Twiggy Garcia försökte arrestera Tony Blair för krigsbrott
Published by jin83 on 27-Jan-2014 05:00 (787 reads)Tony Blair, 60, blev konfronterad av en bartender som ansåg att den förre premiärministern borde överlämna sig till polisstationen för att ha varit med och startat det blodiga Irakkriget.
Twiggy Garcia gick fram till Tony Blair när han satt och åt. Han lade handen på Blairs axel och sa: ”Tony Blair, detta är ett medborgargripande för brott mot freden, nämligen ditt beslut att inleda ett oprovocerat krig mot Irak. Jag tycker ni ska följa med mig till en polisstation för att svara på anklagelsen”.
Hur reagerade han?
– Han sa ‘ska du inte oroa dig för Syrien?’. Sedan frågade han mig: ‘Men håller du inte med om att Saddam (Hussein) var en brutal diktaror som behövdes plockas bort?’. Jag svarade: ‘Inte genom ett olagligt krig’.
Det försökte även Tom Grundy göra 2012.
Läs mer på nyadagbladet.se
| Navigate through the articles | |
Eliten vill ha en extraordinär kris för att bevara den nya världsordningen
|
EU vill kunna ”stänga av” bilar
|
|
The comments are owned by the author. We aren't responsible for their content.
|






