vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Nu börjar det pratas om en EU-federation och EU-beskattning
#1


See User information
Oj, vad oväntat!

Fega ledare har skapat krisen
http://www.svd.se/opinion/brannpunkt/ ... skapat-krisen_6444806.svd

"Vi vet alla vad vi måste göra – vi vet bara inte hur vi ska bli omvalda efteråt.” Så formulerade Jean-Claude Juncker, premiärminister i Luxemburg, de europeiska politiska ledarnas dilemma i början av 2000-talet."

Vad menar han?

"Enligt en studie från tankesmedjan ECIPE skulle en transatlantisk frihandelszon öka den gemensamma BNP:n i EU och USA med 180 miljarder dollar inom en femårsperiod."

Okay, frihandelszon mellan EU och USA!

Next!

"EU måste bli en federation för att hävda sig i konkurrensen"
http://www.dn.se/ekonomi/eu-maste-bli ... -havda-sig-i-konkurrensen

"- Handlingsfriheten för oss är mycket begränsad, eftersom Frankrike inte har någon egen valuta. Om man vill att EU ska bli starkt och hävda sig i konkurrensen finns det bara en lösning: EU måste bli en federation."

Okay!

Next!

Socialdemokrater kräver mer överstatlig styrning
http://www.europaportalen.se/2011/08/ ... -mer-overstatlig-styrning
"–Det är nu uppenbart att det inte fungerar att ha en gemensam valuta utan att också ha en samordning av statsobligationer. En mer gemensam finanspolitik är nödvändig, säger Waidelich."

Next!

Göran Persson: EU kommer få gemensam skattepolitik
http://di.se/Default.aspx?pid=240190_ ... 6quickSearch%3Dfederation

"Trots krisen i Europa anser förre statsministern Göran Persson att Sverige ska gå med i valutaunionen. På sikt tror han en gemensam skattepolitik och högre pensionsålder i euroområdet är oundvikligt."

Den ökade integrationen är dessutom nödvändig för att Europa ska kunna hävda sig mot länder som Kina och USA, anser Göran Persson."

"Vi i Europa kan aldrig klara det här utan tillväxt. Och för att den ska bli uthållig krävs radikala pensionsreformer. Vi måste jobba tills vi blir 70", slog han fast."


Okay, så pensionering vid 70.. Räcker det verkligen Göran, kan vi vara lite järva och ta till lite och höja pensionsåldern direkt till 80 ?!

Posted on: 2011/9/6 19:17
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety."

/Benjamin Franklin
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Nu börjar det pratas om en EU-federation och EU-beskattning
#2


See User information
Hör mycket att Euron kommer kollapsa.

Farage kanske mycket väl har rätt.

Posted on: 2011/9/7 20:47
Resized Image
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Nu börjar det pratas om en EU-federation och EU-beskattning
#3


See User information
Jo allt dedär är ju förutsättningar för att få euron att funka.

Problemet är att ingen kommer acceptera det. Finland sätter sig redan på tvären och vill ha 100% garanti på lån till Grekland.

I Tyskland slog man fast förra veckan att en eu-obligation bryter mot Tysk grundlag, samtidigt som stödet för regeringen är rekord lågt pga alla hjälp paket till andra Eu länder.

Folk vet att de är deras och deras barns pengar som politikerna strör runt sig, men massan låter sig hållas tills de går så långt så medelklassen börjar få svårt att överleva.

Politikerna har väldigt svårt att få stöd att föra igenom sånhär skit, gör dom det utan folkets stöd så förlorar dom i nästa val till förmån för nationalistiska partier.

Euron som den är idag är dödsdömd. Det samma gäller US dollar, och alla andra fiat valutor.

Om centralbanker inte stödköper obligationer (bonds på engelska) eller skulle sluta trycka nya pengar, dom två är samma sak, så får vi en defflation med sjunkande priser vilket gör att lån blir svårare att betala och tillgångar som ligger som säkerhet för lån sjunker i värde så lånen förfaller.
(de håller inte att ha tex ett hus med ett pris på 100 000 som säkerhet för ett lån på 1miljon) vilket leder till att banker går omkull när dom inte längre har något kapital och deras tillgångar (utgivna lån) sjunker i värde.

Alternativet är att fortsätta trycka pengar för att undvika det ovan, vilket i längden oundvikligen leder till hyperinflation.

Politiker kommer alltid med olika mer eller mindre korkade ideer, men historiskt så väljer man alltid det senare av dom två för att skjuta upp raset så man slipper ta smällen själv och kanske hoppas att någon ska lära sig trolla och över en dag ställa allt till rätta..

Efter att Schweitz låste sin valuta mot euron för nån vecka sen nu så finns inte längre några större "fria" valutor kvar för investerare att placera i för att behålla värdet på sina tillgångar.

Visst, Svenska, Norska mf mindre valutor finns kvar, och dom kommer stärkas mot Euron den närmsta tiden, men när en valuta blir för stark så skadar det ett lands export så centralbanken i landet sänker räntan/köper sina egna obligationer för att pressa ner värdet på valutan.

Det är det man i media kallar ett valutakrig, och det är i full gång nu!
ALLA länder gör vad dom kan för att sänka sin valuta för att främja sin export. Däri sitter också uppgången på börsen dom senaste åren, trots att ekonomin som helhet ligger och skakar av dödsryckningar.

Kvittar om man pratar om yen, euro, dollar eller svenska kronor, dom kommer alla någon gång nå värdet noll.

Guld och silver är det enda säkra som finns kvar att lagra värde i.
Idag är inte ens 1% av allt kapital i världen placerat i guld, totalt handlar det om några promille!
Vad tror ni händer när pensionsfonder över hela världen börjar få upp ögonen för metallen?! Det är många hundra TRILJARDER som kommer mångdubbla priset! Och i samma veva kommer medel Svensson få upp ögonen för metalen mer och mer...

Med dagens peningvärde mätt kommer vi få priser på över 100 000$/oz!

Gämför med att man kunde köpa ett helt kvater i Beriln för ca 700g när tyskland hade sin hyperinflation. Dena gången är hela världen med i samma båt, den gången va det bara 1(!) land....

Posted on: 2011/9/13 14:11
Ju mer man vet, Ju mer vet man att man inte vet och den som tror han/hon vet allt, vet egentligen ingenting.
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Nu börjar det pratas om en EU-federation och EU-beskattning
#4


See User information
George Soros efterlyser ett europeiskt finansdepartement som har makt att beskatta européer för att sen kunna låna ut pengar.
"There is no alternative but to give birth to the missing ingredient: a European treasury with the power to tax and therefore to borrow."

Artikeln hos Reuters:
http://www.reuters.com/article/2011/0 ... Type=RSS&feedName=topNews


Posted on: 2011/9/24 13:03
“Men om dom där uppe i det blå inte längre vill förstå, utan föraktar alla dom som ger dom mat,
ska pyramiderna till sist bli deras grav.” Hoola Bandola Band
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Nu börjar det pratas om en EU-federation och EU-beskattning
#5


See User information
Ja tolkar de som att lille Soro är rädd för vad som håller på att hända :P

Posted on: 2011/9/28 13:07
Ju mer man vet, Ju mer vet man att man inte vet och den som tror han/hon vet allt, vet egentligen ingenting.
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Nu börjar det pratas om en EU-federation och EU-beskattning
#6


See User information

Posted on: 2011/9/29 23:19
"Earth is an insane asylum, to which the other planets deport their lunatics" -Voltaire (Memnon the Philosopher)
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Nu börjar det pratas om en EU-federation och EU-beskattning
#7


See User information
Quote:

HAHA dom är desperata!

Sån här skit är som gjord för att framkalla ett gigantiskt motstånd mot EU.

Posted on: 2011/9/30 11:05
Ju mer man vet, Ju mer vet man att man inte vet och den som tror han/hon vet allt, vet egentligen ingenting.
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Nu börjar det pratas om en EU-federation och EU-beskattning
#8


See User information
Betraktar Eu redan som kollapsat.

Blir tillbaks till dem gammla valutorna igen.

Posted on: 2011/9/30 11:14
Resized Image
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
17 user(s) are online (17 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 17

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS