vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Fryser vi nu på grund av den Gobala Uppvärmning?
#1


See User information
Fryser vi nu på grund av den Gobala Uppvärmning?

Du har fått en varning sätt ner Nu ner Foten och Agera och bli en levande människa av Kött och Blod! Och inte en Passiviserad medborgare som inte bryr sig i omvärlden! Slå av Dumburken en gång för alla, och bär ner TV:n i Källaren! Visa Videos för så många som möjligt! Håll möten

Av Mark Sircus den 22 december 2010
http://climatechange.imva.info/news/warned
Översättning Gertie Dahlberg

Detta underliga väderfenomen, som ni kan se i videon här nedanför, inträffade i Newfoundland där vågorna faktiskt frös allteftersom de kraschade på stranden. Detta är exakt vad man kan vänta sig i slutet på det varmaste året någonsin, eller hur? Fryser vi på grund av global uppvärmning?


Global uppvärmning är orsaken till att ett köldrekord av låg temperatur på 9° C som inträffade för 169 år sedan i Fort Lauderdale bröts den 2010, 7 december. http://www.sun-sentinel.com/news/brow ... d-outside-update-20101206,0,6900801.story

Global uppvärmning är även orsaken till att folk fryser ihjäl på det norra halvklotet och varför de finner sig själva begravda i djupare och djupare snö.

Global uppvärmning är nu ett vansinne som har inplanterats djupt in i medvetandet hos massorna, oavsett hur kallt det blir, det blir varmare i pressens medvetande och hos dem som kontrollerar den.

Dr Willie Soon, astrofysiker och geoforskare vid Solar and Stellar Physics Division på Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics sa: ”Det är nästan som att vara vansinnig att försöka fortsätta med att insistera på dessa förändringar i koldioxid som skulle skapa alla de katastrofer som politiker och domedagsprofeter försöker tala om för oss.

Att säga att klimatsystemet är helt dominerat av hur mycket koldioxid vi har i systemet är galet – komplett fel!

Koldioxid är inte den viktigaste drivkraften för Jordens klimatsystem. Uppenbarligen är det solen som är den viktigaste drivkraften, men sedan har vi andra faktorer som luftförorening från människor och vulkaniska källor som ger ut mer ljus och således värme, och nu har vi också en nedbrytning i Golfströmmen såväl som en förminskning av Golfströmmen. Vad vi har, mina damer och herrar, är en ”hjärtdunkande” klimatförändring som kommer att bli skrämmande för mänskligheten.

Storbritannien upplever nu ett av de allvarligaste vintervädren på hundra år!

Och titta på rapporten häromdagen från Christian Science Monitor: ”En tidig vinter med snö- och issäsong har just blivit lite mer märklig under helgen då en försvagning av det regionala högtryckssystemet över Stilla havet gav enorma fickor av varm, fuktig pålandsvind som en del av vädereffekten som bara ses vart 10e eller 15e år, säger meteorologerna.” Det är ett meteorologiskt uttryck som betyder totalt galna stormar som samlar sig vid västra kusten med den ena efter den andra som kommer in mot land med en uppsjö av nederbörd som är både skrämmande och farlig.

Det finns rapporter om strömavbrott, träd som faller över bilar och hus, bilar som tar in vatten och familjer som är fångade tillfälligt i sina hem på grund av forsande vatten.

”Stormen öste ner 60 ml regn i Los Angeles – en mängd som inte setts i de torra dalarna sedan 1921. När den nådde Kaliforniens högre höjder hade regnet blivit snö och släppte nästan tre meter (två dagar senare nästan fyra meter) av det vita stoffet på Mammothberget.

I öster har en högtrycksoscillation över Grönland tvingat ner mer arktisk luft än vad som är vanligt från Kanada och därigenom skapat ovanligt tidiga vinterförhållanden över hela östra delen – samma system som har fört över snöstormar till Storbritannien och Skandinavien. Ett mindre högtryckssystem över centrala Stilla havet, vilket vanligtvis hjälper till att avleda stormar bort från Kalifornien och upp till Washington och Oregon, alltså väst, börjar också se ett något ovanligt väder, rapporteras från Los Angeles Times.”

Och nu, efter dagar med ihållande regn väntar södra Kalifornien på de mest intensiva stormar någonsin, där en monster storm väntades medföra skyfall, åskbyar, översvämningar, hagel och möjligen tornados. Prognosmakarna varnade för möjliga regnmängder på 2-2,5 cm per timma och åskstormar med 5 cm per timma i regionen och förutsa att den här stormen kommer att marschera rakt över hela Amerika.

Tyskland har blivit nästan helt stillastående genom 12 timmars ihållande snöfall.

Klimatförändring är tydligen snabb med att ta en ny dimension på det norra halvklotet den här hösten 2010. Efter den rekordheta värmeböljan under sommaren har Rysslands väder fått smak för det extrema verkar det som.

Prognosmakarna säger att den här vintern kan bli den kallaste som Europa har sett under de senaste 1 000 åren. Förändringen rapporteras vara kopplad till Golfströmmens hastighet som har minskat till hälften under bara de senaste åren. Polska vetenskapsmän säger att det betyder att Golfströmmen inte kommer att kunna kompensera för kylan från Arktis vindar.

Enligt dem, när Golfströmmen helt har stoppat upp, kommer en ny istid att börja i Europa. En del säger att den dagen redan har kommit och gått, vilket betyder att Europa står inför mycket stora problem. Jag rapporterade för någon tid sedan att indikationer finns på att Golfströmmen redan har stannat upp i den bemärkelsen att den har fullgjort sin resa till Europa.


Amerikanarna kommer att äta färre tomater!

Floridas tomatodlare fastställde skadorna som orsakats av denna veckas temperaturer under nollstrecket. (Näst sista veckan i december). Flera nätter i följd med ovanligt kallt väder hotade produktionen för odlarna över hela staten. I Hillsborough och Manatee counties är resultaten allvarliga.

På Frank Diehls farm i Vimauma överlevde inte en enda tomatplanta den bittra luften . ”De började brytas ner och skrumpna ihop som det här”, förklarade Diehl för FOX 13 och visade en av de oräkneliga förstörda tomaterna. ”Då de inte kommer att mogna kan man lika gärna kasta bort dem”. Kylan sopade bort hela tomatskörden på Diehls farm. ”Alla 600 acres är förstörda”, säger Diehl, ”och ingenting kan räddas.”. ”I vår egen verksamhet har vi troligen förlorat 400 000 lådor”, säger han.

Så vad är det som händer i vår värld idag? Bloomberg News säger ”Jordbävningar, värmeböljor, översvämningar, vulkanutbrott, supertyfoner, snöstormar, jordskred och torka dödade åtminstone en kvarts miljon människor under 2010 – det mest dödsbringande året under mer än en generation. Fler människor dödades över hela världen genom naturliga katastrofer det här året än som blivit dödade genom terroristattacker under de senaste 40 åren sammanlagt!

Priserna väntas öka på grund av vädermönstrens påverkan på den internationella produktionen av handelsvaror och efterfrågan. Extrema köldknäppar och kraftiga snöfall i Europa och USA ökar efterfrågan på olja och förstör eller skadar grödorna. Torka och översvämningar härjar i Australien och ödelägger socker- och veteproduktionen. Argentinas majsproduktion hotas genom vädermönstren och delar av Kina väntas få brist på olja och även kol under de kommande vintermånaderna.

Saker och ting blir dyrare – det är ett faktum. Energi, metaller och bomull blir allt dyrare både i USA och på andra håll över hela världen.

En kollaps av städer och även samhället är möjlig inom den nära framtiden då nästan ingen någonstans har en aning om att där de bor idag kanske inte är beboeligti den nära framtiden.

Ekosystemen kan och kommer att försämras. Vi kan förutsäga att vi kommer att se en försämrad infrastruktur, brist på mat, vatten och bränsle, infektionssjukdomar, krig, civil olydnad och konflikter och fullständig kollaps av klimatförhållanden man kan leva i. Extrema väderförhållanden, inkl extrema regn och översvämningar, kan göra mer skada för mänskligheten än kärnvapenattacker.

Jag fick ett samtal från en vän i Tyskland. Hon berättade att det är en fullständig katastrof där. De hade just blivit begravda igen men den här gången genom en av de värsta stormarna hon kan minnas. Den här dumpade 50-60 cm snö. De närmar sig 1½ meter snö i december.

Om detta upprepas i januari och sedan februari, mars och april kommer ingen att kunna se husen på den här tyska gatan.

”Är det möjligen så att allting vi gör är obetydligt jämfört med stjärnorna som ger liv till världen? Solen är ojämförligt större och mer kraftfull än något som görs av människan. Vi är skapade från några få jordklumpar av soldamm. Solen ger kraft åt varje planta och form av liv och en dag kommer Solen att förvandlas till en röd jätte och uppsluka oss alla. Sedan kommer den att brinna ut. Då blir det verkligen mycket kallt” skriver The Daily Telegraph .

Thermohaline-Cirkulationen (THC)

Denna thermohalin-cirkulation (från grekiska orden för värme och salt) är en viktig del av Jordens klimat som inkluderar inte bara strömmar vid toppen av haven, såsom Golfströmmen, utan också strömmar djupt under vattnet. Systemet är globalt och omfattar vatten som sjunker runt om Antarktis.

Nordatlanten domineras av Golfströmmen – strömmar som ger varmt vatten norrut från tropikerna. Vid ungefär 40° norr – latituden för Portugal och New York – så delar sig strömmen. En del vatten går söderut i en ytström som är känd som subtropisk virvel, medan resten fortsätter norrut och leder till varmare vindar som ökar de europiska temperaturerna med 5-10° och gör Europa varmare än det annars skulle vara.

Backwards Storms, Jet stream going wrong way, Gulf Current Stopped, Nibiru
December 16, 2010

Se den här>>>
http://www.youtube.com/watch?v=yNR_PM9xZDs&feature=player_embedded


Om dessa strömmar saktar ner eller helt stoppar upp kan det resultera i katastrofala förändringar i världens klimat.

Det verkar som om detta redan sker då Golfvirveln, och nu Golfströmmen, försvagas, och flera kilometer ovanför även Jetströmmen verkar bli påverkad, vilket kanske orsakar de konstiga fenomenen i den här vädervideon.
Det är inte normalt för stormar att resa från östkusten och tillbaka till väst. Golfströmmen är en del i ett globalt system av havsströmmar, som den allmänt accepterade teorin säger drivs åtminstone delvis av salt, kallt vatten som sjunker i norra Atlanten. När vattnet sjunker flyter mer vatten norrut för att ersätta det, vilket betyder att om någonting saktar ner sjunkandet så skulle Golfströmmen sakta ner och kanske andra strömmar också skulle sakta ner.

Fem år tillbaka fann forskare redan Nature (vol 438, p 655) problem med Golfströmmen. En studie av havscirkulationen i Nordatlanten visade en 30%-ig reduktion i de varma strömmarna som bär vatten norrut från Golfströmmen. Forskarna var inte säkra på analysen som gjordes för fem år sedan om förändringen är tillfällig eller en signal på en långsiktig trend. Vad som än var på gång verkar ha förvärrats av det enorma oljespillet i Mexikanska Gulfen och det exempellösa användandet av dispergeringsmedel som har haft effekt på sjunkandet av oljan och påverkat förstörelsen av Gulfen.

Se videon Jesse Ventura, BP: Conspiracy Theory With Jesse Ventura: BP Oil Disaster "Full Episode



På denna sida finns det flera av dessa animationer som kommer från satellitdata. Man måste titta flera gånger för att få en känsla for den försvagade strömmen. Bilden ovanför visar verkliga data från de senaste sju åren.

Vad är det viktiga här? För första gången finns det sju miljarder människor på planeten och vi har just nått, de senaste fem åren, vad som kan kallas toppjordbruk. Vi odlar och konsumerar mer föda än någonsin förr. Vi är redan på väg nedåt i produktion, dock, och världens livsmedelslager krymper dramatiskt. Även under dessa år av topproduktion säger FN att en miljard själar kommer att gå till sängs hungriga de flesta nätter. Nu står vi inför dramatiska minskningar av livsmedelsproduktionen på grund av klimatförändringen såväl som snabba ökningar i priserna. Kylan kommer snabbare än en kanin kan äta upp en bunt morötter och även de stora pojkarna i toppen på mänskligheten har troligen blivit tagna på sängen. Det verkar som att livet kommer att bli en hel del svårare.

Lämk: http://www.nyapolitiken.biz/klimathotet/en-varning.html

Nice

Posted on: 2011/1/3 10:50
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
43 user(s) are online (43 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 43

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS