Vakencorner
|
Re: Medveten eller vaken!
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Jag tror verken att kunskap om konspirationen eller kunskap om universum gör oss vakna.
Vakna blir vi när vi vaknar. Det tror jag kan ske när som hälst, när vi släppt taget om all kunskap och alla idéer.
Posted on: 2008/8/16 19:33
|
|||
|
Administratör och grundare av vaken.se
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Medveten eller vaken!
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Ja jo, jag håller med till viss del. Men på det fysiska stadiet behöver vi navigera runt, och den fysiska världen har regler, lika mycket som det mänskliga psyket, det har en massa regler, osv. Bra att veta om spelets regler kan man också säga.
Vakenheten kommer också automatiskt, jag e mä på vad du menar. Det sätt du talar på väger på många kunskaper. Du har tänkt och kännt på det jag skrev, och svarar respektfullt. Du kommer inte dit på ett bananskal och en flaska rom. du förstår vad jag menar hoppas jag. Ett medvetet sätt att kommunisera. Jag skrev också det jag skrev på grund av egen erfarenhet. Det känns nämligen ibland som, ju mer jag läser o tar reda på, ju mer förstår jag hur lite jag vet, nåt i den stilen. Släppa taget låter fint, men vi e inte riktigt där ännu. Jag är lite inne på att släppa taget, kommer med förståelse, respekt och insikt mm. Tror inte riktigt på att en Bimbo kan stå o förvandlas bara så där, nåt bör hon nog göra själv för att komma nånstans, eller? Hade gött! |
||||
|
||||
|
Re: Medveten eller vaken!
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Man kan vara medveten om massa saker utan att vara vaken. Vaken är för mig att kunna tänka fritt.
Posted on: 2008/8/16 20:35
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Medveten eller vaken!
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Ja man kan vara medveten om en massa saker, men om man bara är medveten, så är det en annan sak. En skärpt människa är medveten om vad han gör. En medveten människa är medveten om att han är just människa.
Vaken var iofs vaken för mig förr också, lite mer så där allmänt, tänker själv osv, kan inte påverkas av andra etc. Nu känns det mer som om vaken mer eller mindre står för konspirationsvaken/medveten. Men som sagt, alla lever inte i min värld =) Så det kan va lokalt också. ![]() |
||||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska









