Vakencorner
|
Anonym
|
Re: Chemtrail
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Chemtrail
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Hej.
Jag lade in ett inlägg i medicin-Hälsa nyligen. Förra helgen körde de som tokiga här också. Först över Alingsås på Fredagen, sedan över vår norra kommundel Bjärke (landsbygd!) där jag bor över Lördag och Söndag. Intensivt och t om på låg höjd. Idag har de kört återigen över Alingsås, men det är "bara" två strimmor på mycket hög höjd... säkert samma plan som du såg. Förra söndagen, den 23 alltså, var värst. Till och med ungarna reagerade "pappa, dom målar himlen..." Fy fan, säger jag! Kan ingen göra nåt? |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Chemtrail
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Jag har aldrig tvivlat på att det ni har sett är oriktigt, jag är helt övertygad om att era upplevelser är riktiga. Däremot är eran slutsats helt uppåt väggarna.
Men som jag har förklarat tidigare så bildas det kondensstrimmor när man flyger på en viss höjd, men ni hävdar att det inte är så. Helt logiskt så flyger dom då på en lägre höjd där det inte bildas kondens. Alltså. Om vi då benar upp problemen. 1. Då påstår ni att det är ett pulver. Var någonstans i detta plan förvarar man all denna massa. Som vi sett och har hört av er så ”målar planen himlen” 2. Om nu några glada amatörer och barn kan se skillnaden på K-strimmor och giftigt pulver, varför sprider man inte detta på natten samt färgar pulvret svart? 3. Åker dom någonstans och fyller på pulvret? 4. Var någonstans gör man detta? 5. Vad består pulvret av? 6. I och med att pulvret kan falla rak ned i marken och göra er ”förkylda” så har den samma vikt som ett ånglok. 7. Vilket plan kan föra all denna tyngd 8. Vem har intresse av att sprida gift på oss. Frågor, frågor men inget svar... //Kabbalah |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Chemtrail
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Ehh... varför diskutera chemtrails i femtielva olika trådar med i princip samma substans??
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Chemtrail
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Hej!
Jag tycker också att det börjar bli tjatigt, men jag förstår inte vad som är så svårt o förstå.. Quote: 1. Då påstår ni att det är ett pulver. Var någonstans i detta plan förvarar man all denna massa. Som vi sett och har hört av er så ”målar planen himlen” Lämpligtvis i flygkroppen. 50-100 ton är inget problem för stora flygplan. Quote: 2. Om nu några glada amatörer och barn kan se skillnaden på K-strimmor och giftigt pulver, varför sprider man inte detta på natten samt färgar pulvret svart? Det verkar som om solen har något med saken att göra. Oftast sprayar dom på den sidan av himlen där solen är, vilket gör det ännu svårare att filma / fotografera. K-strimmor "hänger" inte kvar i luften i timmar. Bara det tycker jag är ganska övertygande. För övrigt så är folk i allmännhet så blinda att dom inte ser något och om dom gjorde det skulle dom bortförklare det med k-strimmor. Som du. Quote: 3. Åker dom någonstans och fyller på pulvret? Det är klart dom gör. Jag tror inte dom skrotar planen efter en flygning. Var dom fyller på vet jag inte. men dom använder inte vanliga kommersiella flygplatser, vad jag vet. Quote: 4. Var någonstans gör man detta? Var gör man vad?. "pulvret" eller var sprayar man?. Quote: 6. I och med att pulvret kan falla rak ned i marken och göra er ”förkylda” så har den samma vikt som ett ånglok. Att det skulle falla rakt ner är nåt som du själv hittat på. Det sprayas över hela jordklotet. Ingen har sagt att det skulle falla rakt ner, eller ens inom en tiomils radie. Men det släpps ut onyttiga saker i luften som påverkar hela jorden. Quote: 7. Vilket plan kan föra all denna tyngd Vilken tyngd? Om vi pratar 50-100 ton så finns det många plan som klarar det. Quote: 8. Vem har intresse av att sprida gift på oss. Vet ej. Det finns flera teorier. Googla... /fr3D |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Chemtrail
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Är du dum på riktigt eller? Ett plan kan inte flyga "på den sidan av himlen där solen är". Var planet är på himlen i förhållande till solen beror på var observatören står nånstans. Ett plan som du ser nära solen ser nån annan på en helt annan del av himlen. Men man vet såklart var chemtrailsobservatörerna står och kollar? Dessutom flyttar sig strimmorna med vinden. K-strimmor kan stanna kvar länge, det varierar med meteorlogiska förhållanden. Quote: Quote: Väldigt vettigt att sprida skiten på 10000 m höjd då. Och att göra det så himla synligt. Quote: Quote: Du måste väl kunna svara på vad du tror själv eller? |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Chemtrail
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Ett plan kan inte flyga "på den sidan av himlen där solen är". Var planet är på himlen i förhållande till solen beror på var observatören står nånstans. Ett plan som du ser nära solen ser nån annan på en helt annan del av himlen. Men man vet såklart var chemtrailsobservatörerna står och kollar? Dessutom flyttar sig strimmorna med vinden. Det låter som om du tror jag försöker lura dig. Flyger planet bara tillräckligt högt och ligger i linje med solen ,så kommer alla på jorden att ha problem med solen om man kollar på planet.. |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Chemtrail
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Ja, om man flyger jääävligt högt, så högt att alla på ena halvan av jordklotet kan se planet samtidigt.
Men då blir det till att flyga högre än den internatiella rymdstationen, och spridningen av gifterna blir inte så effektiv. Jag kan lova dig att inga "chemtrails" du sett varit så högt upp, för så högt upp har atmosfären tagit slut. |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Chemtrail
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Du verkar vara j*****t cool zpz, jag garvar högt när jag läser dina inlägg
Du skäller värre en en bandhund P.S. Ta inte illa upp fr3D //Kabbalha |
||||
|
||||
|
Re: Chemtrail
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Hej!
Bra med dina frågor! Man skall inte tro blint på något bara för man finner det på exempelvis nätet, så dina frågor är helt grundade i fakta, vilket är viktigt, men ännu viktigare är att dina frågor är genomtänkta, vilket du inte lagt ner energi på, så du får bli ett tydligt exempel på hur man inte skall göra. Visa intresse men tänk igenom lite mer innan du ställer 1000 frågor. För din skull avsätter jag rätt mycket tid och svarar så gott det går på dina frågor. Varför? Jo, det här är en viktigt sak som alla skall få reda på! Jag trodde första gången jag läste om detta att det var ett dåligt skämt, men samtidigt började jag fundera på att jag tidigare sett märkliga rutmönster på himmelen och undrat varför. Flera av mina vänner, fick samma funderingar då jag berättade om fenomenet Chemtrail. Men återigen, jag är nu idag övertygad om att "nån" systematiskt" sprayar ut nåt iallafall i de delar jag sett det, nämligen Sverige. Åter till dina frågor... Quote:
Quote:
En lättflyktlig vätska kanske? Tänk dig vanliga Con-Rails du ser på himmelen, och vem säger inte att blandningen är homogen? Quote:
Vem säger att dom inte gör det på natten också? Och nästa korkade svar blir ju, varför skall dom färga det svart på natten? (det är ju redan mörkt ute, så...) Quote:
Ett flygplan enbart lastat med ev. kemisk substans, behöver nog mellanlanda för att tanka först innan deras "innehåll" är slut. Jämför med exempelvis med stora besprutningsflygplan som inte ens är i närheten av deras maskiner som finns idag i luften. Quote:
Tankar? Ja, typ Arlanda, Landvetter och etc. Alla flygplan i princip får landa där efter bekräftelse och betalar avgift, även om du kommer i en liten Cessna får du landa - bara du betalar landningsavgiften som iochförsig är hög. Quote:
Vem vet, jag söker också det svaret! Quote:
Märkligt att det sätter igång att regna eller blir smådugg samma kväll eller dagen efter när man sett detta "fenomen". Alltså svaret är att det följer med regnet. Och även om det inte gjorde det, är det hur enkelt som helst att blanda en "vätska" med vissa partiklar som följer tyngdlagen. Quote:
Du har redan ställt den frågan. Se den egna fråga: 1 Quote:
Vem har sagt att det är gift. Det är ju en teori som finns då flera av oss helt oberoende märkt samma symptom och mönster, men man måste vara öppen för var det kan vara. Vi lobotomerade folk på 60-talet i "gott syfte", vem tror att det har förändrats sig? Vi har ju redan lagt ner det här med eget tänkande, det är ju lag på allt nu förtiden. Människan framförallt i Sverige har ju redan bestämt att regeringen skall bestämma allt åt oss. Till sist... Vore bra om vaken.se kunde lägga upp Chemtrails som en egen rubrik, så behöver de som inte är intresserade att läsa om detta. Som sagt vi är många som "tror" på detta, så låt oss göra det. Och ni som är intresserad av detta "fenomen", tror jag nog att jag svarar för oss alla som håller på med detta att vi svarar gärna på era frågor, men vi orkar nog inte hela tiden påhopp och försvara oss om fundamentala kunskaper. Tack för ordet! mvh Nickeheaad
Posted on: 2006/4/27 20:17
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Chemtrail
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Ok Nickeheaad!
Under åttiotalet (5 år) jobbade jag på F4. Mitt jobb var att skaka runt i en HKP6, jag avsatte även åtskilliga timmar i en kärra som heter SK60. Så kom inte här och prata med mig om hur K-strimmor ser ut. Att det finns insnöade galenpannor accepterar jag, men när du inte sitter inne med empirisk kunskap utan försöker argumentera med hur Du tycker att det skall vara så slår jag bakut. Återkom när vi har samma flygtid. //Kabbalah |
||||
|
||||
|
Re: Chemtrail
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
*Gäsp...
Fick du sparken? Då du verkar ligga här på vaken.se hela tiden? Låt oss som tycker ha våra "ideér" vara ifred! Sluta med att ofreda oss! Mvh Nickeheaad! Psst. Har själv A-cert! Har själv flugit Sk-60 och förstår fortfarande INTE vad det har med Chemtrail att göra?!?
Posted on: 2006/4/28 0:09
|
|||
|
||||
|
Re: Chemtrail
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Posted on: 2006/4/28 10:40
|
|||
|
||||
|
Re: Chemtrail
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Hej!
Vad jag har kommit fram till är att " Chemtrails " som det kallas, sprayas ut i våran atmosfär på flit och det är speciellt när himlen är blå och solen stark!!.Det är bara att titta öpp under sådana dagar och efter ett tag ser man tydliga mönster som dom följer för att lägga ut dimman!. Vad jag tror är orsaken. Dom senaste åren har forskare ägnat massor med tid åt en fråga som kallas " Global Dimming ". Såg ett program om växthuseffekten och industriutsläpp förut om det.. http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d ... iteSearch&pageArt527895=0 och http://www.bbc.co.uk/sn/tvradio/progr ... /horizon/dimming_qa.shtml Solinstrålningen minskar med föroreningar. Misstanken är att våra utsläpp av sot, svavel och partiklar kamouflerar effekten av växthusgaserna. Utan föroreningarna skulle uppvärmningen bli ännu större. Asså klart att dom flyger runt och gör tester med hjälp av simulerade partikelutsläpp för att kunna forska i området!. Eller så är det helt enkelt så att dom forskat klart och kommer att fortsätta spraya våran atmosfär tills vi slutat helt med fossila bränslen och allt som hettar upp våran tillvaro.Kanske då kan man sluta med Chemtrails!?... är vad jag tror iaf,men jag är ganska säker på att allmänheten snart får at del av vad som pågår.Dom vill väll inte skapa panik hos oss stackars fotfolk som är så dumma/osmarta för att kunna hantera sanningen, Vad vet jag!? Jag delar Dokumentären BBC Horizon - Global Dimming.avi på Olles dc-hubb, documentaries.loopback.nu:1411 om någon är intresserad. Edit: Jag kan tillomed tänka mig att dom sprayat partiklar under vintern för att ge oss snö,för att sedan blockera solstrålar till att smälta snön som rent expriment ingen kan säga att det är omöjligt iaf! Peace&Love gött fölk
Posted on: 2006/4/28 14:32
|
|||
|
"We don't receive wisdom, we must discover it for ourselves after a journey that no one can take for us or spare us."-Marcel Proust
Youngevity Associate http://ygy-90-for-life.webnode.se/ http://naturligtvis.my90forlife.com/ http://tinyurl.com/Y... |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Chemtrail
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Ja, så är det..Ducktig ponke!!
/fr3D |
||||
|
||||
|
Re: Chemtrail
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Filmer om Chemtrails.... http://www.youtube.com/results?search ... search_type=search_videos .................
Posted on: 2006/5/8 18:17
|
|||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska








