vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Korten om alternativ ekonomi
#1


See User information
Korten föreläste nyligen på ABF i Stockholm i en fullsatt sal. Det ska ha varit mycket intressant enligt vad jag hört.

David C Korten, professor i företagsekonomi vid Harvard Business School, smular sönder neoliberala samhällsbyggare och efterfrågar en ny ekonomisk ordning. "Vi har skapat ett välfärdssamhälle för storföretag", säger han till Dagens Nyheter.

- Hälsa, ett lyckligt barn, välmående miljö, ett meningsfullt jobb och fred. De sakerna är verklig välfärd och det är det som vi bör diskutera. Pengar är bara en illusion som inte säger någonting om människors behov, säger David C Korten till Dagens Nyheter.

De värden som byggs upp på finansmarknaden, inte minst på Wall Street och andra börser, kallar han för en "fantomvälfärd".

Ekonomin, menar han, ska i stället användas som ett verktyg att
maximera det som människan egentligen bryr sig om.

Korten, Harvardprofessorn som jobbat med bistånd i 30 år, är kritisk till den nya globala ekonomin, där varor skeppas fram och tillbaka, och som gjort storföretag och banker till härskare.

- Neooliberalerna har skapat en marknad där stora företag får rumstera fritt. Det är ett storföretagens välfärdssamhälle där företagen inte betalar någon skatt och vi betalar höga skatter för att rädda dem. Vi behöver ekonomiska institutioner som optimerar välmående i stället för ekonomisk tillväxt, säger han till Dagens Nyheter.

I stället vill han se ett system av mindre lokala ekonomier, med små företag, och där alla deltar genom produktivt arbete. Äpplen, menar han som exempel, ska inte exporteras till ett land som redan har en egen äppelproduktion.

Precis som andra samhällsomvälvande episoder – som den amerikanska medborgarrörelsen – måste det börja med ett samtal.

- Vi måste tro att vi kan förändra och jobba för det. Ger vi upp kan vi leva resten av livet i depression och sedan kollapsa, säger han till Dagens Nyheter.

E24

Posted on: 2010/2/3 13:36
Sanningen skall göra oss fria!
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Korten om alternativ ekonomi
#2


See User information
Känns underbart, låt världen ta en vändning då vi maximerat vårt sätt att leva på och låt os alla göra om det till kanske inte en bra värld men åtminstone bättre.

Posted on: 2010/2/3 15:08
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
38 user(s) are online (38 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 38

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS