Vakencorner
|
SR.se: Venezuela: Demonstration mot grundlag (USAs planer på en stadskupp??)
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
http://www.sr.se/ekot/artikel.asp?artikel=1748089
Går hand i hand med dessa planer: Among the tactics Steele recommends in his letter are: * Promoting street demonstrations and violent protests * Creating a climate of ungovernability * Provoking a general uprising * Working through the US military attaché at the embassy to coordinate with ex-military officers and former coup plotters against Chavez. Even more darkly, the letter calls for initiating "military actions" to support opposition mobilizations and strategic building occupations, involving US military bases in neighboring Curacao and Colombia to provide support, and even taking control of parts of Venezuela in the days after the referendum, while encouraging a "military rebellion" inside the Venezuelan National Guard. US Coup Planned for Venezuela? http://www.prisonplanet.com/articles/november2007/301107Coup.htm Dom gjorde nåt liknande i Chile mot Allende-regeringen så..
Posted on: 2007/11/30 19:08
|
|||
|
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety."
/Benjamin Franklin |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: SR.se: Venezuela: Demonstration mot grundlag (USAs planer på en stadskupp??)
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
PSYOPS, IMHO
|
||||
|
||||
|
Re: SR.se: Venezuela: Demonstration mot grundlag (USAs planer på en stadskupp??)
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Usa gjorde ju liknande när de hade ett finger med i kuppförsöket mot chaves.
Bra tillfälle då chaves även möter motstånd i sitt väljarstöd för den här grundlagen.
Posted on: 2007/11/30 21:49
|
|||
|
"When the unreal is taken for the real, then the real becomes unreal; Where non-existence is taken for existence, then existence becomes non-existence." - Tsao Hsueh Chin
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: SR.se: Venezuela: Demonstration mot grundlag (USAs planer på en stadskupp??)
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Det funkade inte då och nu är han mer populär än någonsin. Skulle de invadera så vore det en annan sak. De har inga problem med att han är socialist utan vad de inte gillar är att han är nationalist. Dra din egen slutsats. Nationalist är = Inte CFR, Royal Institute, FN hora.
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: SR.se: Venezuela: Demonstration mot grundlag (USAs planer på en stadskupp??)
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Jag gillar inte "socialism" eftersom jag är libertarian/konservativ men jag gillar däremot alla som ser igenom falskmynteri bullshit och om det är Hugo Chavez, så tycker jag att han har gjort något vettigt tillskillnad ifrån de flesta.
|
||||
|
||||
|
Re: SR.se: Venezuela: Demonstration mot grundlag (USAs planer på en stadskupp??)
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
En annan förklaring kan vara att illuministerna är i strid med sig själva, och alla kämpar mot alla om makten, eftersom de kanske förstår att det är vinna eller försvinna som gäller, troligast kommer de inte att älska varandra om dom får den totala makten, då kommer det säkert bli utrensningar ala STALIN.
KINA INDIEN RYSSLAND och VENEZUELA har ingått en pakt med varandra, ochså att stödja varandra militärt, vid attack, på samma sätt som NATO. Men givetvis kan det ochså vara ett spel för galleriet. Good cop, bad cop. Hugo är good cop, och får på käften av det "dåliga" Usa, som ändå skall fasas ut. Idag står Venezuela för 25% av Usas olja, och om inte jag är felinformerad har dom skrivit kontraskt med kineserna om att sälja denna kvot till dem istället. Usa blir väldigt sårbart om all olja som de använder finns enbart i mellanöstern. Transporterna krånglar till allt, givetvis vill de styra i Venezuela, om de bara kan. Tror personligen inte att de kommer lyckas med det.
Posted on: 2007/12/1 11:11
|
|||
|
||||
|
Re: SR.se: Venezuela: Demonstration mot grundlag (USAs planer på en stadskupp??)
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
ÄÄÄH Va fan dom scammar baraför amris
Posted on: 2007/12/1 22:11
|
|||
|
||||
|
Re: SR.se: Venezuela: Demonstration mot grundlag (USAs planer på en stadskupp??)
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Det blåser ju vänstervindar på hela den kontinenten. Som värst borde det vara ungefär nu i den lilla börskraschens kölvatten.
Förövrigt tror jag inte Hugo Chavez är vad vi i gängse mening kallar nationalist utan snarare patriot. Skillnaden? Nationalister kan vara beredda att ta andra nationers land för sin egen nations skull. Patriot kan man vara samtidigt som man är internationalist och värna om alla länders självständighet. Jag är själv lite av en patriot, även separatist. Västra Götalands Federation klingar bra lr hur?
Posted on: 2007/12/5 6:49
|
|||
|
Säll är den,
som för sig äger lovord och förstånd uti livet, ty onda anslag man ofta rönt alstras ur andras bröst. |
||||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska








