vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Sms på avvägar avslöjar m+s - samarbetet
#1


See User information
Verkar som om moderaterna och socialdemokraterna kommer att samarbeta för att lämna över Sverige och svenska folket åt EU-staten. Det krävs dock att 75% av riksdagen stödjer fördraget och även om de får 75% så strider det så mycket mot grundlagen att det blir svårt att försvara, men då det inte finns någon författningsdomstol kan de väl göra litet hur som helst. Endast folkligt motstånd i större skala än protesterna mot FRA-lagen skulle möjligtvis sänka fördraget i Sverige. Vad ska man säga om historien? Tror inte att författaren påstår detta utan bevis, man kan ju spåra sms rätt så lätt, annars kan ju Charlotte Cederschiöld stämma honom för förtal.


"Det pågår ett obehagligt politiskt spel för att den politiska eliten till varje pris ska få igenom Lissabonfördraget utan att svenska folket får säga sitt. Att det är så avslöjades då en av de främsta inom moderatadeln Charlotte Cederschiöld skickade hemligt sms till fel person.

Hon bekräftar våra värsta farhågor, att trätan mellan Alliansen och oppositionen främst är ett spel för gallerierna. Och att de flesta viktiga frågor som behandlas i Sveriges riksdag redan har avgjorts genom politisk kohandel mellan de stora partierna i EU-parlamentet.

Troligen var brevet avsett för moderaternas partisekreterare men kom i stället till Britt-Marie Hillberg i Hofors. Cederschiöld skriver i sitt vilsekomna sms att Jan Andersson (s) fått med sig EU:s sysselsättningsutskott när det gäller synen på Vaxholmskonflikten. Det som senare blev Laval-domen. Men hon försöker få det stoppat i presidiet. Den konservativa gruppen kan inte gå emot EG-rätten, menar hon.

Hon skriver vidare att hon hyser stor oro för Laval-domen och Lissabonfördraget och dess behandling i Sverige. Men skriver att “Fredrik Reinfeldt nog kan göra upp med Mona Sahlin.” Innan hon avslutar sitt sms, med en kram, hälsar Cederschiöld att “EU-kommissionären Margot Wallström pushar på Mona”.

Några dagar senare förklarar Mona Sahlin på en presskonferens att socialdemokraterna ställer sig bakom Lissabonfördraget utan att kräva folkomröstning.

Denna fadäs från en av moderaternas främsta ledamöter i Bryssel bekräftar vad Junilistan skriver i sin rapport “Med kluven tunga”. Där man visar på många exempel då socialdemokrater, konservativa, kristdemokrater och liberaler går samman i centrala frågor. Samtidigt som man på hemmaplan försöker ge väljarna intryck av att de står långt ifrån varandra.

Därför blir det, som tidskriften Economist har konstaterat, ofta närmast nordkoreanska ja-majoriteter på 75-90 procent i centrala frågor vid omröstning i EU-parlamentet.

Ett politiskt ohederligt spel som skadar parlamentarismen och förtroendet för politiker.

Rune Lanestrand"


http://www.eukritik.se/blogg/?p=107

Posted on: 2008/10/29 1:12
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Sms på avvägar avslöjar m+s - samarbetet
#2


See User information
Jag var i kontakt med cedershiöld i 2006. Då gällde det det data retentions lagen. Hon var emot den och skrev en hel del grejer om usas spionage och att storebror sög. Men avslutade allt med att den ända ösningen var EU konstitionen. Jag har emailen kvar.

Posted on: 2008/10/29 3:39
"-Vi styrs av samling idioter som inte ens är medvetna om att de är fascister." Fahrenheit451
<administratör>
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Sms på avvägar avslöjar m+s - samarbetet
#3


See User information
Det bekräftar bara vad vi redan visste. S och M är som Dem och Gop i USA, det spelar ingen roll vilket av dem du röstar på. Endast ett parti utanför S/M kan rädda Sverige från EU-staten. Tyvärr har miljöpartiet övergett EU-motståndet och därmed överger även jag miljöpartiet. Piratpartiet, Sverigedemokraterna eller Vänsterpartiet är de enda seriösa alternativen som ligger utanför S/M träsket. Jag skulle aldrig kunna rösta på SD, men jag anser ändå att en röst på dem är bättre än en röst på S eller M. Men allra bäst är en röst på PP (alternativt V om man har den läggningen). NWO agendan som S och M står för måste bort från den svenska politiken!

Posted on: 2008/11/1 19:50
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Sms på avvägar avslöjar m+s - samarbetet
#4


See User information
Ävwen Junilistan kanske är värda att titta på även om jag är litet tveksam till en del av vad dess ledare har att komma med.

Posted on: 2008/11/1 19:55
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
353 user(s) are online (353 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 353

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS