Vakencorner
|
Kriget mot terrorismen blir nästa våg av justitiemord!
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Här är ett utdrag ur en artikel i dagens aftonbladet av Jan Guillou:
"Våra medier fylls nu av rena rövarhistorier om hur terrorismen översvämmar Sverige. Av någon anledning älskar medier att skrämma upp sina läsare. Och det gäller inte bara Expressen, som självklart tycker om att hota med lömska muslimer. Dessvärre har också Aftonbladet lånat sig till denna kampanj. Den 22 juni kunde nämligen Aftonbladet på ett helt uppslag i tidningen påstå att man granskat TERRORNÄTET I SVERIGE. Och morskt förklarade ingressen att "Aftonbladet kan i dag avslöja de svenska terroristnätverken och deras kontakter". Vilket självklart är lögn, vilket framgår redan när man läser avslöjandena eftersom där exempelvis hävdades att en artonårig pojkterrorist "har skött rekryteringen via internet åt al-Qaidaledaren Abu al Zarqawi". Det märkliga med de utpekade svenska terroristerna i "nätverket" var att de alla befann sig på fri fot. Vilket beror på att de inte finns några bevis. Vilket inte hindrar Aftonbladet att rita "nätverk" med pilar kors och tvärs till och från diverse terroristkändisar ute i världen." Här är hela artikeln: http://aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,847133,00.html
Posted on: 2006/6/25 10:48
|
|||
|
Religion separerar - Andlighet förenar
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Kriget mot terrorismen blir nästa våg av justitiemord!
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Janne vaknar till liv. Whoohooo. Ett hopp i medie-mörkret! Han ska få sig en Loose Change och Confronting the Evidence i posten.
![]() |
||||
|
||||
|
Re: Kriget mot terrorismen blir nästa våg av justitiemord!
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Go Guillo Go!
Posted on: 2006/6/26 21:30
|
|||
|
||||
|
Re: Kriget mot terrorismen blir nästa våg av justitiemord!
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
intressant tanke, vågar man se på t.ex. loose change på planet?
Posted on: 2006/6/27 20:01
|
|||
|
||||
|
Re: Kriget mot terrorismen blir nästa våg av justitiemord!
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Jag mejlade faktiskt till JG angående hans tidigare artikel om att svenska staten hjälper USA att attackera Iran. Den artikeln handlade om att Sverige har hyrt ut en av sina ubåtar ( Gotland tror jag) till USA, denna ubåt jagar nu USA som tokiga efter och det går väl inte så bra för dom ..Detta är samma typ av ubåt som Iran har dvs gamla hederliga diesel-elektriska..
Så jag mejlade JG och sa att det var en bra artikel, för jag tror att han vet en hel del om USA/Terrorism osv.. Skickade samtidigt med några länkar till prisonplanet.com mm Och nu i den senaste artikeln hällde han ju med ännu mer vatten på USA-kvarnen.. Hoppas bara att "folket" läser hans artiklar och börjar fundera på detta globala problem och inte tror att det som händer i USA stannar i USA och berör inte oss präktiga här i Sverige/EU..
Posted on: 2006/7/1 11:06
|
|||
|
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety."
/Benjamin Franklin |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Kriget mot terrorismen blir nästa våg av justitiemord!
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Angående uthyrandet av Gotland:
Sverige hyrde ut Gotland till USA för att USA skulle utbilda sig i sjökrigsföring. Gotland har på internationella övningar visat sig mycket effektiv och lyckats lura amerikanska utbåts-försvaret om och om igen. Där av hyrde den, med besättning för att träna och lära. Varför är svenskar så bra på Ubåtskrig då? Jo, vi har en grund och krånglig skärgård som gör att vi har blivit smidiga när lekt kurragömma med ubåtar i åratal. Angående JG. Vi måste se till att nå honom med en Loose Change och kanske en Confronting the evidence. Hur gör vi det? Kan man skicka en till AB:s redaktion med han som mottagare. Tror ni det kommer fram? |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Kriget mot terrorismen blir nästa våg av justitiemord!
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
|
||||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska









