vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



SVD.se : Beatrice Ask (M): Säpo får 85 miljoner i ökat anslag
#1


See User information
Gissa av vilken anledning?

Beatrice Ask (M): Säpo får 85 miljoner i ökat anslag
http://blog.svd.se/politikdirekt/2011 ... 5-miljoner-i-okat-anslag/

"Efter självmordsattentatet i Stockholm och terrordåden i Norge får Säpo ökade anslag. Regeringen avsätter 85 miljoner kronor extra i höstbudgeten, avslöjar justitieminister Beatrice Ask (M)."

"- Dessa händelser har gjort hotet från våldsbejakande extremism, terrorism och enskilda våldsutövare mycket påtagligt.

"..får Säpo därför ett ökat anslag med 85 miljoner kronor för 2012. Det innebär, enligt justitiedepartementets beräkningar, att Säkerhetspolisens totala budget uppgår till drygt en miljard kronor nästa år. Från och med 2013 beräknas anslagen öka med 55 miljoner kronor."


Sammanlagt 140 miljoner på drygt 2år, nu ser vi vart pengarna som egentligen är till för sjuka/arbetslösa går till.. Räcker till rätt många nyrekryteringar av spioner/brunskjortor osv..

Nån mer som ser att hela övervakningenssystemet sakta håller på att svänga över till att gälla "enskilda våldsutövare" från att ha varit "terrororganisationer/Al-CIAda"..

Nästa steg är att hotet kommer från "oliktänkande individer" som tror på konspirationsteorier/NWO osv.

Behövs bara en till massaker eller bomning utförd av en oliktänkande individ..

Posted on: 2011/9/6 18:37
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety."

/Benjamin Franklin
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: SVD.se : Beatrice Ask (M): Säpo får 85 miljoner i ökat anslag
#2


See User information
Sant.

Jo folk är roliga, dom ställer upp på dom mest sjuka sakerna.

Bland dessa föreligger : Att påtvinga någon annan en åsikt handling hot osv som måste följas med järnhand .

Speciellt.
När.

Åsikterna inte ens kommer från dem själva i grunden.

Då frågar man sig, vem lever du för igentligen mr agent är du verkligen lycklig eller tror du att du är lycklig?

Hur kan ett barn som bara smakat socker som bitar veta hur en godisffär smakar?

På samma sätt hur ska den som inte släppt taget och smakat på livet veta vad livet är och än värre därpå påtvinga andra sin stela tröga fördummande stofiliska leverne som inte gör annat än stjäl din tid förstör sinnet kroppen veta hur livet smakar när denna inte sett dess kontraster och upplevt dem?

Focus är bye bye från hjärtat och sinnet leker apan som styr.

Dom starkt traumatiserade människorna och även dom som gjort sig beroende av dess artificiella struktur skulle inte klara sig en sekund utan direktiv som talar om för dem vad dom ska tänka känna och äta. Utan direktiven skulle dom springa runt i cirklar som yra höns tills dom stötte ihop och svimmade.

Som en agent smith med kortslutning lol.

Men som tur så finns sunt förnuft kvar i rätt många ändå ochså när det väl kommer till kritan,,alltså den riktiga kritan då man får ta konsekvenserna av det man skapar.

Då brukar saker hända.
För hjärtat tränger igenom med känslorna och knackar på och säger hörrödu där såhär går det när du är en idiot .

Synd bara att politiker frångår den regeln och folket får ta smällen istället.

Men tills dess lär inte folk kontemplera mycket som ligger i ramarna utanför deras anpassning.

Politiker jobbar åt folket inte tvärtom.




Posted on: 2011/9/7 20:24
Resized Image
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: SVD.se : Beatrice Ask (M): Säpo får 85 miljoner i ökat anslag
#3


See User information
Vi betalar. Hur länge till?

Posted on: 2011/9/8 5:15
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
22 user(s) are online (22 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 22

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS