vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Vilken Propaganda vi utsätts dagligen för, allt för att ge skenet att allt är Okey, Go back To Sleep
#1


See User information
112 SVT Text Måndag 23 jan 2012
INRIKES Publicerad 23 januari

Många nya jobb i välfärdssektorn

Förskollärare, undersköterskor och
tekniker är några yrkesgrupper med
särskilt goda framtidsutsikter, enligt
den nya rektryteringsprognosen från
Sveriges Kommuner och Landsting.

Fram till 2020 behöver välfärdssektorn
anställa 420.000 nya medarbetare för
att ersätta pensionsavgångarna och
möta den ökade efterfrågan.

-Möjligheterna är stora i så gott som
alla välfärdsverksamheter - skolan,
förskolan, sjukvården, äldreomsorgen,
eller inom stadsplanering eller
teknisk service, säger SKL:s vd
Håkan Sörman.

Kommentaren: Vi befinner oss Nu i 2012, med en Historisk Finanskris som just nu förstör Välfärden och Pensionssystemen i land efter land! Allt Orsakat av Internationella Bankeliten med rötterna i Committee of 300 och Bilderbergruppen som kontrollerar båda våra politiska Block i Sverige!

De har full kontroll över det Röda Laget som det Blåa Laget! Det är även därför nu VU, verkställande Utskottet vill ha en Sluten process när De ska ta fram nästa Ja sägande kandidat till EU, som enligt VU:s kriterier måste vara!

1. Måste vara helt Euro vänlig, och på något vis dra in svenska Folket in i EU:s Nya Skuldunion där Bryssel tar över Beskattningen av svenska folket!

Sen till att vi lyder Bilderbergruppens råd, där deras slutmål en ONE WORLD, Världs Regering!

Det är enligt Text TV bara 8 år innan Sverige behöver anställa 420.000 nya arbetare för
att ersätta pensionsavgångarna och
möta den ökade efterfrågan.

Vad är det som inte stämmer här, det finns Inga Jobb på Arbetsförmedlingarna över huvudtaget? Ta ex: i Sundsvall där har Halva Sjukhusets personal tagits bort!

Sanningen i denna TEXT TV notis är att det är bara ett önsketänkande, och en envis propaganda där Du ska Tro att det finns en Framtid med bra med jobb.


Sanningen är att Staternas Kassakista snart är tomma överallt, och båda våra politiska Block, Röda och det Blåa Laget har tagit Pensions pengar och fört över till Statsbudgeten! Kom även ihåg att Bromsen= utbetalningarna har redan slagit till i vårt Pensionssystem!

Posted on: 2012/1/23 21:10
Citat: Prof. Antony C Sutton "Det var ingen frihet i Hitlers Tyskland, och det var ingen frihet under Marxismen, och inte heller kommer det att vara någon frihet under New World Order, om det låter som George Orwells 1984 så är det det!"

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Vilken Propaganda vi utsätts dagligen för, allt för att ge skenet att allt är Okey, Go back To Sleep
#2


See User information
I Framtiden skall man nog gilla läger liv, för att trivas riktigt bra. Hugga sten, och dyligt arbete kommer erbjudas, utan betalning.

[img width=300]http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRLLbtEDaNKCfXlmdFpnhUdhiLUq03tQXzMU2W_ppFpM5NfUnCF1w[/img]

Eller slutar det i en av dessa:

[img width=300]http://www.godlikeproductions.com/external?http%3A%2F%2Fi159.photobucket.com%2Falbums%2Ft121%2Fgrp777%2FModernGuillotine.jpg[/img]

eller så här:

[img width=300]http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQwgt2JpllDIcRUibunE2H7dUNaUeYlxTXYXNls2FYPhEiijKBl[/img]

[img width=300]http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTO7sE1-IBQrP8AmilS94LHynlBlNePu5wP6jteiLBLvQntz4t0QA[/img]

Posted on: 2012/1/24 11:18
Kreti och pleti är en i vardagligt bruk föraktlig beteckning för allehanda löst folk, den breda allmänheten, vem som helst, eller som det står i Nordisk Familjebok: ”personer utan börd, bildning eller samhällsställning.”
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Vilken Propaganda vi utsätts dagligen för, allt för att ge skenet att allt är Okey, Go back To Sleep
#3


See User information
Steffo, det var en tragikomisk kommentar, jag skrattade iaf lite, trots det allvarliga i det hela..

Illustrationerna beskriver ju framtiden lite, det kan vara dom fyra valen du har i en nära framtid!

Choose wisely!

Posted on: 2012/1/24 14:58
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety."

/Benjamin Franklin
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Vilken Propaganda vi utsätts dagligen för, allt för att ge skenet att allt är Okey, Go back To Sleep
#4


See User information
Japp jag garvar jag med, man får passa på mens man kan, ingen vits att oroa sig, det hjälper inte att vara oroad.

Posted on: 2012/1/24 15:42
Kreti och pleti är en i vardagligt bruk föraktlig beteckning för allehanda löst folk, den breda allmänheten, vem som helst, eller som det står i Nordisk Familjebok: ”personer utan börd, bildning eller samhällsställning.”
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
65 user(s) are online (65 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 65

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS