Vakencorner
|
"Attack var kulturvänsterns fel"
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Kultur
Dogmatiker förenen eder! Av Lars Åberg Senast uppdaterad 2 maj 2007 14:41 Islamister och högerkristnas huvudfiende är kulturvänstern, konstaterar Lars Åberg efter att ha läst Dinesh D'Souza. Dårfinkeriet inom den amerikanska högern kan man dra på mun åt så länge det inte utövar inflytande, men under Bush-åren i Vita huset har det limmats in i maktens tapeter. Hos Fox News och hundratals pratradiostationer formuleras en egenartad svartvit världsbild, som också är den som, enligt hans närmaste omgivning, dominerar presidentens eget medieintag. Som konservativ sanningssägare inifrån den akademiska världen har Dinesh D’Souza gjort sig känd som en Rush Limbaugh med längre meningar. Hans senaste bok The Enemy at Home (Doubleday) bidrar på sitt eget särskilda sätt till det konspiratoriska universum som uppstått efter elfte september och där filmen ”Loose Change” blivit en sockerbit för dårfinkar på nätet med sin förklaringsmodell, som skulle innebära att tiotusentals människor var indragna i en spektakulär mörkläggning styrd av den amerikanska regeringen. Läs mer...http://sydsvenskan.se/kultur/article235037.ece
Posted on: 2007/5/2 16:26
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: "Attack var kulturvänsterns fel"
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Ska inte du springa iväg och köra din käft på VoFs forum om hur vilken knäppskalle Branson är eller vågar ni inte göra det med folk som har stålar eller vissa sekter som frimurarna och scientologerna?
![]() |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: "Attack var kulturvänsterns fel"
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Bäste eller sämste Tomten. Hur skulle det vara att få något vettig inlägg från din sida? På det sätt du skriver så är jag en som har så bra argument att du bara kan ägna dig att mota det onda som att de alternativa teorierna är din religion som måste skyddas mot utomstående hot. Och då kan man undra hur stabil denna ”sanning” som de alternativa teorierna sägs vara egentligen är. Dina inlägg visar att ”sanningen” är svag som ett korthus för annars skulle du inte hålla på som du gör utan komma med bra och vettiga argument istället. |
||||
|
||||
|
Re: "Attack var kulturvänsterns fel"
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Dina inlägg visar att ”sanningen” är svag som ett korthus för annars skulle du inte hålla på som du gör utan komma med bra och vettiga argument istället Kolla tråden "Psychiatrists and Psychologists: Government's 9/11 Story is Crazy."
Posted on: 2007/5/4 12:33
|
|||
|
"Absolute certainty is a privilege of uneducated minds and fanatics" - CJ Keyser |
||||
|
||||
|
Re: "Attack var kulturvänsterns fel"
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Zink! Du är ett skämt som bara svarar på de frågor som passar dig. Annars låtsas du som om att den personer som frågar dig svåra frågor inte ens exieterar. När personer på mainstreammedia som t.ex marxisten Cecilia Uddén kommer med ett påstående om terrorismen och Irakkriget så sväljer du helt plötsligt vad f-n som helst och din påklistrade "skeptiker" attityd är som bortbåst! Du är INTELLEKTUELLT OHEDERLIG som jag sagt till dig många ggr tidigare, MEN som du varenda gång lyckas undvika att kommentera, VARFÖR du ALDRIG står upp för en allsidig mediarapportering? En man kallar sig en "skeptiker" som du borde du ju i så fall i ärlighetens namn KRÄVA att mainsteammedia ÄVEN låter forskare och historiker som David Irving, Robert Faurisson, Lars Adelskogh, Juri Lína, Henning Witte, Sven Anér, Vera Schreibner, Leonard Horowitz, Alan Cantwell, Alan Watt, Michael Collins Piper och Östen Kjellman m.fl. få mediautrymme - ANNARS har ju själva ordet "skeptiker" förlorat sin innebörd eftersom det just förpliktigar till ALLSIDIGT sökande och rappoterande om historiska händelser och fenomen. Hela din uppenbarelse här på vaken visar att du är fullständigt INTELEKTUELLT OHEDERLIG. ---------------- Som jag skrev till dig tidigare: Du slingrar dig fortfarande som en ORM, zink! OCH Du undviker bekvämt att svara på VARFÖR du HELT PLÖTSLIGT när en Elitkontrollerad och program ( Nat. Geografic )visas så sväljer du vad f-n som helst. Plötsligt så är din "SKEPTISKA" inställning som bortbåst! Väck! Vad visar detta? Jag har skrivit till dig ett tiotal ggr. och frågat dig VARFÖR alternativa forskare och histioriker aldrig får mediautrymme i de stora mediakanalerna. Då kommer du dragandes med ett skitprogram ifrån en kanal som knappt någon tittar på. Vad visar denna din inställning till mainstreammedias mediarapportering? Du är som en hök på forskare och personer som drar fram indicier och bevis på att WTC7 demolerades med argumenten att ingen kan bevisa VILKA och på vilket sätt WTC7 apterades. Men frågan är - Är du lika "skeptisk" och ställer likadana "tuffa" frågor t.ex angående framställandet av ovedersägliga bevis till VILKA och på vilket sätt den s.k. gasen infördes i de s.k. gaskamrarna i Auschwitz? Är du lika skeptiskt till denna teori?
Posted on: 2007/5/4 13:22
|
|||
|
||||
|
Re: "Attack var kulturvänsterns fel"
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
- Är du lika "skeptisk" och ställer likadana "tuffa" frågor t.ex angående framställandet av ovedersägliga bevis till VILKA och på vilket sätt den s.k. gasen infördes i de s.k. gaskamrarna i Auschwitz? Det HÄR ska bli intressant! För om Zink inte kan visa på exakt vilka som utförde detta arbete så gasades ingen ihjäl heller! ![]()
Posted on: 2007/5/4 13:29
|
|||
|
"Absolute certainty is a privilege of uneducated minds and fanatics" - CJ Keyser |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: "Attack var kulturvänsterns fel"
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Zink kommer bara att säga att den officiella teorin inte har samma beviskrav emot sig.
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: "Attack var kulturvänsterns fel"
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Och vadå? Om inte vilket jag nu kommer att tjata om tills de visar sig att man kan visa en enda person som praktiskt utförde 911 på Bush & Co order så är Bush & Co oskyldiga. 5 år och inte en enda rykte ens om vilka dessa personer var så detta är till vidare ett hål i de alternativa teorierna. Om NIST och andra enligt dig och andra ha gjort fel så spelar det ingen roll för om den alternativa teorin är ”sanningen” ska den kunna visa på sin ”sanningen” oberoende av andra förklaringar och teorier som kan finns. Det kan vara så att alla dagens förklaringar inklusive alla alternativa teorier är falska. Därför måste man så fort man sätter ”truth” på sin teori den stå för det och inte påstå att Bush & Co eller andra ska stå för stora delar av utredningen för då kan jag anklaga hela världen för den globala uppvärmningen och be hela världen utreda den. Som tur är har inte NIST stämplat sin förklaring som ”sanningen” och kan därför ändra på den om nya fakta kommer i dagen. Att de ändrade sig på vägen är också ett bevis på att NIST tar hänsyn till nya fakta. Man kan också vilket var och en av er kan be NIST ändra i sin rapport om man tycker det blivit fel. Detta har ju en av kritkerna gjort och de tog in hans ändringsförslag. |
||||
|
||||
|
Re: "Attack var kulturvänsterns fel"
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
![]()
Posted on: 2007/5/4 14:44
|
|||
|
||||
|
Re: "Attack var kulturvänsterns fel"
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Så när din "PÅVE" och sanningsvittne NIST släpper en brakskit så suger du i dig den som om det vore "den helige ande"!
Posted on: 2007/5/4 14:45
|
|||
|
||||
|
Re: "Attack var kulturvänsterns fel"
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Posted on: 2007/5/4 14:49
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: "Attack var kulturvänsterns fel"
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Zink är psykiskt störd (enligt expertis) och det här är något slags lyteskomik.
|
||||
|
||||
|
Re: "Attack var kulturvänsterns fel"
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Om inga bevis kan läggas fram att bin Laden planerade och styrde angreppen den 11 september så är han också oskyldig.
Varför greps han inte på sjukhuset i Dubai ? Varför lät man honom komma undan i Tora Bora ? Varför skriver inga medier om honom idag ?
Posted on: 2007/5/5 14:36
|
|||
|
||||
|
Re: "Attack var kulturvänsterns fel"
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
tills de visar sig att man kan visa en enda person som praktiskt utförde 911 på Bush & Co order så är Bush & Co oskyldiga Samma sak med Bin Laden och de så kallade kaparna. Tills bevis kommer fram som visar att de utförde 9/11 så är de oskyldiga. Du har inga bevis på att de anklagade 19 snubbarna kapade planen och flög in dem i tornen och Pentagon och FBI säger att Bin Laden inte är efterlyst pga brist på bevis. Du har inget att komma med, så sluta låtsas som det.
Posted on: 2007/5/5 17:50
|
|||
|
"Absolute certainty is a privilege of uneducated minds and fanatics" - CJ Keyser |
||||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska










