vaken

Publisher >
  • Studera
  • Miljö och Hälsa
  • Nyheter
  • Européer uppmanas undvika mjölk och grönsaker p.g.a. radioaktivitet
  • Européer uppmanas undvika mjölk och grönsaker p.g.a. radioaktivitet

    Published by Network on 14-Apr-2011 06:40 (3008 reads)

    Strålningsrisken från utsläppen av radioaktivitet på grund av kärnkraftsolyckan i Fukushima "är inte längre försumbar, säger CRIIRAD, den franska forskningsmyndigheten för radioaktivitet. Man varnar gravida kvinnor och små barn för att dricka mjölk eller regnvatten, vilket bör undvikas. De bör också undvika att äta vissa typer av grönsaker och ost på grund av farligt höga nivåer av strålning som de kan innehålla på grund av det radioaktiva nedfallet från Japan som sprids över hela världen

    Läs mer om CRIIRAD:s varning på: euractiv.com

    CRIIRAD säger nu att konsumtion av dessa livsmedel betraktas som "ett riskfyllt beteende." Och ändå, i praktiskt taget samma mening, hävdar organisationen att det finns "absolut inget behov" för någon att ta jodtabletter.

    Precis. Det finns alltså såpass mycket strålning i den mat som beskrivs så du antagligen inte kan äta den. Men ändå anses strålningen så ofarlig att du inte behöver skydda dig från det med jod. Det är fantastiskt hur dessa människor tror att de kan ha både och.

    Institutet fortsätter med att säga att dricka regnvatten kan vara farligt, men att stå ute i regn är helt säkert. Det finns faktiskt ändå någon mening med detta, eftersom intag av radioaktivt vatten verkligen är långt mer farligare än att bara vara dränkt i det. Men USA: s nukleära myndigheter gör ingen sådan åtskillnad, förresten.


    Trots dessa varningar, är det verkliga problemet att få är villiga att erkänna att Fukushimanedfallet kommer att fortsätta under flera månader. Och under detta nedfall kommer det att finnas en kumulativ belastning av strålning som regnar ner på gräs, frukt och grönsaker som utgör den globala livsmedelsförsörjningen. Hur höga dessa nivåer blir kan man bara gissa, och hur höga doser de djur som betar gräs - som kor, getter och får - tenderar att ytterligare koncentrera radioaktivitet, som producerar mjölk och köttprodukter som är långt mer radioaktiva än gräset vilket de matas med.

    Detta är mycket sorgligt, naturligtvis, eftersom det innebär att produkter från djur från fabrik, uppfödda på Majsbaserat industrifoder troligtvis att bli mindre radioaktiva än utomhusvistande gräsätande djur vars nötköttsprodukter vanligtvis är mycket bättre. Även om jag personligen inte är någon som konsumerar kött, är jag en stor anhängare av dem som väljer kött från naturligt uppfödda djur framför kött från industriella djurbesättningar.


    Vad jag börjar undra i allt detta är dock hur hög radioaktivitetsnivåerna i hela livsmedelsförsörjningen kommer att bli? Ser vi en framtid då vi måste ha en Geigermätare med till mataffären?

    Kommer vi snart att ha två lådor med äpplen i butiken som heter "Pre-Fukushima" och "Post-Fukushima?"

    Och för alla de människor som redan har lagrat mat, bra för er! All den mat ni lagrat innan Fukushima är naturligtvis inte radioaktiv, och det kan komma en dag då icke-radioaktiva livsmedel betingar ett enormt pris.

    För dem som vill fortfarande att förvärva och lagra icke-radioaktivt hälsosam mat, kolla www.StorableOrganics.com där du kan hitta ekologiska livsmedel och superfoods förseglade i stålburkar för långsiktig beredskap. Hela inventeringen finns i "Pre-Fukushima," förresten.

    För de som inte lagrat någon mat, kan ni börja tänka på vad ni ska äta om ännu en explosion inträffar i Fukushima och ännu ett massiv moln av radioaktiva isotoper släpps ut mot de landområden där livsmedelsproduktion sker i världen. Denna situation kommer bara att bli värre innan det blir bättre.

    Och tyvärr, även om du odlar din egen mat är det ingen lösning på allt detta, eftersom dina egna trädgårdar är lika mottagliga för strålningsnedfall som kommersiella grödor. Endast de som odlar mat i växthus kommer i stor utsträckning skyddas från det radioaktiva nedfallet. Kanske är det en bra tid att köpa några groddar också, eftersom du kan gro frön i ditt eget kök och odla dem fria från strålning. På bara tre dagar kan du förvandla en hög med frön till en näringsrik sallad. Lägg till lite avokado och balsamvinäger och du har en härlig lunch!

    Källa: Artikel av Mike Adams på naturalnews.com 2011 04 13
    Även publicerad på Red Ice Creations

    Översättning av JOW, network@vaken.se


    Navigate through the articles
    Previous article Big Pharma slår till igen Forskare varnar för sinneskontrollerande preparat Next article
    Rating 0/5
    Rating: 0/5 (0 votes)
    Votes are disable!
    The comments are owned by the author. We aren't responsible for their content.

    Author Thread
    micro
    Published: 2011/4/14 8:38  
    Joined: 01/21/2006
    From: Stockholm
    Comments: 3510
     Ang: Européerna uppmanas att undvika mjölk och grönsaker p...
    Betande djur är de som får mest radioaktivitet, så det är värt att tänka på var produkterna kommer ifrån. Växthus mat blir kanske tyvärr det bästa samt kor som aldrig får beta. Dock så kommer troligen radioaktiviteten komma in i djurfoder efter sommaren så då är alla merjeriprodukter problematiska.

    Author Thread
    Fred123
    Published: 2011/4/14 11:44  
    Joined: 01/05/2009
    From:
    Comments: 49
     Ang: Européerna uppmanas att undvika mjölk och grönsaker p...
    Det har regnat gult regn i fjällen. Om det är sand från sahara eller något annat vette tusan, det verkar inte heller någon annan göra.

    http://www.nsd.se/NYHETER/ARTIKEL.aspx?ArticleID=6098065

    Author Thread
    tears
    Published: 2011/4/14 16:16  
    Joined: 09/12/2010
    From:
    Comments: 221
     Ang: Européer uppmanas undvika mjölk och grönsaker p.g.a. ...
    Om man endå kunde nånting om odling.

    Author Thread
    $ten
    Published: 2011/4/14 19:51  
    Joined: 01/19/2011
    From: och till, till och från.
    Comments: 272
     Ang: Européer uppmanas undvika mjölk och grönsaker p.g.a. ...
    France detects radioactive iodine in rainwater, milk
    http://www.euractiv.com/en/cap/france ... ainwater-milk-news-503756

    Hur mycket kostar dom där jodtabletterna?

    Author Thread
    nomad
    Published: 2011/4/15 5:16  
    Joined: 11/01/2010
    From:
    Comments: 220
     Ang: Européer uppmanas undvika mjölk och grönsaker p.g.a. ...
    Det är ledsamma och knepiga tider vi lever i, en del hävdar att vi valt att vara här och nu, isåfall så förpliktar det ju.

    Vi är dresserade till att blint lita på " experter " och fler å fler börjar väl inse att vi blivit blåsta på det mesta, allt från människans ursprung, histora ( His-story ) mat, medicin, solens Öhhh farlighet , den som typ är källan till liv på denna planet mm. mm.

    Så nu antyder " man " som så ofta myntades i Ryssland då det begav sig, att det är riskabelt att äta, då det är en enorm skillnad på att tro och att veta så vore det fantastiskt om nån här på Vaken har tillgång till kalibrerade mätinstrument av hög kvalitet på jobbet eller privat för att själva kolla nivåerna på nedfallet.

    Med tanke på att man bränt över 2000 atombomber av olika valör sen 1944 så har vi från gång till gång blivit utsatta för onödig strålning som dom labbråttor vi fortfarande betraktas som.

    Frågan är hur såg det ut före Tjernobyl, strax före Fukushima, när var det mest osv.

    I Svenska Lappland där jag vistas kom en hel del efter Tjernobyl och bla. öringen hade uppemot 50.000 Becquerel, förra året tog jag upp detta med en granne som driver ett vandrarhem med servering, vilket gör att han "måste" lämna käket på provtagning för " systemet " är väldigt måna om vår hälsa eller hur Moahahhaaaaaaaa.

    Han blev förvånad att trots en halveringstid på 38 Miljader zillioner år så hade öringen efter endast 24 år en halt på 50 Becquerel. Hmmmm ???

    Så fundera på det en stund. Både vår fina planet och vi själva har förmågan att transmutera olika ämnen till en viss gräns, och precis som placebo så funkar dessvärre nacebo lika effektivt, så det finns en enorm fördel att förkovra sig i hur saker och ting hänger ihop.

    Ang cecium. plutonium mm. så finns hjälpmedel värda att sätta sig in i samt använda.

    Algine plus är en algsammansättning av Röd, brun, grönalg samt sötvattensalgen Spirulina, där en av algerna rensar ur tungmetaller och en annan cecium, läser man sen PDF boken om kombinationen Spirulina tillsammans med Chlorella, en annan sötvattensalg och den synergieffekt dessa två besitter så kommer smilet gradvis på ens läppar.

    Kruxet är att en av dom bättre chlorellaodlingarna finns utomhus i just det, Japan, så det är läge att leta vidare.

    Rosmarin färsk eller torkad verkar också vara ett av dom bättre korten avseende oönskad strålning, så kära vänner det finns inga genvägar till visdom utan rent och skärt detektivarbete i jakten på tillförlitlig info som i bästa fall så småningom kan övergå i kunskap som i sin tur hos vissa leder till visdom, och handen på hjärtat hur många "visa" män och kvinnor har vi träffat som är sjukliga Hmmmm. Ingen, undrar varför.

    Ang odling så läs gärna Alexanderssons bok om Victor Chauberger med titeln " Det levande vattnet " Esaru Emoto och hans arbete med att upptäcka vattnets fantastiska förmåga, fundera sen hur denna info passar in i odling, och med tanke på att man inte behöver äta överhuvudtaget och leva fullt frisk så finns mycket att kontemplera över. Googla Breatherians, Prana mm.

    En ko är värd att vårda enbart för att det är ett av dom mest fantastiska fyrfota djur på denna planet, och deras spillning i sig är värd varje ensträngning, sötmjölk däremot är INGEN mat som kroppen vill ha utan det är ARLAS mångåriga av vinstintresse präglade indoktrineringskampanjer som tutat i oss det. Kompostera koskit och lägg det i dina odlingar och se skillnaden.

    Börjar gråta nu när jag tänker på min förra fjällko Blenda, den mest goa varelse jag hittills haft nöjet att lära känna. Snyft, snörvel

    Det jobbiga är att man genetiskt eller så funnit sina matbordsfavoriter så ingen säger att det är lätt att bryta vanor, och den värsta verkar vara att ifrågasätta sin egen världsbild.

    Groddar är toppen innehåller både vit B12 samt B17
    allt mjölksyrat är No 1 för våra celler, allas smaklökar kanske inte håller med med det är lik förbaskat fakta, för när syrebrist i cellen förekommer så får man oönskade problem.

    Till sist så är väl frågan, ska vi hela tiden jaga enskilda lösningar på miljarder av problem tjänsvilligt pytsats ut till oss av etablissemanget och dessutom alltid i efterhand, eftersom Quislingarna på förtroendeposter dagligen via ljugmedia som dom givetvis sen länge kontrollerar ljuger skallen av sig antingen med flit, mot betalning eller efter sin minst sagt begränsade mentala kapacitet, eller ska vi nu eller aldrig lämna detta perverterade " system " och börja på att skapa ett nytt blad som gagnar alla levande varelser inkluderat både oss själva och dessa för närvarande vilseledda individer som bidrar med till denna sorgliga värld vi just nu befinner oss i.

    Ge upp eller inte ge upp kräver båda extremt mycket energi men på sistone så har ett tredje alternativ dykt upp på scenen FINNA EN BÄTTRE VÄG.

    Vad tror ni om den kära bröder och systrar?

    Lev väl.
    Ikoner
    Paypal
    Stötta Vaken med en månatlig donation
    Facebook
    Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
    Annonsorer och reklam
    Annonser:






    Annonsorer och reklam 2


    Creeper MediaCreeper