vaken

Vakencorner




BottomBottom  Previous Topic Previous Topic  Next Topic Next Topic   Register To Post



Anonym
Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#1
Detta är blott ett förslag, en futil idé jag reflekterade över.

Man märker hela tiden att folk försöker nå ut med budskapet att sådana personligheter som Alex Jones och David Icke är agenter för NWO. Därutöver finner vi många som propagerar för att NWO, och de hemliga sekterna som utgör den, inte alls vill leda mänskligheten i fördärv.

Jag tror på att de vill gott, men inte alla. De vill ta bort all missvisande religion som skapar hat, med mera.

Kan det vara så att den ABSOLUT högsta eliten inte samverkar med alla vi tror, inte samarbetar med de som bara vill tjäna pengar? Att de ABSOLUT högsta använder sådana som Icke, Jones, för att erbjuda oss ett problem och sedan ge oss lösningen, där de själva kommer in och räddar oss från den hemska eliten?

Jag tror absolut inte att de vill förstöra mänskligheten. De får det bara att se ut så för att gallra bort de onda penga-galningarna, som säkert tror att de ska få vara med i NWO. Varför skulle annars sekter såsom Rosicrucians vara med i leken, de är ju filosofer. Och om man slänger en blick på Springmeier's hierarki-struktur så ser man ju att det tydligen är filosoferna, the white brotherhood och andra "vetare" som är de ABSOLUT högsta i agendan! Och Illuminati relaterar till ljus, inte mörker; eller hur?

Francis Bacon, vem jag ser som en av de största genierna som vandrat denna planet , var ju otroligt högt uppsatt inom denna agenda. Och har man läst hans böcker så märker man att den agendan han jobbar för tillsammans med sina sekter inte är till för att förgöra oss. Han såg att vi behövde en Världsordning jämlik Atlantis, och att det var bra för mänskligheten. Samma historia för han jag klassar som det ultimata geniet, Greve St. Germain!

Vad tror ni? Detta är bara en snabb teori jag fångade upp alldeles nyss, som jag inte tänkt över riktigt än. Men kan det vara något i de banorna som är närmast sanningen?

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#2


See User information
Vi säger så här. Jag har inte för avsikt att lita på någon som anser sig veta bäst om hur vi ska leva våra liv.

Punkt slut

Posted on: 2008/10/5 14:59
"All ideologies are idiotic, whether religious or political, for it is conceptual thinking, the conceptual word, which has so unfortunately divided man." - Jiddu Krishnamurti
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#3


See User information
De som vill uppehålla någon form av Status Quo i våra samhällen och att vi inte ska leva i takt med den kunskap som vi besitter drivs i allafall inte av mer än girighet och egoism.

Posted on: 2008/10/5 15:06
I don't need no PhD, Cause I'm 10 times smarter than you ever be"


Fahrenheit451
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#4


See User information
Även jag har tänkt i liknande banor men varför skulle de då föra oss bakom ljuset och använda sig av dagens kapitalistiska pengasystem till att förslava mänskligheten.
Men de skulle ju kunna göra det "for the greater good"

Posted on: 2008/10/5 18:53
"THIS INTERNET NOTE, IF PRINTED, IS LEGAL TENDER FOR ALL DEBTS, PUBLIC AND PRIVATE"

"The real action is in the reaction"

"Sen den elfte september 2001 har vi sett krig emot terrorn och terrorn har växt..."
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#5
Min tro är att det kan vara lite utav varje.

Samma sak med annat. Måste man tro på antingen ID eller Evolutionsteorin? Bara för att aliens (som vi antagit som gudar) har manipulerat med människans föregångare betyder inte det att allt annat också är ID eller att det inte kan fungera med evolutionsteorin.

Kan ju vara en mixtur som är sanningen.

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#6


See User information
När man vaknar ur matrix ordentligt och överstiger all rädsla och allt hopp och istället finner ro och kärlek i nuet, så börjar man förstå mer.

Det finns egentligen ingenting att hämta utanför oss, vi har allt inom oss. Men det är lättare sagt än gjort att hämta det inom oss för vi har konditionerats att inte känna oss själva.

Jordens historia är inte som den verkar vara om man går igenom den ifrån ett modernt perspektiv. Inte heller fungerar vetenskapen ordentligt ur ett modernt perspektiv. "Peer Review" processen har t.ex. manipuluerats ifrån start och i princip alla som styr världen idag (även i goda syften) gör det innifrån en skapad verktygslåda. De har inte tillgång till hela universums verktyg, utan har likt barn fått bestämda riktlinjer att gå utefter med sina verktyg. Sen har de lurats att tro att det inte finns något mer.

Den som kan lära sig förstå evigheten bakom livet, och förstå hur vi fungerar och att livet är enormt mycket större än här och nu, den kommer finna evig lycka i alla ögonblick.

Vi är alla sammankopplade, vi är alla en och samma. Detta eftersom vi är alla skapade ifrån energi, ifrån samma källa. Vi lever här och nu för att lära oss, för att förstå hur livet fungerar och att välja väg. Antigen kan vi hjälpa varandra eller kontrollera och manipulera varandra, vilket det senare görs av de som styr samhället.

Det finns goda inom alla områden och även onda. Det går inte att peka finger och säga rätt ut att någon är ond, vi vet inte vad som försigår i deras huvuden. Det är viktigt att alltid vara öppensinnad och inte döma på förhand och alltid ha en grund för vad man säger.

Livet är extremt positivt när man försår det, och verkligen vaknat ur Matrix. Allting finns framför ens ögon och framförallt så finns det inom dig, du vet redan allting du behöver veta, om du vågar titta efter det.

Allt vi (vi som medelsvensson/medelmänniskan) trodde vi visste är i många fall sett innifrån en skapad verklighet. När man går utanför denna skapade verklighet finner man den äkta verkligheten som sammankopplar och förklarar allt som den skapade verkligheten inte kan förklara, t.ex. paranormala avvikelser som enklast bortförklaras.

När man lär sig förstå tredje ögat och hur vår hjärna fungerar och att vi är mer eller mindre biologiska datorer som skapar verkligheten så börjar man närma sig sin sanna natur.

Sanningen är att vi kan inte dö, vi lever för alltid, och vårt mål är att utforska och göra det vi vill göra.

Den tid vi har hamnat i nu, 2000 år efter kristus, är en otroligt spännande tid och en av de mest fantastiska tider vi kan tänka oss. Aldrig förr har vi kunnat närma oss varandra genom Internet och på sådana sätt som vi gör nu. Men aldrig förr har "de" kunnat styra oss genom massmedia, TV och tidningar som "de" gör nu. Skillnaden sedan Internet är att nu kan vi skapa egna ställen att prata och dela med oss av information snabbt och enkelt till skillnad ifrån 20-30år tillbaks.

Det finns otroligt många där ute som sprider kunskap och information om hur allting fungerar, tyvärr så besitter människor väldigt många fördomar och tankegångar som lurar dem ifrån sanningen. Men vi kommer nå frihet, vi kommer nå lycka, världen kommer bli en bättre plats och den håller på att bli det.

Så, visst finns det en elit som är god, men de som styr är inte goda. Men ju mer vi blir som vill sprida kärlek, sanning och förståelse ju mer kommer de som styr att förlora sin makt.

Vad de inte vill att du ska veta är att du skapar din egna verklighet.

Posted on: 2008/10/6 10:38
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#7


See User information
Jag har tänkt samma tanke ett tag, börjar bli ganska övertygad om att det finns en god tanke bakom sättet "dom" använder..

Det fanns en gammal tråd om någon som kallade sig "insider" som sa sig vara från den allra högsta eliten, han/hon beskrev det precis som du gör nu, att det finns en högsta elit och den elit vi ser och känner till bara består av maktgalna dårar som man låter hållas..

Om man ska ta ett exempel nu, Tex. varför vi inte har fri energi trots att det funnits så länge så tror jag det finns en väldigt logisk anledning, nej inte den anledning som kritikerna ser, utan en från helt vanlig självbevarelsedrift.
Denna högsta elit kanske har kunskap om någon annan civilisation som fått tillgång till obegränsad helt gratis energi eller så har dom bara kommit fram till det själva..
Min hypotes är iaf att om vi skulle få fri energi skulle mänskligheten konsumera ihjäl hela planeten på bara några år.
Dels pga. att var ända människa på hela planeten plötsligt skulle få råd att leva som vi gör Tex. här i Sverige, dels för att industrin skulle bokstavligt talat explodera eftersom det skulle bli i princip gratis att producera produkter. Räkna bort den del av priset på vilken sak som helst som består av energi så får du ett hum om hur ENORMT mycket billigare allt skulle bli.
Samtidigt får den "lägre eliten" ett bra grepp genom att dom nu kan hålla folk lugna genom att det allt kostar och alla pengar dom kan suga ut ur folk genom skatter och avgifter osv..

Kort sagt så skulle vi äta upp planeten om vi fick denna teknik nu, samma sak om vi skulle ha fått den för 100år sedan eller 200år eller mer, ända tills vi kommer till den dagen då mäniskan började bli girig och ville ha mer än sin granne.

Men jag håller också med Seilon, om folk kunde handla till 100% utifrån kärlek och nöja sig med ett liv utan miljoner prylar osv, då skulle världen funka hur bra som helst med fri energi och all annan dold kunskap som finns där ute.

Dom närmsta åren kommer bli enormt intressanta! Jag får gåshud av att bara tänka på vad som är och kan vara på gång nu!

Posted on: 2008/10/7 21:01
Ju mer man vet, Ju mer vet man att man inte vet och den som tror han/hon vet allt, vet egentligen ingenting.
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#8


See User information
Jag funderade också ett tag på om det kanske var så att NWO's plan kanske missförståtts och att det man egentligen var ute efter inte var att skapa så mycket lidande som möjligt utan att man verkligen var ute efter att skapa det perfekta samhället, där alla kunde vara lyckliga och ha allt de behöver utan att våndas.
Men jag har väldigt svårt att tro på det. Jag kan heller inte tänka mig att det skulle finnas en "Högre Elit" som skulle sitta stillasittande när det pågår såna saker i världen som vi ser varje dag och har sett de senaste tusentals åren, utan att göra någonting åt det.

Om man har inställningen "No pain, no gain" så är det lätt att föreställa sig att det kanske krävs 1 miljon döda irakbarn för att skapa ett lyckligt samhälle i mellanöstern. Eller 4 miljoner döda vietnameser för att bota kommunismen, eller 30 miljoner döda socialister för att kommunismen ska flöda o.s.v o.s.v

Men det är en lögn och en felaktig inställning.

Posted on: 2008/10/9 0:32
"Now I have become death, the destroyer of worlds"
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#9


See User information
Svar till Mini

Bra resonemang! Jag vill fylla i några saker, om vi skulle ha en perfekt värld skulle vi inte ha ett konsumtions samhälle. Dagens problem är att företagen hela tiden vill maximera vinsterna. Detta kommer inte funka i en perfekt värld, eller mer perfekt värld, man måste ju sträva emot något och då kan det lika gärna vara att bli perfekt.

www.StoryOfStuff.com är väldigt bra, och genom att ta bort alla dåliga produkter och BARA tillverka det som är bra kvalité, så blir vi av med problem.

De som först började med hemliga sällskap gjorde det för att skydda hemligheten till livet. Genom åren har det förvrängts och för ett par hundra år sedan började det användas utav "illuminati".

Världen var till större delen ociviliserad och hemliga sällskap har utbildat mänskligheten, men girighet har alltid fått styra (i princip). Girighet är också bara en form av rädsla.

Så rädslan har alltid styrt oss ifrån kärleken, och detta är Ying/Yang. Vi har inte lyckas samanbinda det negativa (rädslan och alla negativa känslor) med det positiva (ingen rädsla och kärlek). När vi lyckas göra det så finns det bara lösningar och inte längre problem.

Insiders ifrån NWO/Illuminati har sagt att många hade slutat med deras planer om de fick chansen att gå ur. Men det straffar sig att lämna dessa hemliga sällskap så man gör det inte.

Det finns dock en hel del onda människor som har influerande. Men som det heter: "Keep your friends close, but your enemies closer". Det lär finnas rätt mycket goda på bra poster också, bara att vi inte ser hur de bekänner färg. Världen kommer bli bättre, speciellt inom den superlativa sanningen bakom universums lagar.

Vi strävar emot harmoni, så vi kommer få det.

Posted on: 2008/10/9 8:07
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#10


See User information
Det är ingen här för att hjälpa oss, vi får helt sonika hjälpa oss själva och det genom egna dagliga handlingar.

Ett exempel är gårdagen då jag skulle åka till stan från en av Stockholms förorter, då jag vid T-banan såg en kille som böjde sig ner för att plocka upp en fimp, det gav mig en signal att rulla en cig åt honom, vilket han tacksamt tog emot.

Detta gav oss en chans att språka lite, varvid han berättade om dilemmat han befann sig i....noll kronor.

Så att i stället för att planka på tuben så fick han två klipp av mig så han kunde åka till sin arbetsgivare för att hämta sin lön, men han var osäker på om han skulle få den så jag fiskade upp två rikskuponger och sa att här har du en lunch utifall det skiter sig...

Killen blev lite ställd men jag sa att det är ok om han framgent skulle göra lika mot någon annan som på pottan satt, vilket han sa att han utan tvekan skulle göra för han hade nu upplevt något ovanligt som satt sina spår.

Det är de dagliga gärningarna som kommer att förändra världen, så vänta inte på att någon av den sk. eliten ska ta första steget eller nästa steg i ditt liv.

Posted on: 2008/10/9 8:32
Ju flera kockar ju mindre till gästerna..
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#11
Seilon:

Har du läst Greve St. Germains verk The Most Holy Trinosophia?

Han skriver om vissa saker du tar upp här, och han är exakt som Insider beskrev det hela.

Jag tror du skulle uppskatta den boken något oerhört, den finns dessvärre endast på Franska och Engelska. Och det är väldigt svårt att förstå allting hur mycket man än tänker på det eftersom man som svensk oftast inte alls förstår engelska till samma utsträckning som svenska.

Jag har översatt 4 sidor av hans bok till svenska och det har tagit sin tid.

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#12


See User information
Det här låter som en väldigt fint och bra i teorin.

Men hur förklarar ni detta till familjerna och vänner osv.. till alla hundra miljoner människor som dött i krig skapade av eliten?

Eller alla miljoner barn som sitter i kinesiska slavfabriker och syr billiga tröjor 14 timmar om dygnet ni kan handla på H&M?

Eller nyttan I att sprida tunga droger som kokain och heroin till skolbarn? Crack-babies osv..?



Sanningen är den att "Eliten" är "guds utvalda" som visst vill göra det bättre, men bara för sig själva.

Till slut ska goyim sluta existera på jorden och bara "guds utvalda" ska vandra på jorden som guds barn.

Detta kräver vissa teknologiska framsteg först för att runt 60 miljoner människor ska kunna leva som kungar på planeten.

Just nu lever de gott på goyim som arbetshästar och den ekonomiska räntebaserade modellen vi lever av nu är en helt "guds utvalda" konstruktion.

Det finns ingen räddning, och inte heller kommer vi att rädda oss själva.

Posted on: 2008/10/11 18:30
Nu har du ingen ursäkt att förneka sanningen längre!

Vilka är NWO? vilka är Eliten? Svaret finner du här:
http://www.radioislam.org/dom/3svp.htm


Mer om zionismen:
http://www.radioislam.org/palestine/sv/jude-blottlagger-den-judis...
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#13


See User information
Quote:

Hanko skrev:
Det här låter som en väldigt fint och bra i teorin.

Men hur förklarar ni detta till familjerna och vänner osv.. till alla hundra miljoner människor som dött i krig skapade av eliten?

Eller alla miljoner barn som sitter i kinesiska slavfabriker och syr billiga tröjor 14 timmar om dygnet ni kan handla på H&M?

Eller nyttan I att sprida tunga droger som kokain och heroin till skolbarn? Crack-babies osv..?



Sanningen är den att "Eliten" är "guds utvalda" som visst vill göra det bättre, men bara för sig själva.

Till slut ska goyim sluta existera på jorden och bara "guds utvalda" ska vandra på jorden som guds barn.

Detta kräver vissa teknologiska framsteg först för att runt 60 miljoner människor ska kunna leva som kungar på planeten.

Just nu lever de gott på goyim som arbetshästar och den ekonomiska räntebaserade modellen vi lever av nu är en helt "guds utvalda" konstruktion.

Det finns ingen räddning, och inte heller kommer vi att rädda oss själva.


Allt händer ju av en anledning.. Kan inte tänka mig det är specielt vanligt med att dom sprider kokain i små skolan, snarare nån vanlig pundare som fickför sig det vore lönsamt..

Mycket att skiten som händer skulle ju lätt kunna va "bivärkningar" från det skitiga system vi har nu men också för att vi ska lära oss nått.
Om vi släpptes lösa i en värld med oändligt med energi och helt utan krig och lidande skulle vi spåra ut totalt tack vare en lilla egenskapen avundsjuka.

Då blir all skit som händer nu bara ett sätt att hålla massan "lugn"..

Gammla natur folk levde efter naturens lagar men dom suklle ändå tvunget dra ut i krig.
Jag har hört om två indian stammar som brukade kriga med varann, men när dom vita försökte mäkla fred mellan dom så frågade stammarna vad dom skulle göra om dom inte fick kriga?..

Människan är destruktiv av sig, det om något är ju en anledning till att värdlen är som den är.. Har man inga problem så skapar man dom gärna ist.

För att få en förändring måste det hända något ENORMT som skulle ändra ALLA mäniskor inställning till livet för all framtid.

Men jag säger inte med det att der är onödigt att försöka och vara en kärleksfull männsika, det finns en skans att det smittar av sig på någon osv..

Som ett exempel kan man ta den ekonomiska krisen just nu, den kan lätt leda till att dom ekonomiska reglerna och systemet i stort skrivs om till att sträva efter långsiktig vinns och hållbarhet ist för dom det är nu med maximal kortsiktig vinnst, vilket i sig har resulterat i att dom kinesiska barnen sitter och syr tröjor för 2kr om dagen nu.

Om det kommer en sådan förändring nu så kasnke det banar väg för fler och änu bättre senare... Men det är väldigt många som vill ha kvar det gammla systemet vi har nu pga den makt dom får, även om dom inte tillhör den översta eliten.

Posted on: 2008/10/13 9:23
Ju mer man vet, Ju mer vet man att man inte vet och den som tror han/hon vet allt, vet egentligen ingenting.
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#14


See User information
Allt händer ju av en anledning.. Kan inte tänka mig det är specielt vanligt med att dom sprider kokain i små skolan, snarare nån vanlig pundare som fickför sig det vore lönsamt..

Men vart får pundarna sitt kokain ifrån då?
http://en.wikipedia.org/wiki/Opium_wars




Mycket att skiten som händer skulle ju lätt kunna va "bivärkningar" från det skitiga system vi har nu men också för att vi ska lära oss nått.

Det skitiga system du snackar om har funnits sedan jesus tid, och jesus blev så förbannad på judarna att han välte deras utlåningsbord (kan du läsa i bibeln eller se jesus christ superstar)

Om vi släpptes lösa i en värld med oändligt med energi och helt utan krig och lidande skulle vi spåra ut totalt tack vare en lilla egenskapen avundsjuka.
Den här avundsjukan du snackar om finns inte så mycket utanför sverige faktiskt, avudnsjuka är en socailistisk konstruktion

Då blir all skit som händer nu bara ett sätt att hålla massan "lugn"..

Gammla natur folk levde efter naturens lagar men dom suklle ändå tvunget dra ut i krig.
Jag har hört om två indian stammar som brukade kriga med varann, men när dom vita försökte mäkla fred mellan dom så frågade stammarna vad dom skulle göra om dom inte fick kriga?..
du får gärna komma med källor till detta? Jag har aldrig hört om några vita som försökt medla fred mellan indian stammar


Människan är destruktiv av sig, det om något är ju en anledning till att värdlen är som den är.. Har man inga problem så skapar man dom gärna ist.
Det är därför människan sökt att bättra sig i över 2000 år och normala människor är inte destruktiva, vet inte vad för sorts människor du umgås med men vi civiliserade är inte ett dugg destruktiva utan vill leva produktiva liv i frihet

För att få en förändring måste det hända något ENORMT som skulle ändra ALLA mäniskor inställning till livet för all framtid.
Det kommer aldrig hända, människor anpassar sig till nya förhållanden för att kunna sjunka in i rutiner igen, kolla världskrigen som exempel på detta


Men jag säger inte med det att der är onödigt att försöka och vara en kärleksfull männsika, det finns en skans att det smittar av sig på någon osv..

Som ett exempel kan man ta den ekonomiska krisen just nu, den kan lätt leda till att dom ekonomiska reglerna och systemet i stort skrivs om till att sträva efter långsiktig vinns och hållbarhet ist för dom det är nu med maximal kortsiktig vinnst, vilket i sig har resulterat i att dom kinesiska barnen sitter och syr tröjor för 2kr om dagen nu.
den ekonomiska krisen just nu är ett maktspel för att förändra lagar och göra banken till mäktigare än stat, du ska se att detta kommer inte föra något gott med sig för den som inte är en utav "guds utvalda" istället för 2kr om dagen nu kommer det bli enbart mat och husrum

Om det kommer en sådan förändring nu så kasnke det banar väg för fler och änu bättre senare... Men det är väldigt många som vill ha kvar det gammla systemet vi har nu pga den makt dom får, även om dom inte tillhör den översta eliten.
Den här biten är oförståelig du får gärna utveckla din tankegång här lite

Posted on: 2008/10/13 17:40
Nu har du ingen ursäkt att förneka sanningen längre!

Vilka är NWO? vilka är Eliten? Svaret finner du här:
http://www.radioislam.org/dom/3svp.htm


Mer om zionismen:
http://www.radioislam.org/palestine/sv/jude-blottlagger-den-judis...
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#15


See User information
Quote:
Människan är destruktiv av sig, det om något är ju en anledning till att värdlen är som den är.. Har man inga problem så skapar man dom gärna ist.
Det är därför människan sökt att bättra sig i över 2000 år och normala människor är inte destruktiva, vet inte vad för sorts människor du umgås med men vi civiliserade är inte ett dugg destruktiva utan vill leva produktiva liv i frihet


Vi är däremot självdestruktiva på många sett. Vi har ett jag och detta jag ska helt på egen hand forma sin egen värld och vilka målsättningar, förväntningar man har på sitt liv. Gör vi inte det, eller att någonting utanför oss försöker ge oss en annan värld så leder det till att vi är självdestruktiva. Denna självdestruktivitet kan sen komma i utryck i form av ångest som kan vara svår att hantera. Det kan då bli så att man är destruktiv utåt mot andra eller sig själv. Men att det skulle ligga i vår natur tror jag inte på. Tror det endast handlar om att vi ibland blir till produkter av det som hänt oss som gör att det svårt att hitta rätt i rädslans garnnystan.

Posted on: 2008/10/13 21:08
I don't need no PhD, Cause I'm 10 times smarter than you ever be"


Fahrenheit451
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#16


See User information
Quote:

Hanko skrev:
Sanningen är den att "Eliten" är "guds utvalda" som visst vill göra det bättre, men bara för sig själva.

Till slut ska goyim sluta existera på jorden och bara "guds utvalda" ska vandra på jorden som guds barn.

Det finns ingen räddning, och inte heller kommer vi att rädda oss själva.


Och jesus sade, oroa dig inte för morgondagen, ty var dag har sina problem.

Posted on: 2008/10/15 7:58
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#17


See User information
Blir riktigt knepigt. Ska vi rädda människor o förhindra krig när det ligger i våran natur? Vad är våran natur? Är vi bara djur? Om vi har en naturlighet i oss föds vi då inte onda? Varför är eliten sjuk om det är naturligt o döda?

Posted on: 2008/10/15 12:01
Bruna skjortor och hakkors tillhör 40-talet. Dagens nazister har slips och kavaj...
http://www.peakoil.com/
http://technocracy.org/
 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#18
Det är naturligt att döda, till en viss medvetenhet uppnås.

Våran natur är omgivningen, och vi blir en del av den, också tills en viss medvetenhet uppnås.

Man väljer att vara djur, eller medveten människa!

Som jag ser det!

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 


Anonym
Re: Är den högre eliten här för att hjälpa oss, och inte för att leda oss i fördärv?
#19
Varje skapelse på denna jord är absolut perfekt på sitt eget plan av existens, de är absolut perfekt som den högre ordnade arten.

Människan får exakt vad de begär, och så länge som vi begär dåliga saker och tänker bestialiska tankar, kommer vi inte stiga till nästa plan. Och det är där vi är fast, eftersom människan är programmerad av media och annat som bestämmer vad vi vill ha och vad våra begär ska vara. Vi är fast för tillfället eftersom ingen någonsin tänker tanken att bryta mönstret, att tänka efter vad de egentligen skulle vilja ha utan alla influenser från omvärlden. Därför har jag sedan länge slutat titta på TV, och speciellt nyheterna.

 Top  Twitter  Facebook  Google Plus  Linkedin  Del.icio.us  Digg  Reddit  Mr. Wong 








dvd-infobeställning banner längst ned.
Ikoner
Paypal
Stötta Vaken med en månatlig donation
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:






Annonsorer och reklam 2


Creeper MediaCreeper
Vilka är Online
65 user(s) are online (65 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 65

more...
Nya medlemmar
test_user
test_user
01/01/2020
brifrida 09/05/2019
Turbozz 08/15/2019
Fr4nzz0n 07/30/2019
Egenerfarenhett 05/19/2019
Bloggar o Länkar

I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska

RSS