Vakencorner
|
Re: Den Nya Konstitutionens grundtankar
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Du fick ner en ganska bra samling tankar... bättre än vad jag lyckats med (jag borrade ner mig lite i ämnet ägande, som ifs är viktigt men inte gav helhetssyn på hur samhället kunde "kännas")
tråden kan för nya läsare påpekas tillhöra: http://vaken.se/modules/newbb/viewtop ... =&topic_id=12230&forum=27
Posted on: 2008/10/2 9:30
|
|||
|
||||
|
Re: Den Nya Konstitutionens grundtankar
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Ja, privat egendom/ägande är en svår bit :)
Men om principen "så länge det inte skadar någon annan eller miljön" verkligen efterlevdes, kanske det skulle gå att få grepp om girighet och dess konsekvenser? Eller skulle det bara skapa byråkrati? Det verkar vara rätt ofta som de s.k. trutherforumen tystnar just här: Vad har vi att komma med i stället för det gamla?
Posted on: 2008/10/3 6:46
|
|||
|
||||
|
Re: Den Nya Konstitutionens grundtankar
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Bra initiativ, krazyFlipy!
Här är en debattartikel som tar upp svårigheterna vårt samhälle har idag, sätter in dem i ett historiskt perpektiv, och presenterar en lösning. Jag har själv inte läst hela än, men LaRouchePac har länge argumenterat för en total ekonomisk reform, så vi får bort instabiliteten spekulation skapar, samt lite rättvisa, så att vi kan börja leverera traktorer UTAN lån+ränta som aldrig kan betalas, till världens fattigare länder. tillägg: Om ni vill ha lite musik medans ni läser, så kan jag rekommendera stunsig electro, melodiös rock eller avslappnande piano. (Musiken är CC-Licensierad och kommer från jamendo.com)
Posted on: 2008/10/29 12:22
|
|||
|
||||
|
Re: Den Nya Konstitutionens grundtankar
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Vill bara påpeka att " så att vi kan börja leverera traktorer UTAN lån+ränta som aldrig kan betalas, till världens fattigare länder." är ett vanligt fel i tänket, för kvar blir behovet av reservdelar och diesel.....om man lyssnar till folken man vill hjälpa så får man höra-" Ge oss spadar"- men som vanligt vet I- länders företrädare bäst.....
Posted on: 2008/10/29 13:38
|
|||
|
Ju flera kockar ju mindre till gästerna..
|
||||
|
||||
|
Re: Den Nya Konstitutionens grundtankar
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Quote:
Vill bara påpeka att " så att vi kan börja leverera traktorer UTAN lån+ränta som aldrig kan betalas, till världens fattigare länder." är ett vanligt fel i tänket, för kvar blir behovet av reservdelar och diesel.....om man lyssnar till folken man vill hjälpa så får man höra-" Ge oss spadar"- men som vanligt vet I- länders företrädare bäst..... Jag är ledsen att jag inte uttryckte mig tydligare. Vad jag menar är naturligtvis att vi, för en gångs skull ser till, att den hjälp vi sänder är meningsfull och motståndskraftig, och att frukterna av hjälpen bevaras. När väl produktionen slagit rot, så är jag övertygad om att lokalbefolkningen kan ta över själva. Dvs. Jag vill försöka undvika "i-ländernas" arrogans, och ge länder den hjälp DE behöver. Inte den hjälp VI vill ge.
Posted on: 2008/10/30 9:51
|
|||
|
||||
|
Re: Den Nya Konstitutionens grundtankar
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Ingen skugga mannen...Du är rätt ute, problemet ligger i att vi använder dessa länder som avstjälpningsplats för vårt skrot och avfall, när det finns så mycket självförsörjande småskalig modern teknik, solpaneler och dyl, det är i dessa områden man kan göra rätt från början.
Posted on: 2008/10/30 10:02
|
|||
|
Ju flera kockar ju mindre till gästerna..
|
||||
|
||||
|
Re: Den Nya Konstitutionens grundtankar
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Quote:
Ingen skugga mannen...Du är rätt ute, problemet ligger i att vi använder dessa länder som avstjälpningsplats för vårt skrot och avfall, när det finns så mycket självförsörjande småskalig modern teknik, solpaneler och dyl, det är i dessa områden man kan göra rätt från början. Hm, jag tror att roten till problemet är vårt ekonomiska system. Jag menar, vem som helst man frågar inser ju att det är skit att vi använder andra länder på det viset, ändock förekommer det. Och den enda anledningen jag kan komma på, att använda andra länder så, är att det är "billigare". Jakten efter profit tar liksom överhanden, och i stora organisationer förlorar människorna överblicken. Så för att lösa problemen vid roten, behöver världen ett nytt Bretton Woods-möte, i samma anda som den västfaliska freden stiftades under. (Ni vet, efter 30 åriga kriget, så mäklades freden genom att alla parter satte den andras behov framför sina egna). Vi behöver en stabil ekonomi, baserad på riktiga värden, och inte förväntade värden, samt fasta växlingskurser mellan de olika valutorna. Valutornas värde ska bero på den mängd resurser, området där valutan används, kan producera. Det är i alla fall den grund jag tror behövs för att vi ska kunna förändra världen. Vad tror du?
Posted on: 2008/10/30 11:09
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Den Nya Konstitutionens grundtankar
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Roten till "problem" därute är inte "system" därute...
Därute visas bara problemet, som är att vi själva är sådana... avviker från Sanningen, vår natur/kosmos natur och det... Roten är ju inom oss,det har varit självklart för alla "vakna" i alla tider - det är grundpusselbit nummer ett. Vakna. |
||||
|
||||
|
Re: Den Nya Konstitutionens grundtankar
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Quote:
Berätta för oss hur vi åtgärdar det.
Posted on: 2008/10/30 11:17
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Den Nya Konstitutionens grundtankar
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Jag hinner inte nu, har redan gjort det hundratals gånger, också. Ledtråd: Kultivera sig. |
||||
|
||||
|
Re: Den Nya Konstitutionens grundtankar
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Quote:
Ledtråd: Billig ursäkt.
Posted on: 2008/10/30 11:32
|
|||
|
||||
|
Re: Den Nya Konstitutionens grundtankar
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
sebben: Inte heller jag förstår vad du pratar om.
Minns att vi inte är i forumsektionen Andlighet nu, och jag vill väldigt gärna hålla den här diskussionen konkret och baserad på observation, inte meditation. Vill du inte förklara vad du menar, kanske du kan avhålla dig från att störa diskussionen i alla fall, för tycker ens du själv att dina inlägg har tillfört den här tråden något? Du är varmt välkommen med observationer dock, och det skulle vara väldigt intressant att se hur du knyter ihop din världsbild med verkligheten.
Posted on: 2008/10/30 12:48
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Den Nya Konstitutionens grundtankar
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Ursäkt,jag har radan skrivit om det i hundratal inlägg. Jag kan inte beskyllas föratt andra inte kan förstå eller kan läsa. Varför ska jag upprepa mig, det gillas ju inte heller. |
||||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska








