Vakencorner
|
World peace treaty and World peace conference
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Tror många vet på detta forum vem Dr Keshe är och vad han har pratat om på sin sida och på olika konferanser, men för dom som inte vet så påstår han att han kommit på det många skulle kalla "fri energie".
Många har kallat han för en bluffmakare för att han inte velat presentera vissa detaljer i sitt arbete. Jag har lässt mycket om han och hans arbete och jag tror inte han försöker lura någon. Jag ser det mer som en smutskastning och okunskap om det breda ämnen som finns idag som skulle kunnat få sån här teknik att inte nå dagens ljus. Han har nu publicerat fyra enkla pdf filer som jag tycker alla borde lässa. Dom är inte alls långa men på engelska, men tror att det finns någon här på forumet som kan översätta dom bättre än vad jag skulle kunna, men om inte så tar jag på mig ansvaret. Men det jag ber er som lässer detta, att faktist lässa alla fyra pdf filerna. Om ni tycker som Dr Keshe och jag så sprid ordet vart ni än kan. MVH Johan Keshe Foundation PDF's and more
Posted on: 2013/1/23 14:26
|
|||
|
||||
|
Re: World peace treaty and World peace conference
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Sterling Allan har skrivit en del artiklar om honom.
Här är en: http://pesn.com/2012/12/22/9602251_Ke ... _to_prevent_confiscation/ Keshe har också blivit intervjuad på "SmartScarecrow Show". Som jag ser det är mannen mytoman eller ett geni. Tuvär finns det mycket mer lögnare en genier bland dom som påstå sig komma på någon ny "fri energi" uppfinning. Men man kan alltid håppas på det bästa.
Posted on: 2013/1/23 16:23
|
|||
|
||||
|
Re: World peace treaty and World peace conference
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
En som du är gjord av, är du... Däremot avskilt mot andra, begår du lärdomens lära... Så vad e ett jesus-komplex? Se dig om, upplev? Om du e jag, och jag e du? Vem står bakom? -Joke of the year! <3!
Posted on: 2013/1/26 21:51
|
|||
|
FRI Ej Kontrakterad av företagspolicy av stat, företag eller annan fiktion. Jag ger er En nyckel, men det är Du som måste vrida om låset där det passar. Bättring för alla! |
||||
|
||||
|
Re: World peace treaty and World peace conference
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Det är ett tillstånd där en individ, ofta under schitzofrena eller psykotiska tillstånd, tror sig vara guds son, tror att du gud pratar med denne eller att personen ifråga har fått ett "högre" uppdrag eller mening med sitt liv; t.ex. skriva en ny bibel eller rädda mänskligheten från lidande.
Vanligt är att man upplever en sorts död (att man kommer till underjorden) och att man återföds (renad själ) och kommer i kontakt med det gudomliga. Inte helt olikt episoder i människors liv som brukar ses som en shamanisk initation, alltså att de genom sina upplevelser direkt blir utvald som blivande shaman och måste lära sig dess seder Jesus komplexet kan ta sig mer eller minder starka uttryck och uppemot 60-80% av alla människor ska få jesus komplexet eller liknande erfarenheter någon gång under sitt liv; som vi inte minst har sett på detta forum bland de mer andliga individerna här på forumet. Kul skämt Avatar =).
Posted on: 2013/1/27 12:21
|
|||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska








