vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Detaljer, nej det struntar vi i!
#1


See User information
De som förespråkar den officiella historien är aldrig nånsin intresserade av att gå in på detaljer, utan det gick till som följer:

Osama Bin Laden och 19 snubbar bestämde sig för att attackera USA, så de konspirerade och bestämde sig för att de skulle kapa plan och flyga in dem i byggnader.

Och det var precis vad de gjorde. De, beväpnade med knivar, tog över 4 plan, 2 flög in i tvillingtornen som rasade pga av skadorna från planen och elden, det 3e flög in i Pentagon, och det 4e planet kraschade i Pennsylvania pga av att de heroiska passagerarna bekämpade kaparna!

Så enkelt är det enligt dom, de vill inte prata om kaparnas flygfärdigheter eller nånting, inga detaljer, utan det var helt enkelt så det gick till.

Ok, då säger jag så här: En liten del inom den amerikanska regeringen/militären ville få en anledning att invadera en massa länder och gradvis ta över världen, och förvandla USA till en polisstat. De konspirerar, och de bestämmer sig för att flyga plan in i byggnader, sänka dem och skylla på Bin Laden.

De preppar tornen och WTC 7 (operationen sköts därifrån) med sprängmedel. De tar över 4 passagerarplan (fejkar alla telefonsamtal) från marken, fjärrstyr 2 av dem in i tornen och detonerar sedan sprängmedlen och sänker tornen, och folk tror självklart att tornen rasar för att planen flugit in i dom (senare sänks även WTC 7, alla bevis borta.)

Det 3e planet kör de in i Pentagon. Det 4e planet kör de ner i marken och skapar en hjältehistoria varvid de modiga passagerarna bekämpade de påstådda kaparna (precis som ett filmmanus: en attack som chockar, sen ytterligare en attack som slår till mot hjärtat av det amerikanska försvaret, ytterligare en chock, sen i sista akten griper hjältarna in och räddar dagen ... äkta hollywood.)

Går man efter "official story" förespråkarnas logik så behöver man inte se till detaljer alls, utan nu gick det till som jag sa, vi behöver inte gå in på detaljer.

Tack.

Posted on: 2007/1/12 22:41


"Absolute certainty is a privilege of uneducated minds and fanatics" - CJ Keyser
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Detaljer, nej det struntar vi i!
#2


See User information
Verkligheten överträffar sagan.............sanningen är att man aldrig skulle få finanns till en film med ett så fantasifullt manus, det går bara att genomföra i verkligheten.....paradoxernas paradox......................

Posted on: 2007/1/12 22:56
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Detaljer, nej det struntar vi i!
#3


See User information
Ja, det verkar vara fruktansvärt lätt att rationalisera bort allt som inte är med i den "officiella teorin" om 911. Mycket skönt och enkelt sätt att undvika obehagliga känslor som följer med en sjuk verklighet ... visst .. jag förstår!

Posted on: 2007/1/13 1:08
"We don't receive wisdom, we must discover it for ourselves after a journey that no one can take for us or spare us."-Marcel Proust

Youngevity Associate
http://ygy-90-for-life.webnode.se/
http://naturligtvis.my90forlife.com/ http://tinyurl.com/Y...
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Detaljer, nej det struntar vi i!
#4


See User information
Och om det skulle vara så att du skulle vilja se verkligheten (utan att faktiskt se den) men blotta viljan får alla att tro att du är Al-CIAda.

(ordet "du", menar igentligen "man", you och one är ju faktiskt utbytbara i den Engelska språket, så ersätt "du" med "man" för att få 3 person neutrum singularis vilket inte återfinnes i Engelska, Franska, Tyska eller Hebriska)

Sorry

Posted on: 2007/1/13 4:59
"Paper is poverty... it is only the ghost of money and not money itself". - Thomas Jefferson
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
32 user(s) are online (32 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 32

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS