vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post

« 1 2 3 (4)


Re: Känn till ditt pris!
#73


See User information
Marknaden äger makten, har du inte sorterat ut vad ordet fascism betyder, kolla svenska polisens vapen, och i Usa kan du ju kolla på Lincolns staty, vad han har sina händer på. Kolla norska och finska polisen med, när du håller på, det har jag gjort.

Kolla vad eklöven betyder tex.


FASCI Kolla det ordet, så vet du vad du försvarar när du pratar dig varm om marknaden.

Du är själv köpt och såld som en aktie på denna marknad, men när din levnadskostnad överstiger din produktion, då är du en Useless Eater

För att vara accepterad av "marknaden" skall du vara consumer+producer

När du är Consumer är du bara en Useless eater.

Konstigt att du inte vet vad marknaden är, fast du är anhängare av den.

Usa är en privat ägd bolagsform.

Amerika är ett Land.

Alla Nationer är bolag, det är därför de har president, det är därför de vill ha president i Sverige.

Du överskattar andelen personer som vet vad det handlar om.

andelen är inte mer än max 3 procent, i varje given folkgrupp / Land, och eftersom 90 % av planeten lever ur hand till mun, har de knappas chans att ta del av ett smack.

För övrigt är vi mer lurade idag, än vad vi var för 50 år s3edan eftersom den tekniska utvecklingen ligger mycket längre fram nu proportionellt sätt än vad den gjorde tidigare.

Folk har diskuterat dessa saker under hela 1900 talet, men pöbeln kan inte ta in det.

Totalt sett är den en naiv syn, att vi har uppnått något överhuvud taget, när vi inte kunde stoppa kriget mot Iraq eller afgistan, eller Libyen eller kommande Syrien eller Iran.

Allt rullar på som en ångvält, medans pöbeln petar näsan.


Du har inget att köpslå med, inget inget inget.

Tror du det, är du lurad lurad lurad.

Så det är bara att handla på, och jazza runt, vi har varsin potatis, det gäller att plantera den på rätt ställe.

Annars blir det Pommes

[img width=300]http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTDlAz9ww6muhUIFRcDvl1T_nHmKW_6LW903-LZ90sRtyA6wHQJ[/img]


Posted on: 2012/1/26 17:50
Kreti och pleti är en i vardagligt bruk föraktlig beteckning för allehanda löst folk, den breda allmänheten, vem som helst, eller som det står i Nordisk Familjebok: ”personer utan börd, bildning eller samhällsställning.”
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Känn till ditt pris!
#74


See User information
Fashism är när staten gynnar visa företag ist för att låta dom konkurera på lika vilkår, och det är något jag aldrig förespråkat.
Jag står för en fri marknad, inget annat.
Vad folk väljer att göra bryr ja mig inte om, med när någon tror sig veta vad andra vill eller behöver och via tvång trycker fram det så är jag berädd att dö för andras rätt att göra sina egna val, hur meningslösa dom än må va.

Så sluta snacka skit.


Symbolism ger ja inte mycket för i dagens läge, men ja vet att den finns och har haft stor betydelse förr. Möjligt att det fortfarande har det inom grupper, men allmänheten har ingen aning om den och skiter fullkomligt i dess betydelse.
Jag skulle mer gämföra den med vilken religös symbolism som helst.
But i realy dont give a fuck.

Skulle snarare säga att du har en väldigt vänster vriden syn på marknaden.

Och det kvittar hur lurade folk är, det den fria informationen gör är att folk blir mer medvetna om vad deras handlingar har för konsekvenser på en global nivå + att förändringar och trender ändras extremt mycket snabbare är förr.

Även om folk lever från hand till mun genom att löneslava, så blir dom mer medvetna om sin omgivning nu är förr. Och det lilla har stora konsekvenser i samanhanget.

Tycker du har en väldigt nervärderande syn på dina medmänniskor...
Pratar du aldrig med folk utanför detta forum?
Förtroendet för makthavare och systemet som helhet är väldigt lågt.

Sverige är ett litet skitland globalt sett, vi kan inte gör mycket på den internationella arenan.

Och du vet nog också att lobbyister från storföretag styr i USA och därmed står utanför lagen.

Att bygga sin bild av folks medvetenhet och inteligens via Aftonbladets löpsedlar och media i allmänhet, ger ingen korekt bild av det du kallar pöblen.

Vi är i början till en ny tidsepok, tro fan dom som styrde i den förra kommer slåss tills dom dör för att få behålla makten även i nästa.

Men den som lever får se. ;)

Posted on: 2012/1/26 18:40
Ju mer man vet, Ju mer vet man att man inte vet och den som tror han/hon vet allt, vet egentligen ingenting.
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Känn till ditt pris!
#75


See User information
Du vet inte vad FASCISM är.

MERGER OF STATE AND CORPORATIONS

Du tycker så mycket, men vet inte definitionerna, eller så tänker du fritt.

Jag har ju sagt till dig att du är lurad, vad skall du muta dem med, en Tv? Pengar? Du har ingen funktion i deras version av planeten. Useless eater.

Det kvittar ingalunda hur lurade folk är, ett sånt resonemang kommer från en lurad om dom lurade, du försöker bara att förminska ditt eget tillkortakommande, och finner utvägen i att "det spelar ingen roll"

Då kan du på egen maskin fortsätta stanna i tössesömnen, och ignorera de tunga bitarna och insikterna.

Du kan inte ta det, du kan inte förstå att just du skulle anses värdelös av "dem" som du inte tror finns.

Tyvärr har du fel. Jag önskar att du hade rätt, men önskningar kommer ingenstans hjälpa, situationen föreligger som den är, saker är i görningen som vi inte kan avhjälpa, och pöbeln kommer falla, när den spelat ut sin roll.

Jag kan säga dig en sak jag vet, jag klemar inte med varken den ena eller den andra. Jag säger som det är till bästa förmåga.

Totalt irrelevant vad du tycker om den saken, eftersom du inte delar det paradigm, jag använder för att beskriva det som är vederlagd om sakernas natur.

Du har gjort en deal nu, och tror du kommer kunna glida undan, men du skulle inte vara här för kunskap om dessa saker, om du inte verkligen tvivlade.

Föresten termen medmänniskor antyder att man går åt samma håll, och så är ju inte fallet. bättre om du kallar dem Human Beings, monster, defekta människor, fourpointed stars, headless. Living in the Dark, Vem tror du Gollum är i den där Sagan om Ringen?

Eliten skrattar ihjäl sig.

Har du kollat på dörren till Se Banken på Sergelstorg nångång? Det är dig dom garvar åt där. Gå dit och kolla får du se.


There is no escape, please move on to the exit.


Posted on: 2012/1/26 20:49
Kreti och pleti är en i vardagligt bruk föraktlig beteckning för allehanda löst folk, den breda allmänheten, vem som helst, eller som det står i Nordisk Familjebok: ”personer utan börd, bildning eller samhällsställning.”
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Känn till ditt pris!
#76


See User information
Läser du va ja skriver eller ska du bara bråka?

"MERGER OF STATE AND CORPORATIONS"
Va precis det ja beskrev fascism som.

Jag behöver knappast muta någon..
Fråga dig ist vem som utgör ett hos, du som vill raser systemet eller jag som bara vill skydda mitt eget och min familj?

Folk är olika, har olika intressen osv osv. Förvänta dig inte att alla ska orka eller vilja sitta vid datan hela dagen och kolla på AJ och läsa om politik, folk har ett liv utanför din koruperade verklighet.
Därför kvittar det hur lurade dom är, ingen gör något förän det det börjar påverka deras dagliga liv och chans att överleva.

Det spelar i längden ingen roll eftersom inget i längden går att styra.
Har man mycket pengar kan man på kortsikt påverka mycket, men aldrig på lång.

Skiter i hur dom eller någon annan jag inte bryr mig om ser mig, det är inte mitt problem, och om de vore det skulle och kommer jag bry mig.

Kvittar vad du vill kalla andra människor som bor i din närhet, såvida du inte kan fixa allt de du behöver på egen hand så är du på ett eller annat sätt beroende av dom.
Kan du inte laga din cykel eller bil själv, behöver du ta hjälp av någon, blir du sjuk och inte kan klara dig skälv så måste du ta hjälp av någon eftersom alternativet är att dö.

Jag tror inte jag kan köpa ett kg guld idag och sen sitta säkert för all framtid.

Tänk efter och ge fan i att döma mig när du inte känner mig.

Har du ens något jobb?
För tro inte du kan lära dig hur världen och livet funkar endast genom att sitta och läsa och se dokumentärer, så lätt är det inte.

Väx upp för fan.


Posted on: 2012/1/27 15:53
Ju mer man vet, Ju mer vet man att man inte vet och den som tror han/hon vet allt, vet egentligen ingenting.
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Känn till ditt pris!
#77


See User information
Du skrev att fascism är att regeringen "gynnar" företag.

Inte samma sak som att de slås ihop, du förnekar ochså, att marknaden kommer till din dörr för att härja, och fängsla dig, i FEMA camp.

Hur går det ihop när storbolagen och regeringen är samma sak.

Du är lagomt stressad nu för att man ser vem du är.

Jag har inte dömt dig på nåt sätt, jag försöker få dig att förstå.

Du skiter i vilket, ignorance is bliss. Som jag sa, när man säljer sin själ, får man betalt med förfalskade pengar. Det tyckte du kvittade, bara man kunde köpa guld för dem.

Hur menar du att jag har dömt dig efter såna uttalanden?

Gör det ont nånstans, är det egot som gör sig påmint.

Vad skall jag växa upp till tycker du? Lurad?


Posted on: 2012/1/27 16:24
Kreti och pleti är en i vardagligt bruk föraktlig beteckning för allehanda löst folk, den breda allmänheten, vem som helst, eller som det står i Nordisk Familjebok: ”personer utan börd, bildning eller samhällsställning.”
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Känn till ditt pris!
#78


See User information
Jo det är precis samma sak i praktiken, tänk efter och sluta märk ord eller ta saker bokstavligt.

Att välja olia ord är inte det samma som att inte se en sak, specielt som jag i nån mening skrev att just USA styrs av lobbyister.

Vi bor i Sverige, här har vi ännu inga FEMA camps.
Och marknaden är ignen egen entitet eller central makt så den varken kan eller kommer gå till någons dörr.
Om någon frihetsberövar mig, dig eller någon annan kommer den från staten.
Blanda inte in marknaden i något när du tydligen inte ens vet vad marknaden är.
Marknaden är du, jag och alla andra som på ett eller annat sätt byter varer och tjänster.
Precis som en marknad på ett torg där hundratals olika människor säljer det dom själva producerat eller köpt.

Vad har de då för betydelse om pengarna är falska om man kan byta dom mot något av värde? Det är bara om dom falska pengarna är värdelösa dom saknar värde.

Det är nog ditt ego som är för stort..
De har inte vart jag som börja med persionangrepp, märker ord eller kallar någon för useless eater (hur det nu ens kan finnas något sådant)..
Inte heller jag som undviker frågor..

Har du tex något jobb? Har du någonsin haft ett?
Har inte heller fått svar på vilken värdegrund du har till dina argument.

Posted on: 2012/1/27 17:28
Ju mer man vet, Ju mer vet man att man inte vet och den som tror han/hon vet allt, vet egentligen ingenting.
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Känn till ditt pris!
#79


See User information
Hur vet du att vi inte har Fema camps? För att du inte sett det på internet? För övrigt kan vi bli deporterade till Usa under NDAA.

Jag är exakt med det jag säger för att jag vet hur det ligger till, du kan inte klaga på att jag använder de exakta begreppen om du i vill att jag skall vara ärlig.

De flesta vet inte de exakta begreppen, och detta spelar stor roll för att fatta vidden av problemet.

Jag har aldrig haft ett "jobb" Ingen "chef"

Värdegrund, rofl lmao

Och du säger att jag inte vet vem du är? Kanske jag förstår mer om dig, än du om mig.

Du får nog studera mina metaforer mer, falska pengar är inte ordagrant menat, det du säljer din själ för blir du blåst på.


Marknaden och staten är samma, det är det som är fascism, det har vi redan i Sverige. Du fattar det inte bara, det kommer inte krävas heller, eftersom ingen av oss har nåt att sätta emot, vi har inget att köpslå med, eftersom vi är useless eaters.

Allt du äger och innehar, äger staten och marknaden redan eftersom det är en hidden lien på allt som köpts för pengar, din kropp äger dom ochså, eftersom din morsa signade iväg den när du föddes. Jobbigt va?

Jag har inte gjort några personangrepp.

Jag talar lika mycket om mig själv i dessa sammanhang, jag har inte hela sanningen om något, lika lite som nån annan har det, men du verkar bli förbannad hela tiden när man visar fel i dina resonemang eller påståenden.

Om du vill kan jag skita i att snacka med dig.
Kostar inget extra. Har inget behov att sitta och rätta andras uttalanden dom missuppfattar fast dom själva sagt det.

Så kan du sitta och bli förbannad på nån annan kant.

Kostar tid och energi att svara på meddelanden, och är det i onödan, är det slöseri med livet.








Posted on: 2012/1/27 17:43
Kreti och pleti är en i vardagligt bruk föraktlig beteckning för allehanda löst folk, den breda allmänheten, vem som helst, eller som det står i Nordisk Familjebok: ”personer utan börd, bildning eller samhällsställning.”
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Känn till ditt pris!
#80


See User information
nu kollar jag ut genom fönstret för att se om några grisar flyger förbi, för helt plötsligt iom steffos sista inlägg förstår jag hans ingångsvinkel, and I like it.

Bilden av marknaden som ett torg där du, jag och GM handlar med varandra på ett rättvist sätt är typexempel på "the movie version of reality", tyvärr leder laissez-faire kapitalism i princip alltid till oligopolistisk teknokrati.

Värdegrund är ett ord som för mig är extremt negativt laddat, både i rådande språkkonsensus och i cementeradndet av åsikter som det innebär.

När ni sedan diskuterar definitioner av ord som fascism är det lätt, använd ordbok så slipper ni bråka om helt onödiga saker istället för att diskutera sakfrågor. Anhängarna av den österrikiska ekonomiska doktrinen, eller chicagoskolan för den delen, bör titta i historien och se vad dessa idéer lett till istället för att föra teoretiska resonemang om hur det SKULLE kunna funka. Skulle vilja fortsätta, men man kan ju inte sitta här en hel fredagkväll, men glöm inte att det är ALLTID bättre att träffas IRL istället, kanske ni kan ta en fika och komma framåt istället? Jag finns på CynthiaMcKinney imorgon om någon skulle vilja prata med mig om någpt




Posted on: 2012/1/27 19:56
...det är bara döda fiskar som flyter med strömmen...
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Känn till ditt pris!
#81


See User information
Hur vet du att vi har FEMA camp?

USA har plockat upp folk under många år redan innan NDAA så det är inget nytt.

Hur klarar du din försörjning utan ett jobb? Går du på bidrag så har du ingen erfarenhet att komma med.
Världen är inte bara teoretisk.

Nej vi har socialism i Sverige, men sättet regeringen säljer ut statens företag på är i princip fascism.

Felen som du pekar på bygger ju hela tiden på missförstånd eller när någon av oss tar saker för ordagrant eller olika syn på vad saker är eller inte.

Marknaden består av alla värdlens företag, stora som små och alla som gör affärer med dessa. Det är dessas sammlade syn på framtiden man refererar till när man pratar om "marknaden".
Det är så folk som lever och jobbar inom den ser på den, sen delas den i sin tur upp i marknaden inom tex elektronik, energi osv osv med flera olia "sektorer" som samverkar på olika sätt.

När staten håller ett av dom stora företsgen under armarna och springer ärenden åt detta får man fascism, det samma om företag tar regeringens plats som makthavare i rättssystemet och stiftar lagar som bara gynnar den själv.

Att staten när dom vill kan konfiskera det jag "äger" vet jag redan, men tycker det är såpass uppenbart så det inte behövde nämnas.

Men hur kan värdegrund vara negativt laddar?
Det betyder dom grundvärderingar du har och bygger dina åsikter på.
Tycker man tex alla har lika värde, så bryter det mot dessa värderingar om man säger att någon har mindre värde bara för hudfärg eller större plånbok, eftersom man då säger emot sig själv i sina grundvärderingar.
Men har då någon en stor plånbok pga att han tagit pengar av någon är det självklart en annan sak eftersom den då är en skurk.

Anlednignen till att jag tog upp det är jag tycker det är ofta folk bryter mot dom värderingar dom säger sig ha.

Den österrikiska skolan är ingen terori om hur marknaden och ekonomi bör funka, utan beskriver HUR den funkar och varför vi har en ekonomisk kris nu.
Det den säger är i princip att marknaden funkar bäst om den släpps helt fri utan regeringar och centralbanker som lägger sig i och försöker styra den.
Den är inget perfect system, men bättre än den snedställda skit vi har idag.

Extremt rika kommer alltid ha mer makt just för att dom har mer pengar att påverka sin omgivning med, det kommer man aldrig komma undan oavsätt vilket system man har.

Posted on: 2012/1/27 21:21
Ju mer man vet, Ju mer vet man att man inte vet och den som tror han/hon vet allt, vet egentligen ingenting.
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Känn till ditt pris!
#82


See User information
Allt tyder på att EU har det också, Sverige räknas inte som "vi" i detta fall. Sverige finns bara på pappret, efter den nya grundlagen som undertecknades av G Person och Reinfeldt.

Det har länge sagts att idrottsarenor byggs, för att fungera som uppsamlingsläger.

Hade det funnits nån som bryr sig, hade det varit känt, men jag tror inte ens medvetenheten om saker som detta, finns överhuvudtaget.

Märkligt att du påstår att det skulle vara ett missförstånd, när du inte håller med om vad jag säger, du pratar om detta som om du inget vet om det. Nu säger du, nej vi har socialism, inte fascism, socialism är ju fascism.

Det handlar inte om ett stort företag, det handlar om att företagande, som du tror är olika bolag, alla ägs av samma personer som de som kontrollerar vad som sker i politiken, och vad framtiden blir. Tror du verkligen på allvar, att den utveckling du ser, är något som växer fram naturligt?

Då får du nog fundera igenom saker och ting ett tag till. Det planerades för 50 år sedan eller mer.

Rotschilds äger 90% av all materia som är registerad i form av företag och produkter, banker osv.

Du gillar ju Soros, då gillar du Rotschild ochså, eftersom Soros jobbar för honom. Du jobbar själv åt Rotschild, liksom han som du åker buss med, till jobbet.

Dom äger det du äger, det behöver inte konfiskeras, du har aldrig ägt det. Eftersom du är en Human Being, dvs ett monster, en defekt människa, kan du inte äga nåt.

Kossorna har ju en lada att bo i ochså, för att växa upp i och mjölkas i, dom ser det nog som sin lada, som dom trivs i, men i slutänden ägs den av Rotschilds, som skapar pengarna, som ladan köptes med.

Hade bonden haft egna pengar, som han hade skapat och betalt med, hade det inte funnits en "hidden lien" och ladan hade varit hans, om nu inte bonden hade varit en Human Being, dvs ett monster, en defekt människa som inte kan äga nåt.

Jag garvar åt dina resonemang med "värdegrund" Självklart bryter man mot sina egna värderingar.

Vi lever inte i Utopia.

Och ändå har Österrike centralbank, som ägs av Rotchild. Bara Iran och Nordkorea Syrien kvar nu, när Libyen fick en centralbank som Alqaida proklamerade, innan Libyen invaderades.

Ja du ser ju själv, Usa kan exportera Svenska medborgare, det kiunde man för länge sedan. NDAA talar explicit om detta, att fängsla utländska medborgare, och amerikanska.

En speciallag, som är skräddarsydd för detta.

Klubbat klappat och klart.

Home Sweet Home
[img width=300]http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSYRxUHCsdm1-AS77EDOnsCWgl3EbcVrLI76s673OCcqQnrnoqx[/img]

Posted on: 2012/1/28 4:27
Kreti och pleti är en i vardagligt bruk föraktlig beteckning för allehanda löst folk, den breda allmänheten, vem som helst, eller som det står i Nordisk Familjebok: ”personer utan börd, bildning eller samhällsställning.”
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Känn till ditt pris!
#83


See User information
Du kan ju kolla denna siten, om Tac marks, så förstår du att du kanske aldrig kommer kunna se en Fema Camp, förrän du står i den.

http://web.archive.org/web/2005020408 ... ckamarks.freeservers.com/

Posted on: 2012/1/28 4:43
Kreti och pleti är en i vardagligt bruk föraktlig beteckning för allehanda löst folk, den breda allmänheten, vem som helst, eller som det står i Nordisk Familjebok: ”personer utan börd, bildning eller samhällsställning.”
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Känn till ditt pris!
#84


See User information
Här är det senaste, som Alex Jones har att berätta ang Fema Camps.

http://vaken.se/modules/newbb/viewtop ... id=183781#forumpost183781

Posted on: 2012/1/28 5:02
Kreti och pleti är en i vardagligt bruk föraktlig beteckning för allehanda löst folk, den breda allmänheten, vem som helst, eller som det står i Nordisk Familjebok: ”personer utan börd, bildning eller samhällsställning.”
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 




« 1 2 3 (4)




dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
69 user(s) are online (69 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 69

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS