Vakencorner
|
Piratpartiets årsmöte 12-25 April
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Alla medlemmar har stora möjligheter att påverka. Man kan bland annat föreslå vilka som ska sitta i styrelsen och/eller rösta på olika förslag.
Man kan föreslå ändringar i partiets principer, ståndpunkter och stadgar genom att skriva motioner och/eller rösta om dessa. Jag har bland annat skrivit motioner om att Piratpartiet ska stödja föräldrars rätt att välja hemskolning samt att göra personnummer frivilligt. Det hela sköts via forumet. Man måste koppla sitt forumnamn till kontot på Pirateweb för att kunna rösta och lägga upp giltilga motioner. Årsmötet: http://forum.piratpartiet.se/Topic200421-737-1.aspx För att koppla forum-konto till Pirateweb gå hit: https://pirateweb.net Sedan Mina uppgifter --> Grunduppgifter --> Forum handle
Posted on: 2010/3/7 15:10
Edited by jin83 on 2010/3/7 16:21:44
|
|||
|
||||
|
Re: Piratpartiets årsmöte 12-25 April
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Jag har lagt en del motioner som det snart kommer att röstat om.
Den som kanske är mest betydelsefull handlar om Piratpartiets inställning till EU. Motionen jag skrivit kommer att ersättas av en kompromiss som har större chans att röstat igenom. Kompromissen är dock mycket bättre än det förslag som Christian Engström lagt. Återkommer med länkar när omröstningen är på gång. Ni kan läsa mer här så länge: B02 Diskussion: Motion om att göra personnummer frivilligt B08 Diskussion: Motion om hemskola B14 Diskussion: Motion: Ändring i principprogrammet (om EU)
Posted on: 2010/4/16 20:47
|
|||
|
||||
|
Re: Piratpartiets årsmöte 12-25 April
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Vad menar du med om PP ser Sverige som en stat eller ett land
Försöker att få PP mer negativa till EU men i nuläget tror jag inte att det är möjligt att få igenom en motion om att Sverige bör lämna EU. Det lär behövas många partier som är negativa till EU för att förhindra euron och så vidare. Jag fick igenom att PP skulle vara emot Lissabonfördraget men nu när föredraget trädit i kraft vill Christian Engström ta bort PPs kritik mot Lissabonfördraget. Försöker därför få in en mer EU-kritisk formulering i PPs principproram på årsmötet. Tror själv att PP skulle få fler röster som ett starkt EU-kritiskt parti, kanske till och med med ett utträdeskrav.
Posted on: 2010/4/18 22:25
|
|||
|
||||
|
Re: Piratpartiets årsmöte 12-25 April
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
har inte piratpartiet eu-mandat? menar att det kan bli något svårt att få dem negativa till en rörelse som de använder för att basera sin egen existens. genomgående problem.
Posted on: 2010/4/18 23:00
|
|||
|
"if a group claims to have the truth, run from them.."
|
||||
|
||||
|
Re: Piratpartiets årsmöte 12-25 April
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Exakt det här jag syftar på. Det kan dom endast göra efter valet och sedan välja om man ställer upp i EU valet igen
Posted on: 2010/4/19 0:34
|
|||
|
||||
|
Re: Piratpartiets årsmöte 12-25 April
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Tyvärr kör man med rätt fula knep och låter Christians Engströms förslag om att dumpa all kritik mot Lissabonfördraget stå mot två snarlika förslag om att behålla denna kritik mot varandra. Det med flest röster vinner.
Man kan rösta här ändå om man är medlem och har kopplat sitt forumkonto på Pirateweb: http://vbulletin.piratpartiet.se/showthread.php?t=25698
Posted on: 2010/4/23 18:31
|
|||
|
||||
|
Re: Piratpartiets årsmöte 12-25 April
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Man kan även skriva i denna tråd för att försöka få en mer rättviss votering:
http://vbulletin.piratpartiet.se/show ... d.php?p=209108#post209108 Om ni håller med så skriv: Jag krävar omröstning om Ordningsfrågan
Posted on: 2010/4/23 19:03
|
|||
|
||||
|
Re: Piratpartiets årsmöte 12-25 April
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Ordningsfrågan gick igenom, återkommer.
Posted on: 2010/4/23 21:08
|
|||
|
||||
|
Re: Piratpartiets årsmöte 12-25 April
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Om ni är aktiva på PPs årsmöte. Jag yrkar bifall.
http://vbulletin.piratpartiet.se/showthread.php?t=25726
Posted on: 2010/4/23 21:42
|
|||
|
||||
|
Re: Piratpartiets årsmöte 12-25 April
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Tyvärr, ensam stark är mina ord.
Posted on: 2010/4/23 23:22
|
|||
|
||||
|
Re: Piratpartiets årsmöte 12-25 April
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Christian Engström försöker att stryka PPs kritik mot Lissabonfördraget. Om ni röster på årsmötet så välj hellre dukes yrkande.
http://vbulletin.piratpartiet.se/showthread.php?t=25928
Posted on: 2010/4/24 19:54
|
|||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska








