vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Filtrerat Vatten
#1


See User information
Hej hej!

Jag är intresserad på att ta reda på det här med rent vatten, vad tycker ni är det bästa allternativet? Jag har funderat på att köpa vattenfilter, men jag har redan provat en gång och då blev jag jätte besviken på produkten som jag fick läga ner en 500kr på.

Om deta är det bästa allternativet så får ni gärna ge råd om det bästa svenska filtret.

Jag har även kollat mycket på vattenflaskor, i dom är det dock Natrium och Flourid, dessa 2 supstanser vill jag inte ha i mitt vatten, inte häller något annat snusk.

Det är så svårt att veta vad som är bra och inte.

Hällsningar

Posted on: 2009/10/7 22:46
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Filtrerat Vatten
#2


See User information
Hej Akumas7 du tagit upp ett mycket viktigt område, det här med Rent Vatten, som är Nyckeln till allt Liv! Rent vatten ser vi själva hur det blir allt svårare att få tag på för världens befolkning!

I Frankrike kontrollerar ETT bolag 77% av vattenmarknaden! Detta bolag verkar tillsammans med två engelska vatten bolag Anglian Water och Thames Water som nu köpts av energi jätten RWE. Och det tredje största franska vattenbolaget Saur.

Samt det amerikanska vattenbolaget International Water som kontrolleras av byggnads företaget Bechel. Dessa vatten bolag har genom sitt dolda kartell samarbete kontroll över det mesta av det globala vattenkriget, med ett resultat av skenande va-taxor som drabbar allt fler människor som Ann-Christin Sjölander Holland beskriver i boken Vatten, Rättighet eller Handelsvara?

Familjemedlemmarna i Committee of 300 är på full väg att ta kontroll på det mesta av Sveriges företag, där även ICA koncernen snart är slukat genom deras fantastiska teknik genom skuldsättning = får man kontroll. Kolla även vilka som kontrollerar tåg och bussbolagen ex: Busslink, CONNEX i Sverige, som kontrolleras av det världsomspännande bolaget Veolia Environnement som bytte namn 2003 på grund av alla skandaler och bokslutsfiffel samma bolag hade 1998 namnet Vivendi Environnement som från början hette Generale des Eaux bildat i frankrike under mitten av 1853. Med finansiärerna Huset Rothschilds och Napoleon III halvbror.

Sedan det gamla bolaget Suez Lyonnaise des Eaux bildat 1880 och nu heter det världsomspännande bolaget Suez som tillsammans med Veolia Environnement kontrollerar över 70% av världens totala vatten avlopp-servicen. Rådgivare till dessa bolag är Rothschild Inc. och Rothschild & Cie.

----------------------------------------------------------------------------

Eliten försöker genom ex: IMF, Världsbanken tvinga länder att öppna upp sina infrastrukturer till Comittee of 300 = De 300 på svenska, de mest inflytelse rikaste levande familjerna inom, politik, militär, bankir, kungahusen på vår jord.

Dessa familjer berättar Prof. Carroll Quilgey hur de kontrollerar Centralbankerna, och deras ända möjlighet till fortsatt överlevnad är att slutligen krossa medelklassen så den aldrig mer utgör ett hot mot deras Banksystem som skapar Krediter ur tomma intet, luften du andas och deras mål är Total Kontroll, Feodalism Slaveri Ofrihet!

Köp boken på nätet Tragedy And Hope, A History of the World In Our Time, Carroll Quigley, 1966 The Macmillan Company, New York. 1348 sidor med enastående information om vilka som styr oss.

Sen har du en bra bok om hur Eliten tar kontroll över vatten, och avlopp är boken, VATTEN, Rättighet Eller Handelsvara!, Ann-Christin Sjölander Holland

Och sen har du Vatten boken The Privatisation of Water, Susan Bryce

Nog om detta nya Vatten Generator är helt enkelt makalösa och SKAPAR VATTNET DIREKT UR LUFTEN VI ANDAS, JA DET ÄR SANT! En finns i USA under namnet är ECOLOBLUE

The Alex Jones Show"EcoloBlue Atmospheric Water Generator"

http://www.youtube.com/watch?v=HqjxsteSIig

http://www.ecoloblue.com/en/home-office

Det är inget fel eller farligt om vattnet innehåller Natrium Natriumklorid som är Salt, vilket är livsviktigt för saltbalansen i kroppen! Sen sa du att Flourid gillade du inte, men det är så att det finns i en helt naturlig form som följer med vattnet när det mineraliseras och går naturligt genom grusåsarna och heter då kaliumfluorid och är inte farligt för kroppen och lagras inte heller i kroppen!

Sen har du Natriumfluoriden den är SKAPAD av industrin och deras historiska problem var vad ska vi göra av Natriumfluoriden pulvret vi får när vi tillverkar Gödseln och Aluminiumet! Eliten såg till att lägga det i dricksvattnet (I USA finns nu Natriumfluoriden i varenda Kommunalt vatten distrubition.) Sen eftersom hamnade det i tandkrämen, och sen i fluortabletterna, mm.

Kaliumfluoriden hittar du inte heller på Apoteket eller i Affären som säljer tandkräm eller fluortabletter, DU HITTAR BARA Natriumfluoriden!



Prof. Olov Lindahl avslöjar i sin bok Recept på Hälsa Natriumfluorid =fluorens farlighet som han kallar "Fluorförgiftning"

I kapitel 8 sidorna 105- 107 skriver Prof. Olov Lindahl följande "Uppfattningen att fluor skyddar mot karies har blivit något av en religion och de flesta tandläkare är indoktrinerade därav" Just vid den sista korrekturläsningen noterar jag att en federal forskningsinstitution i USA frisläppt en rapport som fastlår att det är definitivt bevisat att fluor framkallar skelettcancer. Detta torde medföra att alla tillsatser av fluor, t ex i tandkräm blir förbjudna. (osteosarkom = skelettcancer)



Början på kapitel 8 sidan 104. De flesta har troligen hört talas om fluor som man tillsätter vatten i avsikt att förhindra uppkomsten av tandröta (karies). Tron på fluorets välsignelsebringande egenskaper är enligt min uppfattning en av de större medicinska förvillelserna i vår tid.

I själva verket är fluor i de doser som rekommenderas (1 ppm) på sikt ytterst skadligt och en av del orsakerna till en rad sjukdomar och till ett för tidigt åldrande. Lindahl fortsätter "...effekterna är akut allergirisk och en säker långsiktig förgiftning."


Dr Leonard Horowitz säger att dagens Läkare är tyvärr mycket naivt okunniga om vad som händer, och de flesta Läkare säger han har ingen som helst möjlighet att hänga med i den snabba utvecklingen inom alla medicinska områden.


----------------------------------------------------------------------
Här så har vi en av Sveriges absoluta skickligaste Ortopeder, Prof. Olov Lindhal som med Humor och sunt förnuft varnade oss om Farorna i vår omgivning!

"...När jag var fullt verksam inom den ortopediska sjukvården, lanserade jag följande påstående:

"Fotboll är inget bollspel, det är en ortopedisk knäsjukdom."

När Prof. Olov Lindahl deltog i debatterna så formligen BLÅSTE HAN UT SINA LÄKAR KOLLEGOR UR VATTNET, GÅNG PÅ GÅNG!

Kombattanterna Läkarna var helt enkelt "rädda" att möta Prof. Olov Lindahl i öppen debatt därför han som vi nu vet talade sanning till 95%.

Citat: Prof. Olov Lindahl "Jag brukar ibland på denna fråga svara att läkare och medicinska forskare utan tvekan är oerhört lärda och belästa och därmed värda all beundran. De har studerat i decennier och sysslat med fortbildning hela livet. Om emellertid det de lärt sig till stor del är fel, behöver denna lärdom ej vara så imponerande..."

Olov Lindahl livsgärning kan summeras med att han har haft rätt i sina ställningstaganden och teser till 95%, vilket innebar att hans motståndare haft fel lika mycket.

Citat: Prof. Olov Lindahl "Det är inte lätt att vara säker på sanningen. Det enda vi kan vara säkra på är att den ständigt förändras. Är det då inte skönt att lyssna till en författare som brukar ha rätt till 95% när obevisade och kontroversiella frågor debatteras!" Sidan 12.

länkar till mycket viktiga Youtube filmer, som bör sparas på hårddisk:

Se den enastående filmen The Fluoride Deception på YouTube, tid 28 min. Spara den för framtiden och visa dina vänner!

http://www.youtube.com/watch?v=Z8NLbRL860U&feature=player_embedded
-------------------------------------------------------------------------
Vatten är ju det viktigaste för oss människor. Utan vatten klarar vi oss aldrig i en överlevnadssituation
Sanningen är att Vattenreningstabletter är inte hälsosamt innehåller ofta Klor, som orsakar fria radikaler i kroppen, vilket belastar kroppens hälsa i onödan!

Men det går utmärkt att göra eget vatten filter i händelse av kris med hjälp aktivt kol, eller elda björkved och använd kolet, sen ren sand, tvättad mossa, och slutligen torv, torven skall vara låghumifierad.

Använd ex: ett plast rör 100 - 125 mm med ett finmaskigt rostfritt, syrafast nät i botten, på detta ett filterpaper som läggs mot nätet, fyll sedan kolet 30 - 40 cm, sand 20 - 25 cm, torv 15- 20 cm. och lite grönmossa i toppen!

Häll nu i ditt vattnen eftersom, gärna en tratt i toppen så ryms mer, i toppen! Sätt en hink och och låt vattnet eftersom komma igenom, om allt är ok, så har du nu ett filter som ger dig ett drickbart vatten! Sen kan du om vatten källan du tar ifrån är nedsmutsat mycket så kan du efter filtreringen koka vattnet i 10 min och sedan använda det.

Posted on: 2009/10/8 8:13
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Filtrerat Vatten
#3


See User information
Natrium är inte skadligt (i lagom mängd) då det är livsnödvändigt. Det ingår ju i vanligt salt NaCl. Fluoret är nog en annan historia och det är nog inte så hälsosamt.

Posted on: 2009/10/8 8:15
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Filtrerat Vatten
#4


See User information
Det jag menade med natrium och flourid var facktiskt det giftiga och inte det nyttiga. Jag är dock inte insatt i deta så tack för informationen :)

Posted on: 2009/10/14 23:08
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Filtrerat Vatten
#5


See User information
Som Mr. Smith skriver så är vatten livsnerven för oss alla. Kissinger kan ju ha rätt i att man skall kontrollera matproduktionen för att få sitt socialistimperium att "fungera". Men givetvis finns det massor av andra områden som man skall bemästra för att få igenom en kommunistisk världsfederation. Skuldsättande och vattenproduktion. Har man dessa tre har man kommit långt. Skuldsättande tillsammans med beskattning leder till kontrollerad arbetstid och mindre tid och ork att fundera på världsliga problem som ter sig oöverstigliga. Den här refrängen kan alla som är yrkesarbetande småbarnsföräldrar (i alla fall dem, garanterat!).

Sjölander Holland's bok rekommenderar även jag!

Vattenkvalité är svårt för det är delvis en osynlig vetenskap, dvs. icke-ockulär. Fluor skall givetvis undvikas och man får i sig det lilla som kroppen eventuellt behöver via vittrade bergarter. Det är som så att kroppen behöver lite av det mesta. Men man gör helt rätt att skippa fluor i så hög utsträckning som möjligt.
I vissa delar av landet är de naturliga halterna av fluor hög i grundvattnet, bl.a. i Uppland där jag bor.

För egen del behöver jag utreda om tabletter av olika slag kan vara av värde. Jag skulle dock tro att fluortabletter med stor försiktighet skall användas, m.a.o. med god marginal, alltså en tablett till en stor mängd vatten. Man skall ev. också vara försiktig att hantera dessa tabletter med bara händer (undvik direktkontakt).

I laboratorium brukar de fetare varningsföreskrifterna gälla HF (väte-fluor). I gasform är den fruktansvärt frätande för framförallt ögon och lungor. Jag förvånades över detta faktum då jag arbetade i ett renlab...

Posted on: 2009/10/15 5:17
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Filtrerat Vatten
#6


See User information
Quote:

akumas7 skrev:
Hej hej!

Jag är intresserad på att ta reda på det här med rent vatten, vad tycker ni är det bästa allternativet? Jag har funderat på att köpa vattenfilter, men jag har redan provat en gång och då blev jag jätte besviken på produkten som jag fick läga ner en 500kr på.

Om deta är det bästa allternativet så får ni gärna ge råd om det bästa svenska filtret.

Jag har även kollat mycket på vattenflaskor, i dom är det dock Natrium och Flourid, dessa 2 supstanser vill jag inte ha i mitt vatten, inte häller något annat snusk.

Det är så svårt att veta vad som är bra och inte.

Hällsningar


Jag skulle vilja uppmana dig att l'ra dig vad vatten fr[n en naturlig k'lla inneh[ller. Detta vatten 'r det b'sta f;r din kropp.

Du kommer uppt'cka att det inneh[ller lite av allt.
S[ att filtrera bort "annat snusk" 'r idiotiskt.

Filtrering 'r sista alternativet. Det 'r bara lite b'ttre 'n regnvatten (som man kan d; av om man inte f[r i sig mineraler p[ annat s'tt)

B;rja fr[n b;rjan och beskriv vilken situation du 'r i. Har du egen brunn eller kranvatten fr[n stockholm? Det e inte bara att k;pa filter f;r att f[ bra vatten.

Posted on: 2009/10/15 8:45
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
69 user(s) are online (69 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 69

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS