Vakencorner
|
Anonym
|
Svenska domedagsprofeter
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Två domedagsprofetsprogram vilket kanske kan vara en gnutta intressanta.
TV3 - Reportage - Domedagsprofeterna: http://video.google.com/videoplay?docid=-3467722634486119659 SVT - Existens: (Handlar nästan bara om "klimathotet".) http://svt.se/content/1/c8/01/14/76/55/080519existens.asx http://svt.se/content/1/c8/01/14/76/55/080519existens.ram I bägge programmen nämns tidningen Flammor vilket är en kristen domedagstidning av något slag. Jag kollade på tidningens hemsida och de nämner Illuminati och frimureriet: http://www.flammor.com/tidstecken/tidstecken097.asp Jag predikar ej för kristendomen eller liknande utan tyckte bara att detta var intressant. |
||||
|
||||
|
Re: Svenska domedagsprofeter
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Det sägs att Hasse Aro är frimurare :)
Posted on: 2008/5/29 18:52
|
|||
|
||||
|
Re: Svenska domedagsprofeter
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Det inte bara säjs utan han är!
Posted on: 2008/5/29 19:41
|
|||
|
||||
|
Re: Svenska domedagsprofeter
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
helt ok program... håller med om många liknelser med uppenbarelse boken(ända hela boken jag läst i bibeln) och vår tid
Posted on: 2008/5/29 20:55
|
|||
|
||||
|
Re: Svenska domedagsprofeter
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
http://www.flammor.com/profetior/profetia043.asp
läste lite om profeter på flammor, så slog det mig : ) kanske alla redan tänkt på för hundra år sen, men nu kom jag på en sak, som kanske är helt hjärndöd iofs...men iallafall. Jag tror ju inte på nån sorts gud i den mening religiösa tror, och heller tror jag inte jesus kommer ner från himlen till sina profeter, liksom alla profeters gudar kommer ner till just dom och säger nåt vagt om framtiden, men låt oss anta att nåt kommer till dom..kanske nån som vet vad som kommer hända eller har en plan för att få nåt att hända, nån som vill plantera ett budskap, nån eller några som kan trolla lite med sinnet, så att en såkallad profet får syner, jag tänker såklart Illuminati, hypnos, droger, programering.. kanske vissa profeter iallafall. Fast vad dom skulle vinna på det vet jag inte, kanske bara en rolig lek för att dom kan, samt att stärka tron på gud, gudar...kanske allt handlar om att kontrollera folket, båda profetsiorna och de stora händelserna som vissa profeter ser, som det är nu så väntar många på världens undergång, därför att kanske profeter och kyrkan sagt så, hade aldrig nån profet fått rätt i sina profetsior skulle få tro han. Om nu denna teori stämmer så är frågan, varför är det viktigt att vi väntar på undergången..kan det vara för att profetsior är självuppfyllande? Kan det vara så att efter ett tredje fett krig så kan några väl förberedda ta makten över hela planeten och införa lite trevliga förhållningsregler så vi inte krigar mer, eller ställer konstiga frågor mm mm mm mm. Tredje gången gillt som man brukar säga...känns som siffran 3 är lite viktig i sammanhanget, det har ju pratats om tredje världskriget i folkmun som att det är oundvikligt. aja..bara klottrat rakt ur tanken och inget jag funderat på, så det kan vara lite förvirrat och kanske helt motsägelsefullt och idiotiskt : )
Posted on: 2008/5/30 21:13
|
|||
|
||||
|
Re: Svenska domedagsprofeter
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Imperiet (Antikrists rike) är oundvikligt, samtidigt pågår redan det tredje världskriget och dess hotspots Irak o Afghanistan att rasa.
Människan kommer behöva omvandla Imperiet till en Federation (Kristi kropp) för nästa steg.
Posted on: 2008/5/31 13:43
|
|||
|
Säll är den,
som för sig äger lovord och förstånd uti livet, ty onda anslag man ofta rönt alstras ur andras bröst. |
||||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska








