Vakencorner
|
Amerikanska soldater utan armar och ben
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
http://www.voltairenet.org/article136827.html
Texten är på spanska men bilderna talar för sig själva och Bush tycks säga att det var det väl värt för att få ta livet av många ..
Posted on: 2006/4/14 15:13
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Amerikanska soldater utan armar och ben
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Ja sånt här får vi inte se i MS-media. Engelsk Version av Voltairenet.org http://www.voltairenet.org/rubrique30009.html |
||||
|
||||
|
Re: Amerikanska soldater utan armar och ben
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Det är nog för känsligt att visa upp bilder på trafikoffer. Svensson klara inte av det. Det är lättare och billigare att trixa med hastigheten istället. Om de skulle visa upp dessa bilder varje dag så KANSKE Svensson skulle kräva bättre vägar. Om vi såg ALLA offer av krig så KANSKE vi skulle resa oss upp och säga stopp?
Vi lever i censur.
Posted on: 2006/4/15 8:20
|
|||
|
||||
|
Re: Amerikanska soldater utan armar och ben
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Jesus f-cking christ, vilka bilder...
Seriöst, det är när man ser sånt som jag får lust att kidnappa George Bush och ta honom till en liten kammare långt ner i källaren på Abu Ghurayb och "ta honom under behandling"... Det förtjänar det aset.. Och ändå är många av soldaterna i Irak legosoldater, och när de dör får amerikanska folket inte ens reda på det. Det är en vidrig värld vi lever i idag, och tyvärr är vi ju ansvariga för att den blivit sådan själva.
Posted on: 2006/4/15 14:17
|
|||
|
Your shoelace is untied.
|
||||
|
||||
|
Re: Amerikanska soldater utan armar och ben
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
varför skulle dom nämna döda legosoldater i nyheterna ? det är män som åker land o rike och dödar för pengarnas skull och arbetar helt utan politiska åsikter så det är inte helt synd om dom, vet nog vad dom har gett sig in i.
Posted on: 2006/4/16 21:41
|
|||
|
||||
|
Re: Amerikanska soldater utan armar och ben
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Sant, men de är fortfarande amerikanska (och brittiska) medborgare, och de har fortfarande familjer. Vad jag menar är att det är hyckleri eftersom regeringen hyr säkerhetsföretag för att "hålla nere" förlusterna av egen personal i media, just eftersom de inte räknar in legosoldater som jobbar för tex Blackwater eller Sandline, i sina egna led. Därför blir förlustsiffrorna de visar i CNN missvisande.
Posted on: 2006/4/17 5:24
|
|||
|
Your shoelace is untied.
|
||||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska








