vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Regeringen pressar kommuner att öka invandringen
#1


See User information
Publicerad: 2007-04-03

SVERIGE Staten ställer allt större krav på landets kommuner för att ta emot de tiotusentals invandrare som väller in över gränserna. Samtidigt visar det sig gång på gång att de ”introduktionsplatser” som existerar inte fungerat.

I Tierps kommun har vissa invandrare fått fortsätta ”introduktionen” i fyra år, dubbelt så länge som det egentligen ska ta. Under denna tid måste samhället stå för deras försörjning. Trots detta avser kommunledningen att utöka antalet platser under 2008 och 2009 från dagens 71 platser.

Den välbärgade kommunen Danderyd norr om Stockholm har kritiserats för att inte vilja bli mångkulturell. Här bor många av etablissemangets politiker som inte vill leva i det samhälle som de har skapat i större delen av Sverige. Nu meddelar Danderyd att man kommer att ta emot ca 100 asylanter under en treårsperiod, men detta är bara hälften av vad Integrationsverket tänkt sig. Det moderata kommunalrådet Gunnar Oom försvarar sig med att han nu ”pressat socialförvaltningen att spänna bågen lite hårdare”. Han vill också gå ut till danderydsborna för att vaska fram fler lägenheter åt asylanterna.

Enligt Bo Ljung på Integrationsverket pågår liknande politiska processer i flera andra kommuner som tidigare varit motsträviga och velat behålla en svensk karaktär.

Uppsala meddelade nyligen att man i år avser att ta emot 542 nya invandrare, mestadels irakier. Inte sedan början av 90-talet har invandringen till Uppsala varit så omfattande. Beslutet togs av utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden med ordförande Muhamad Hassan (fp) i spetsen. Ändå tror Integrationsverket att kommunen kommer att öka mottagandet till 640 personer under 2008.

Vem som får asyl avgörs numera i migrationsdomstolar med ”domare” som tillsätts från de etablerade politiska partierna. Det finns flera fall där sådana fall avgörs av människor som engagerat sig i organisationer som ”ingen människa är illegal” och som helt öppet verkar för att gränserna ska öppnas helt och det svenska folket på sikt utplånas.

Varje beviljad asyl resulterar i genomsnitt i att ytterligare ett antal personer flyttar hit som anhöriga till asylanten. Ofta handlar det om mannen som kommit ensam men som tar hit hela sin familj (inklusive kusiner och farbröder) så fort han fått uppehållstillstånd, men inte sällan är det också ensamma barn som skickas till Sverige, varefter hela släkten kan flytta efter.

Posted on: 2007/4/4 11:28
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Regeringen pressar kommuner att öka invandringen
#2
Med tanke på all vapen export som svedala nu står för med Bla Bofors, Saab, Gotlandsklassade ubåtar m.m

så känns det ganska natturligt att sverige tar emot lite import av splittrade folkgrupper från krigsdrabbade områden..

För att inte prata om den senaste Teater exporten...

Nordic Battlegroup..

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Regeringen pressar kommuner att öka invandringen
#3
Quote:

Proxy-efekto wrote:
Med tanke på all vapen export som svedala nu står för med Bla Bofors, Saab, Gotlandsklassade ubåtar m.m

så känns det ganska natturligt att sverige tar emot lite import av splittrade folkgrupper från krigsdrabbade områden..

För att inte prata om den senaste Teater exporten...

Nordic Battlegroup..


Eftersom sverige idag är skuldsatt upp till öronen men ändå ger bidrag till fattiga länder kanske vi kunde exportera en del oxå då?

nordic blattegrupp?

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
24 user(s) are online (24 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 24

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS