vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Anonym
I Skuggan av 911.
#1
USA dammsuger europeiska bankdata i hemlighet

Den amerikanska underrättelsetjänsten CIA får löpande tillgång till stora mängder data om människors ekonomiska transaktioner från bankväsendets internationella clearingcentral Swift i Belgien. Informationsutlämningen, som etablerades efter press från amerikansk sida, har nu pågått under stort hemlighetsmakeri sedan strax efter den 11 september 2001. Det avslöjade för en tid sedan grävande journalister på den välrenommerade tidningen New York Times.

Syftet är att spåra källor till finansiering av terroristverksamhet. Detta sker dock inte på traditionellt sätt, genom att ekonomiska data rörande en misstänkt person eller grupp begärs utlämnade efter domstolsorder. Istället används en slags administrativ massfullmakt som enligt New York Times omfattar "miljontals registerposter".

Hela utlämningsförfarandet har hållits hemligt för alla utom företagsledningen på Swift, CIA och det amerikanska finansdepartementet. När New York Times gjorde efterforskningar hörde representanter för Vita Huset av sig till tidningen och begärde att artikeln skulle stoppas.

Tidningens reportrar har haft kontakt med ett 20-tal amerikanska myndighetspersoner och företagschefer i denna fråga, och det har framkommit att många av dem har stora betänkligheter mot informationsutlämningen. "Potentialen för missbruk [av informationen] är enorm", sa exempelvis en tidigare senior tjänsteman inom antiterrorverksamhet. Flera sa att Swift-samarbetet ligger inom en juridisk gråzon, och flera uttalade sig skeptiskt om att det som man först hade betraktat som en akut krisåtgärd i praktiken kommit att permanentas.

Amerikanska antiterrormyndigheter var så angelägna att få tillgång till Swifts databas att man från början övervägde att ge CIA i uppdrag att via otillåtna vägar skaffa sig tillgång till den. Emellertid var man från finansdepartementets sida skeptiska till ett sådant tillvägagångssätt, och resultatet blev en formell förfrågan till Swift. Där var företagsledningen, och är fortfarande, mycket tveksam till samarbetet.

I början lämnades information i princip obegränsat ut till amerikanerna. "Hela Swifts databas lämnades ut", säger en närstående källa enligt New York Times. Med tiden infördes dock vissa restriktioner och åtgärder vidtogs för att minska risken för missbruk. Trots detta har en amerikansk tjänsteman förflyttats efter att han genomfört icke tillåtna sökningar i informationen.

År 2003 ledde tveksamheten inom Swift till att man var mycket nära att dra sig ur det hemliga samarbetet med USA. Då bjöds Swifts ledning in till ett möte i Washington, med bland annat CIA-chefen och riksbankschefen Alan Greenspan, där stor press lades på det belgiska företaget. Resultatet blev ett fortsatt samarbete.

Avslöjandet från New York Times har föranlett president Bush att gå till kraftig attack mot tidningen, med anklagelser om landsförräderi.

http://www.nytimes.com/2006/06/23/was ... 88&partner=rssnyt&emc=rss

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
30 user(s) are online (30 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 30

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS