Vakencorner
|
Anonym
|
Re: Liberias blodiga historia!
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Undrar om du kan definiera den styrande rasistiska överklassens rasism lite? Rasistiska mot vem och på vilket sätt? |
||||
|
||||
|
Re: Liberias blodiga historia!
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Kunskaperna de nya herrarna i Liberia,( varav somliga säkerligen var ett resultat av att de vita herrarna i Amerika tagit sig friheter med de svarta kvinnorna), förvärvat i Amerika i kombination med den vapenmakt de försågs med gav dem ett övertag över den inhemska befolkningen. Som så ofta är fallet ledde det till att man ansåg sig överlägsna dem och skaffade sig själva fördelar på bekostnad av ursprungsbefolkningen.
Posted on: 2006/5/11 16:45
|
|||
|
Religion separerar - Andlighet förenar
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Liberias blodiga historia!
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Ok... men rasistiska? Det är väl knappast möjligt om de hade samma etniska ursprung! Möjligtvis fascistoida eller grymt sadistiska!
Jag vill inte ta udden av den otroligt intressanta information du lämnade genom att peta i små små ord... men jag undrade bara vad du menade! |
||||
|
||||
|
Re: Liberias blodiga historia!
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Tja, det finns onekligen en poäng i det du säger. Rasism i dess ursprungliga mening är ju föreställningen om att ens egen "ras" är överlägsen andra och de invandrande i det här fallet hade ju samma ursprung som de infödda även om vissa kanske hade en vit farsa eller farfar. Fast om man hårddrar det så finns det ju bara en ras, nämligen homo sapiens.
Posted on: 2006/5/11 21:35
|
|||
|
Religion separerar - Andlighet förenar
|
||||
|
||||
|
Re: Liberias blodiga historia!
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Om man ska hårddra det konsekvent när det gäller vetenskap så finns det bara en människoart: Homo Sapiens men det finns flera människoRASER; Negroida, Kaukasoida, Mongoloida, Austaliska aboriginer m.fl underraser.
Men som vanligt så står sig fakta ganska slätt i denna Poliskt korrekta tidsålder där ovanstående fakta skyfflas undan till fördel för den etablerade marxistiska naturvidriga uppfattningen..."... att vi alla minnsann är lika dana." och att ..."...hudfärgen inte spelar nån roll."
Posted on: 2006/5/12 10:30
|
|||
|
||||
|
Re: Liberias blodiga historia!
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
så som i "amerikan history x" kommer benny komma till insikt nær hans egna knullar han i røven
Posted on: 2006/5/12 11:16
|
|||
|
||||
|
Re: Liberias blodiga historia!
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Till OrmenKryper ( Passande namn förresten.)
så som i "amerikan history x" kommer benny komma till insikt nær hans egna knullar han i røven Denna film är producerad av sionister i Hollywood så om du tar denna propagandafilm som ett argument i en diskussion angående de faktauppgifter jag tog upp i mitt tidigare inlägg så visar du bara på din egen näst intill obefintliga trovärdighet.
Posted on: 2006/5/12 11:25
|
|||
|
||||
|
Re: Liberias blodiga historia!
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
tycker det är så jävla skumt att ras-begreppet gör folk så galna, svenska läkare ville införa olika biverkning och verkingsgrads beskrivningar för asiater/afrikaner osv. i läkemedelsboken FASS men fick avslag pga att det anses oetiskt, det är ingen hemlighet att man påverkas olika av mediciner beroende på ditt ursprung!!!
Läs lite biologi kolla hur art/ras begreppen tillämpas på djur! tror alla är överens om att det finns signifikanta skillnader i ursprung och utseende vilket gör att det finns flera raser inom arten homo sapiens. Finns ju inget negativt i det! varje ras är utvecklad och har via evolutionen anpassas för att bäst klara sin omgivning
Posted on: 2006/5/12 11:38
|
|||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska








