Vakencorner
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Jag har kritiserat Micro ibland, senast när diskussion om att göra vaken mera "politiskt korrekt" var uppe t.ex. Jag skrev också i ett av mina senaste inlägg att jag tycker det är viktigt med tabutrådar vilket går stick i stäv med vad Micro skrev som svar på ditt startande av "rastråden." Vilka är "Micros undersåtar" förresten?
Posted on: 2007/3/4 12:11
|
|||
|
Religion separerar - Andlighet förenar
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Jo och det ska du ha cred för
hans undersåtar menar jag i första hand Administratörer: Micro, Void, Maggot, Tebe, A73. |
||||
|
||||
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Jag är rädd at jag inte har så många undersåtar, men jag har bra vänner.
Ensam är stark. Illuminati är inte dumma. Dom förstår vitsen med stark styrning om man vill ha saker gjort. Nu är det dock så att vaken.se inte skall styra över någon och vaken.se uppmuntrar alla att ta eget insiativ så det kommer inte bli något större ordenssälskap av vaken. Vaken.se har endast i uppgift att sprida och uppmuntra så många som möjligt till att bli konspirationsmedvetna och vakna upp både spirituellt och materiellt. Detta kommer att ske enligt den strategi som jag kommer fram till efter diskussioner med alla som vill dela sin åsikt av hur det skall kunna genomföras. Länge leva vaken.se!
Posted on: 2007/3/4 12:24
|
|||
|
Administratör och grundare av vaken.se
|
||||
|
||||
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Detta var goda nyheter!
Men det bästa vore ju om man tog bort det helt..
Posted on: 2007/3/4 12:38
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Jovisst, fast det är ju bland annat du som bestämmer vad som ska kallas konspirationsteorier och vilka som tydligen är "tabu" :D |
||||
|
||||
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
"Detta betyder till många på vakens stora glädje att jag (maggot) inte längre är admininstratör på sidan och jag tolkar det som att vakens admins i fortsättningen kommer vara hemliga?
Då har vi alltså ett hemlig forum för privata "högt uppsatta" medlemmar med hemliga "ledare" Många på detta forum är tuffa i munen mot världens ledare men jag har nästan aldrig hört någon kritesa micro eller hans undersåtar" Tycker det verkar rimligt att micro och de som administrerar vaken kan disskutera enskilt, vaken.se måste ses som ett projekt, som vilket företag som helst. De levererar ju en produkt till oss andra.
Posted on: 2007/3/4 14:18
|
|||
|
||||
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Som om det inte redan vore uppenbart kan jag med glädje meddela att ordet fortfarande verkar vara fritt, oavsett vilka spökhistorier maggot gråter ihop. För dem som tvivlar är det väl bara att starta en ny tråd?
Posted on: 2007/3/4 15:25
Edited by provoceramera on 2007/3/4 15:41:28
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Micro
Du talar ofta om att utvecklas osv, vilket jag håller med om är en viktig del för människan. Att det råder skilda meningar mellan oss om hur denna utvecklingen ska fungera bäst vet vi ju redan och det är skitsamma. Men en sak borde vi väl vara överens om och det är att man även måste utveckla det som man själv har byggt upp. Du har byggt upp vaken, jätte bra gjort och du ska ha all beröm för det. Men varför inte utveckla och bygga ut vaken också då? Gör vaken bredare, inför total yttrandefrihet och låt folk få sprida sitt ord och kunskap oavsett om det är konspirationsteorier eller inte. Alla människor har oftast något intressant, kul och vettigt att säga. Varför borde man göra det? Jo, för då utvecklas man som människa! |
||||
|
||||
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Vill bara apropå orden "...och vakna upp både spirituellt och materiellt..." säga för fjärde gången att ordet spirituellt betyder att uttrycka sig kvickt och elegant. Det har alltså inget med andligt att göra - så vi kan dra slutsatser av det... ![]()
Posted on: 2007/3/4 20:12
|
|||
|
Det finns bara EN sanning
Så farlig är vägen, att man aldrig ser stupet, man faller sakta, stilla och lugnt – i djupaste trygghet – uppbyggd av strunt! Jag kom, jag såg, jag vände åter |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Micro det är ju DU som är vaken.se
du har gett dig själv total makt skrivit till andvändare att de ska lägga ner att skriva för att du blir ledsen osv |
||||
|
||||
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Det är Devolution, så vi inte tänker knas... vi har allt från början, men tappar bort mer, dag för dag - att hjärnan inte används så mycket är en återspegling av det. Nu kan det inte degenerera så mycket vidare. Istället för att "utvecklas" så är det att ge upp fasthållande som gäller: Kultivering, då återfårman det man förlorat - det ärkärnan inom all verklig andlighet, även taoism och buddism, etc. Det har aldrig funnits sådant snack som att människan utvecklas - utan tvärtom - och att vi ska se inom oss själva efter orsakerna till varför det är som det är i det yttre, och varför man har de livsomständigheter man har osv. Micro skrev i en annan tråd att man kan inte förändras om man inte förändrar det därute först (kommer ej ihåg ordagrant) - men det är unika ord ... det är tvärtom - som ovan så nedan - himlen råder - det finns många ord som påminner de glömska. Man kan inte förändra det som är en effekt/följd av någonting - man kan inte vända på orsak och verkan. Det därute kan inte vara något annat än en följd av,och en återspegling av hur vi själva blivit. Att förändra därute är ett uttryck för våld - för det därute är helt i sin ordning och i kontroll - det finns inga fel därute... det är bakvänt att tänka att ju värre det blir därute,ju mer skaman "kämpa" med det yttre - att vägra inse att det är bara en verkan av våra egna destruktiva beteenden/tankar/ord - vårt fall nedåt. Jag rekommenderar ånyo att man lyssnar på audiosarna med Cremo om Devolution. Människan har börjat någonstans, i sin ursprungliga natur, sedan fallit ned till denna slutliga slutliga nivån av tidrum: karantän/räddningsstation/samsara/trefaldiga världen - och är inte ens människa längre.Det är endast inom oss som "problemet" är - och det våld och att slåss med väderkvarnar därute att bara vara aktivist - det bör väl åtföljas av att man även inser sitt eget puttande på brasan i liv efter liv. Så, det är ok därute. Eftersom agendaägarna alltmer fått fårmänskligheten till att samlas och säga bä kring globala saker/problem, såkan nog den mest styvnackade "vakne" inse att det är lurt... det är alltid tvärtom mot vad som får brett genomslag därute, och vad som promotas på olika sätt - det kan INTE vara på något annat sätt - för på sluttampens sluttid, inför den "sista ödeläggelsen" så är allt bakvänt, yin och yang är perverterat.
Posted on: 2007/3/4 20:31
|
|||
|
Det finns bara EN sanning
Så farlig är vägen, att man aldrig ser stupet, man faller sakta, stilla och lugnt – i djupaste trygghet – uppbyggd av strunt! Jag kom, jag såg, jag vände åter |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
varför har bennybear fått brev till sig där micro ber han sluta vara i forumet även jaxtone har fått uppmaningar även jag bjornir är lite av vakens "zundel" bannad för han har en åsikt men får idag skriva på vaken men inte om tabun vad är det igentligen för en fångvaktare som styr detta forum ja vet att han vill väl men seriöst alltså? |
||||
|
||||
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Vaken.se belyser saker som annars inte kommer fram. Huvudsakligen inriktas detta på djup samhällskritik där vi diskuterar och sprider kunskap om den styrade samhällsklassens hemligheter, propaganda, korruption mm.
Om vi antar att det är Vaken.se mål, kan man disskutera hur man skall nå det målet? Eftersom invandrarpolitik och allt runtomkring detta väcker så starka känslor så borde detta undvikas, då det kan avskräcka folk, är folk nyfikna eller kanske beredda att ta till sig alternativ information sen möts de av "högerpropaganda" så blir de lätt avskräkta och avfärdar allt som står i forumet som rasist trams. har tipsat många om vaken och loose change i fikarummet- och en som vart inne, kom tillbaka nästa dag och frågade om det var en rasistsida. Folk har lite tid och dömer väldigt fort, för att undvika detta borde man utelämna debatten om invandrare då den är så känsloladdad. Jag tror invnandrarfrågan är ett hinder för att kunna nå målet med vaken. Säger inte att den inte är viktig, då det är en fråga som borde komma fram i ljuset, men eftersom den motverkar vakens grundtanke borde den undvikas i forumet.
Posted on: 2007/3/4 22:10
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Är de såna idioter är de ändå inte mogna för detta... "hej det finns 2 trådar av de 20 senaste om invandring på en sida med rosa blommor i bakgrunden detta är en typiskt nazisida" herregud |
||||
|
||||
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Maggot du kanske borde acceptera att det väcker stora känslor, sen fråga sig vad man borde fokusera på? att 9/11 var ett insiderjobb eller att NWO vill splittra alla stater och har massinvandring som ett medel.
Posted on: 2007/3/4 22:16
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Jo men det blir jävligt tjötigt att diskutera hur många fönster flyplanen hade hur många bultar fanns det i WTC?! hur många explosioner som hördes WTC har fallit men sverige håller oxå på att falla |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Kanske är hög tid att försöka ändra den mentaliteten och låta folk prata om problemen så kanske folk kan reagera på det nångång? |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
9/11 byggnad sju föll det är det enda vi kan tala om varje dag i 20år....
hur stor var branden? vilka fönster brann vilken färg hade branden vilka skruvar brann upp? |
||||
|
||||
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
BRA MICRO!!! Bra att du rensar bort lite skräp,...t ex nazisten maggot!!
VAKEN.SE ÄR I ALLMÄNHETENS ÖGON ETT NAZISTFORUM SÅ LÄNGE SÅDANA SOM MAGGOT M FL FÅR HÅLLAS!!
Posted on: 2007/3/4 22:25
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Jaså varför är jag nazist? |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Men för helvete.. har du fågelinfluensan eller har du bara svårt för att läsa vad maggoth skriver i sina inlägg? |
||||
|
||||
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Det finns ju massa olika intressanta aspekter av NWO förutom massinvandringen. Så att disskutera skruvar i 20år behöver du inte.
Posted on: 2007/3/4 22:30
|
|||
|
||||
|
Re: Vaken.se VS frimueriet
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
- isåfall är ju nazismen bra - om maggot är synonymt med nazism - det är snarare så att det är "fel" på besökaren och allmänheten - naturligtvis är allmänheten mittuppi det bakvända tänkandet, har inte egna tankar, och är grovt vilseledd, hjärntvättad och programmerad, inte ens pseudovaken längre.
Posted on: 2007/3/4 22:31
|
|||
|
Det finns bara EN sanning
Så farlig är vägen, att man aldrig ser stupet, man faller sakta, stilla och lugnt – i djupaste trygghet – uppbyggd av strunt! Jag kom, jag såg, jag vände åter |
||||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska


... det är tvärtom - som ovan så nedan - himlen råder - det finns många ord som påminner de glömska. Man kan inte förändra det som är en effekt/följd av någonting - man kan inte vända på orsak och verkan. Det därute kan inte vara något annat än en följd av,och en återspegling av hur vi själva blivit. Att förändra därute är ett uttryck för våld - för det därute är helt i sin ordning och i kontroll - det finns inga fel därute... det är bakvänt att tänka att ju värre det blir därute,ju mer skaman "kämpa" med det yttre - att vägra inse att det är bara en verkan av våra egna destruktiva beteenden/tankar/ord - vårt fall nedåt. Jag rekommenderar ånyo att man lyssnar på audiosarna med Cremo om Devolution. Människan har börjat någonstans, i sin ursprungliga natur, sedan fallit ned till denna slutliga slutliga nivån av tidrum: karantän/räddningsstation/samsara/trefaldiga världen - och är inte ens människa längre.
- isåfall är ju nazismen bra - om maggot är synonymt med nazism - det är snarare så att det är "fel" på besökaren och allmänheten - naturligtvis är allmänheten mittuppi det bakvända tänkandet, har inte egna tankar, och är grovt vilseledd, hjärntvättad och programmerad, inte ens pseudovaken längre.






