att det finns där.
När problemen eskalerar sitter de på så mycket kontroll av samhället att du inte har en aning om vad som komma skall

Posted on: 2008/8/1 12:28
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Bemanningsföretag påskyndar globaliseringen
#2


See User information
Jag har jobbat åt ett bemannings företag i en månad. Sen gjorde jag en deal med VD på det företaget jag jobbade på att jag skulle starta eget och fakturera samma timpris som dom tog. Han nappade direkt. Det var riktigt ruttet asså. Dom tog en jävligt stor del av kakan. Det var brain bemanning jag jobbade åt. Hatar sånna där bemannings företag. Som tur är har man bra utbildning och erfaranhet nu så maninte behöver gå via sånt där skit.

Posted on: 2008/8/1 18:07
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Bemanningsföretag påskyndar globaliseringen
#3
Som monkey säger, de lever på att folk inte cuttar dom ut ur dealen. Det kan vem som helst göra, tom. en satanist skulle säga att man ska döda parasiter.

Mer fredliga typer skulle göra en egen deal med deras före detta kund.

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Bemanningsföretag påskyndar globaliseringen
#4


See User information
Bra gjort där Filipino monkey! Fast situationen blir förstås en helt annan om det hade varit ett riktigt företag du jobbat åt,där de som startat och drivit firman har en affärside som de representerar.

Det är skillnad på mindre bemanningsföretag,som ofta består av oseriösa affärsmän och större internationella bemanningsföretag.

De mindre vill man inte ha med att göra annat än i undantagsfall ,men de stora sköter nog korten rätt.Där är jag mer bekymrad över framtida självständighet hos de företag som alltjämt inte är uppköpta av globala aktörer.

Snart nog lever alltfler i en vardag där hela ens liv (jobb,transport,mat,nöjen) domineras av multinationella företag som inte syns

Jobba åt manpower,åk med veolia transport(f d SL) ,köp mat från Unilever m fl .

Att bojkotta detta och stödja mindre och lokala alternativ är nog många som vill .Ja är man medveten om NWO känns det som en nödvändighet.

Enklast är nog att göra ett aktivt val steg för steg mot att inte gynna den globala kapitalismen .Hitta något som fungerar för en själv .När första steget är taget känns nästa lättare.

För det är nog så att endast ett fåtal klarar att på en gång bryta med det man inser gynnar makteliten och leva alternativt. Man vill ju inte heller tröttna och få ett återfall.

Posted on: 2008/8/1 18:37

Edited by frihet on 2008/8/1 18:58:14
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Bemanningsföretag påskyndar globaliseringen
#5
Orsaken till att de ens finns är att AF och dess byråkrati existerar. Avskaffa AF och avskaffa problemet. Orsaken att de finns är att GESTAPO vill hålla koll på dig, helt oavsett vad det kostar.

*duh*

Moderaterna hade ett paradnummer över att vilja avskaffa AF fast sen fick de bilderberger Freddy som höjer just dina bensinskatter.

*asg*

Nüa Svergär, oanade möjligheter att bli knullad i arslet.

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Bemanningsföretag påskyndar globaliseringen
#6


See User information
Att driva företag i sverige är rena skämtet.
Myndigheter hit myndigheter dit, kontrollfreakslandet.

Allt ska kontrolleras av staten, ingen får driva företag som dom själva vill.
Hade varit ett mycket trevligare samhället om marknaden hade varit fri..
Oj..då kanske företagen t.o.m stannar i sverige..

Posted on: 2008/8/1 22:57
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Bemanningsföretag påskyndar globaliseringen
#7
De största stannar kvar, det har ju fått sin hund, svenska staten att jaga bort alla konkurrener.

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
823 user(s) are online (823 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 823

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS