Vakencorner
|
Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Jag har översatt en text från sidan What will be.
Den är ganska lång, men förmedlar ett viktigt perpektiv, som jag tror man kan summera med ordspråket "bara döda fiskar flyter med strömmen". Eftersom vi inte vet vad som är rätt, så måste vi hitta på teorier, så vi hittar dem som är mer och mer rätt hela tiden. Denna text är alltså en introduktion till boken "What is and what will be", skriven av Paul Budnik. Man kan också få den uppläst på engelska här. Del 1 av 4: Quote: Absolut kontra evolutionär oändlighet
Posted on: 2008/10/21 8:30
|
|||
|
||||
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Del 3 av 4
Quote: Evolutionär matematik
Posted on: 2008/10/21 8:31
|
|||
|
||||
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Del 4 av 4
Quote: Medvetenheten är universell.
Posted on: 2008/10/21 8:32
Edited by Skymt on 2008/10/21 8:53:35
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
words från illusionens smörgåsbord.
New Age eller bara strunt... Devolution är det som råder - tokmaterialisterna försöker dränka Sanningen med ord. |
||||
|
||||
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Skymt;Ett tips bara !Folk klarar bara ta in en halv- A4 sida åt gången ,så du vet det:)
Posted on: 2008/10/21 8:47
|
|||
|
||||
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Sale: Möjligt, men jag såg inget vettigt sätt att förkorta ner texten, så att alla implikationer fanns kvar. Jag tycker den är intressant, och om den tilltalade dig, så skulle längden snarare vara en fördel. Vi kör ju inte med läxläsning här, läs tills du tröttnar ;)
sebben: Vilken devolution är det du pratar om? Och om inte matematiken kan förklara vår omvärld, hur ska vi då kunna veta något? Varför tror du att det här är new age? Jag skulle snarare klassificera det som ett typiskt exempel på filosofi. Sen säger du Sanningen, som om det bara skulle finnas en, men min uppfattning om världen skiljer sig väldigt från din, och jag vägrar gå med på att kalla min sanning falsk! Det finns en sanning per lärande system! Men det min text försöker säga, är att just det är jättebra. Vi behöver så många tolkningar som möjligt av vår omvärld som det bara går. 15/16 innehåller måhända 15 fel, men den sista sextondelen är mycket närmare 1 än den sista fjärdedelen i 3/4. Tillägg: Jag märker att jag glömt länka till originaltexten. Den innehåller en del fotnötter som jag inte brydde mig om att ta med.
Posted on: 2008/10/21 9:08
Edited by Skymt on 2008/10/21 9:25:19
|
|||
|
||||
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Eh, jag hade visst missat att kopiera in ett stycke, så här kommer sista delen...
Quote: Först och främst är vi en produkt av miljarder år av evolution. Den processen har betytt mer för vårt varande än vilken individs liv och erfarenheter som helst, och till och med mer, än den DNA-sekvens vi får av våra föräldrar. Alltså har vi både en identitet som individ, och en som en andlig varelse, och dessa är en del av en evolutionär process större än någon individ. Vi har utvecklat nödvändiga instinkter som binder oss till båda identiteter. (Jag hoppas att det låter vettigare nu, och så vill jag passa på att be om ursäkt för eventuella översättningsmissar. Jag hoppas ni förstår hur jobbigt det var att översätta, och har överseende med mina misstag.) Tillägg: Om ni vill ha lite skön musik medans ni läser (och har scrollat ner hit, innan ni blev klara, vill säga) så hittade jag nyss en grymt skön skiva på Jamendo. (playlist). Musiken är CC-licensierad, så eventuella copyright-riddare kan ta och rida hem igen.
Posted on: 2008/10/21 10:51
Edited by Skymt on 2008/10/21 11:12:40
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Ja det är ett gott översättningsarbete du har gjort! Jag menar den devolution som vi är inom om vi inte kultiverar - alltså inte fattat meningen med våra liv här. Devolution är det som som grunden/nyckeln i vad det hela handlar om. Antingen följer man sin sanna/kosmos natur, dess kriterier/egenskap, eller inte, om inte så faller man nedåt, till sist fick vi att de skapade Samsara, den trefaldiga världen och det... All andlighet har alltid varit att man ska återvända till sitt ursprung, att kultivera - nu har tex sådant som yoga blivit business och stärka hälsan och må bra, fitness... istället - men det har aldrig varit vad det var till för - hälsa fick man på köpet - det ar från början kultiveringsvägar. Universums natur är väl en... det kan inte finnas många sanningar... det är bara vår tids newage och psykologi/filosofi. Om det inte fanns en sanning, så vad skulle man gå efter... vad är kriterierna - inget är ju då att avvika, det finns ingen måttstock i så fall, och inget att få karma över. Halvsanning är inte sanning. Läror och system är bara just det, mixa inte ihop det med Sanningen. Du har läst matematik i skolan, förstod du då vad en människa är genom det? Matematik eller ismer, är bara ytgrejer. Du skriver att du vägrar att kalla din sanning falsk... hehe... - blanda inte ihop saker och ting...sanning är sanning, och inget som institutioner ellerskolad lärde författare kan sy ihop medordtrixeri och vanliga "hjärnmodeller", det blir så löjligt. "Lärande system..." - what... Du skriver "... men min uppfattning...", men det är ju uppfattning, du skriver det själv - det är inget som jag har tagit upp eller har synpunkter på. |
||||
|
||||
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tack för komplimangen! :)
Jag tror vi har en liten skillnad i hur vi definierar orden. Du säger "inte kultiverar - alltså inte fattat meningen med våra liv". Att förstå meningen med livet, är vad andligheten går ut på, i mina ögon. Hur vi kultiverar vår omgivning, beror på omgivningen. Du säger också att det inte kan finnas många sanningar. Betänk då följande: Du frågar en färgblind man om han kan hämta en röd penna åt dig, varvid han svarar ja, och hämtar en grön penna. Ljög han när han svarade ja? I hans ögon är ju en röd penna samma sak som en grön. Vi kan också ta ett extremare exempel. Tidsdilatation är en effekt av hastighet. Det innebär att ju fortare du åker jämfört med nånting, desto långsammare går tiden för dig. Vem äger den sanna uppfattningen om hur lång en sekund är? Vad jag vill få fram är att även om jag säger "grön" så förmedlar jag ingen upplevelse, utan ljusets frekvens runt 530nm. Det kan inte förmedla en upplevelse, såvida inte mottagaren också har upplevt "grön". Då en upplevelse är subjektiv, så är också sanningen, eller vår tolkning av omvärlden, subjektiv. Men naturligtvis finns det en objektiv sanning också. Räknar vi båda ut 4+4, så kommer vi komma fram till samma resultat, oberoende av varandra. Men för mer avancerade modeller av verkligheten... En av poängerna med texten var att visa, att utöver den här kärnan av matematik, så bevisade Gödel, med sitt ofullständighetsteorem, att alla matematiska system innehåller frågeställningar som inte kan avgöras inom det systemet. Det känns lite som om din definition av sanning saknar konkret verklighetsförankring.. är det så? Vilka metoder föreslår du för att vi ska komma närmare sanningen? Jag anser att verktyget vi behöver ÄR just matematik. Om jag har 4 äpplen, och vet att jag kommer få 4 till, ja då vet jag ju innan hur många äpplen jag kommer att ha. Matematik har hjälpt mig förutse framtiden! Då vi människor är relativt nära att väcka nästa form av medvetande till liv, så ville jag hålla mig till en vidare bas. Ett lärande system är helt enkelt ett system som kan skapa en abstrakt bestående representation av en konkret situation. Ett system som kan uppleva till exempel det "gröna" i färgen grönt. Vi kan sedan förmedla denna representation, vår uppfattning av verkligheten, genom språket. Vilket jag anser att vi bör göra. Men vi kan bara göra det genom det sätt vi har det lagrat i våra hjärnor. Alltså finns det en sanning per lärande system. För mig går andlighet ut på att förklara verkligheten som jag ser den. Inte att skapa en alternativ verklighet, där enda poängen med livet är att genomlida det så man kan komma till himlen.
Posted on: 2008/10/22 7:06
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Hinner inte skriva mycket nu. Du har supit in New Age... Den blinde mannen sa inte sanningen - vad som är i någons ögon eller sinne ärjust bara det - du blandar ihop olika saker - pennan var röd, han sa inte som det var. Du är inom utvecklingstänk, aliens agenda, och läror och sådant. Precis som Seilon - man kan ta vilken NewAge-lära som helst så innehåller det ungefär samma saker - kretsar kring tänk om utveckling. "Medvetandet sover i mineralen..." - typ Martinus... - "när hjärnan växer utvecklades förmågan att tänka" (Steiner) - allt det är nonsens. Vi hade från början allt. Det som nu pågår därute och snart når hit har inget med utveckling att göra, det finns inget som kan utvecklas, finns inte... det handlar inte om det. Det är bara alienlur. System och läror är skapade av vilsegångna personer inom samsara - science är helt fel väg - det blir bara allt längre från sanningen ju mer de skriver och forskar. Orden ser fina ut... modellerna blir så snygga... |
||||
|
||||
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Quote:
Precis som Seilon - man kan ta vilken NewAge-lära som helst så innehåller det ungefär samma saker - kretsar kring tänk om utveckling. "Medvetandet sover i mineralen..." - typ Martinus... - "när hjärnan växer utvecklades förmågan att tänka" (Steiner) - allt det är nonsens. Vi hade från början allt. Det som nu pågår därute och snart når hit har inget med utveckling att göra, det finns inget som kan utvecklas, finns inte... det handlar inte om det. Det är bara alienlur. New Age är en formalisering av andlighet! Den ger konkreta svar på "de stora frågorna", som varför är vi här, vad ska vi göra osv osv. Texten jag skrev, är precis tvärt om. Den hävdar att ju FLER inriktningar vi har, felaktiga eller sådana som är närmare sanningen, desto större chans har vi att överleva. Jag citerar mig själv: Quote: Vår vetenskap och våra teknologier har, genom objektiva experiment, accelererat mer och mer. De förser oss med en nivå av rikedom och makt som vi aldrig tidigare skådat, inklusive makten att förstöra hela mänskligheten. Vår känsla för syfte och värde utvecklas lite si och så, utan någon objektiv och tidsenlig guide. Detta resulterar i en extremt farlig disharmoni. Vi saknar visheten och motivationen för att förnuftigt använda vår makalösa teknologiska makt. Jag hoppas vi kan släppa det här med New Age nu. Om du prompt vill avfärda mig som strunt, så sluta svara. Annars vore det trevligt om du tog dig lite tid och satte dig in i mitt resonemang. Jag gör ju mitt bästa för att förstå dina synpunkter (men du svarade inte ens på mina frågor, utom på en retorisk). Sen måste jag fråga.. om det inte finns utveckling, varför blir datorer snabbare och snabbare? Varför dyker det upp bakterier som är resistenta mot antibiotika? Varför är en nioåring större än en treåring? Eller är det utomjordingar (alltså, tror du verkligen det, eller försöker du göra dig lustig?) som teleporterar in nya uppdaterade versioner hela tiden? Quote: System och läror är skapade av vilsegångna personer inom samsara - science är helt fel väg - det blir bara allt längre från sanningen ju mer de skriver och forskar. Orden ser fina ut... modellerna blir så snygga... Och ändå lyckas vi bygga datorer, telefoner, tv-apparater och hela internet med våra "irr-läror". Är inte det konstigt? Det är inte nådigt arrogant av dig, att använda den tekniken samtidigt som du avfärdar all den tankekraft och all den tid vi människor lagt ner på att förfina den till den nivå vi har idag.
Posted on: 2008/10/22 10:15
Edited by Skymt on 2008/10/22 10:37:46
|
|||
|
||||
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Du är rolig sebben, jag tycker du är intelligent, men frågan är, är du salig på din tro? Eller är en du gatekeeper?
Allting jag har läst ifrån pureinsight.com är en form av tro, och visst tror jag på det, men samtidigt läser jag allt annat och med min hjärna som är en processor om du inte visste det så kan man räkna ut logiken bakom livet. Vi hade allt, för allt som finns är bara ett medvetande som vi kommer ifrån. Varför valde vi att leva som vi gör nu? För att få en upplevelse inom vårt medvetande. Det du skriver med sebben, det du tar ord ifrån, är ett medvetande som lärt sig kommunicera. Du är bara en del av mig och om du tror att allt är separerat och inte sammankopplat så är det du som fallit offer för det du kallar 'New Age' om det nu är ondskefullt. Du är kontrollerad och manipulerad. Allting är del av energi som omger oss, denna energin kallar du för Tao. Jag kallar den för eter. Andra kallar den för energi, eller quantum field. Hawking kallar den för "God's Mind". Andra kallar den för Divine Matrix, Black Matter, Zero-Point Enegy eller Vacuum Domain. Jag har frågat dig förr sebben många gånger, men du har aldrig svarat, har du sett ljuset? Har du funnit sanningen inom dig? Har du sett det du kallar Nirvana eller sanningen utanför Samsara? Isåfall varför envisas du med att komma tillbaks hit och varför envisas du med att leva som en människa och bry dig om vad vi gör om du lyssnar på Lao Tzu?
Posted on: 2008/10/22 10:21
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Det du kallar att "vi" lyckas bygga datorer mm är inte riktigt - dagens spetsteknik såsom datorer är alien teknik, du har missat detta. Du kan göra ganska mycket elementär home work ett tag såkommer du att komma på andra och bättre tankar ![]() Om datorer blir snabbare så koppla inte ihop det med vad New Agare och users påvaken skriver kring det - såsom Seilon, de menar att livet "utvecklas" - att det regnade på ett berg som allt automagiskt kommit genom en explosion av det som inte fanns... så blev det till sist tänkande varelser... och kylskåp (sa Gaston). Snabbare datorer är förändrade datorer, och är bara tekniska saker, fysik etc. Nu är aliens krok genom den gamla agendan att vi står inför en transformation och allt det där - du kan se hur de resonerar genom att kolla på Seilons gamla postningar. Det är självklart så att vad de fört ut alltid är tokigt, annars skulle det inte förts ut genom lärorna och new age. De visa och andlig guidning genom tiderna har aldrig sagt detta, utan precis tvärtom, att vi från början hade allt,men om man inte kan leva efter universums/sin natur/kriterier/egenskap etc...så faller man nedåt, kan man inte leva på dennya nivån efter vad som är hur kriterierna/egenskapen är där så faller man ytterligare, osv osv - så har sedan en gång fängelseplaneten/karantänän samsara skapats - där vi inte kan komma ur (reinkarnationshjulet) - virus hålls i karantän, eller hur. Våra hjärnor är nästan nedsläckta, och det är inte så att man kan tänka sig fram till hur sanningen... genom studier i mikroskop, matematiska modeller och griffeltavla på karolinska institutet... det är en helt annan väg, och leder inte mot Sanningen, utan bort från den. Så all andlighet och alla sanna/ortodoxa religioners enda ursprungliga syfte har varit att man ska höja sin nivå, återvända uppåt, hem, till sin sanna natur - dvs att Kultivera. Budda betyder just en genom kultivering upplyst person - kultivering återger till en vad man har förlorat, upplyses... Det var hela syftet med yoga och annat, mästare på inre och yttre plan som människor hade i Kina/Tibet/Indien mm då de begav sig till skogarna, bergen ellertill grottor. Det var även vad tempel- och klostermiljöer från början var till för. Du lyssnar på de som kollar på skyltar i labyrinten, och som sedan själva pular om bland skyltarna och dribblar med ord. Du ska inte blanda ihop att tiden går/aliens inblandning/utvecklingsförändring av teknik och sådant - med vad Utveckling är, utan försöka tänka utifrån att vi är andliga varelser, att det finns något högre, kriterier/lagar mm, annars är det bara ordpopperi och man kommer inte framåt utan det blir att tala om ullens kvaliteer fast hullet finns där bakom. Det har alltdi varit så att grupper/kulturer har fått språng i det yttre, tex tekniskt - sedan gick de under - de var alltså under Avveckling, inte utveckling. Ju mer alien kommit in ju mer av den teknik vi ser nu, och ju mer bakåt går vi som "människor", dvs kommer allt längre bort från vår sanna natur - om man inte är lite medveten och "står kvar", istället för att följa med nedåt. |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Det du kallar att "vi" lyckas bygga datorer mm är inte riktigt - dagens spetsteknik såsom datorer är alien teknik, du har missat detta. Du kan göra ganska mycket elementär home work ett tag såkommer du att komma på andra och bättre tankar ![]() Om datorer blir snabbare så koppla inte ihop det med vad New Agare och users påvaken skriver kring det - såsom Seilon, de menar att livet "utvecklas" - att det regnade på ett berg som allt automagiskt kommit genom en explosion av det som inte fanns... så blev det till sist tänkande varelser... och kylskåp (sa Gaston). Snabbare datorer är förändrade datorer, och är bara tekniska saker, fysik etc. Nu är aliens krok genom den gamla agendan att vi står inför en transformation och allt det där - du kan se hur de resonerar genom att kolla på Seilons gamla postningar. Det är självklart så att vad de fört ut alltid är tokigt, annars skulle det inte förts ut genom lärorna och new age. De visa och andlig guidning genom tiderna har aldrig sagt detta, utan precis tvärtom, att vi från början hade allt,men om man inte kan leva efter universums/sin natur/kriterier/egenskap etc...så faller man nedåt, kan man inte leva på dennya nivån efter vad som är hur kriterierna/egenskapen är där så faller man ytterligare, osv osv - så har sedan en gång fängelseplaneten/karantänän samsara skapats - där vi inte kan komma ur (reinkarnationshjulet) - virus hålls i karantän, eller hur. Våra hjärnor är nästan nedsläckta, och det är inte så att man kan tänka sig fram till hur sanningen... genom studier i mikroskop, matematiska modeller och griffeltavla på karolinska institutet... det är en helt annan väg, och leder inte mot Sanningen, utan bort från den. Så all andlighet och alla sanna/ortodoxa religioners enda ursprungliga syfte har varit att man ska höja sin nivå, återvända uppåt, hem, till sin sanna natur - dvs att Kultivera. Budda betyder just en genom kultivering upplyst person - kultivering återger till en vad man har förlorat, upplyses... Det var hela syftet med yoga och annat, mästare på inre och yttre plan som människor hade i Kina/Tibet/Indien mm då de begav sig till skogarna, bergen ellertill grottor. Det var även vad tempel- och klostermiljöer från början var till för. Du lyssnar på de som kollar på skyltar i labyrinten, och som sedan själva pular om bland skyltarna och dribblar med ord. Du ska inte blanda ihop att tiden går/aliens inblandning/utvecklingsförändring av teknik och sådant - med vad Utveckling är, utan försöka tänka utifrån att vi är andliga varelser, att det finns något högre, kriterier/lagar mm, annars är det bara ordpopperi och man kommer inte framåt utan det blir att tala om ullens kvaliteer fast hullet finns där bakom. Det har alltdi varit så att grupper/kulturer har fått språng i det yttre, tex tekniskt - sedan gick de under - de var alltså under Avveckling, inte utveckling. Ju mer alien kommit in ju mer av den teknik vi ser nu, och ju mer bakåt går vi som "människor", dvs kommer allt längre bort från vår sanna natur - om man inte är lite medveten och "står kvar", istället för att följa med nedåt. |
||||
|
||||
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Jag måste ju säga att det låter lite spännande med idén att vi fått modern teknik av utomjordingar. :)
Men jag kan inte acceptera det utan att ställa lite följdfrågor. Du säger att jag ska göra "elementärt home work", men som programmerare, och datanörd, så anser jag att jag gjort ganska avancerade läxor, inom vitt skiljda områden relaterat till datorteknologi. Och jag ser liksom inget glapp som kan fyllas av utomjordisk, mystisk teknologi. Datorteknologin har ju utvecklats stegvis sedan tidigt artonhundratal. Vilken är den spjutspetsteknologi som vi fått av aliens? Matrialteknik? Logik? Matematik? Hjälper de oss aktivt att utveckla vidare nu? Varifrån fick utomjordingarna sin teknik ifrån? Varför skulle inte vi kunna utvecklas lika mycket som de? Sen tycker jag att det är jättebra att du formulerat dig en uppfattning om universum. Jag håller inte med dig om dina tolkningar, men den här trådens huvudtema är ju just en evolutionär syn på andlighet. Gör ditt bästa för att sprida din syn, men glöm inte bort att anpassa din tolkning, allt eftersom du får ny information som känns, eller kan bevisas är, rätt. Arrogansen att tro att man har rätt, utan att sätta sig in i den motsatta sidans argument eller undersöka saken, luktar väldigt illa, och går stick i stäv med den tänkande människan. Sokrates sade: "Det enda jag vet, är att jag ingenting vet". Det är det vi måste utgå ifrån, och bygga vidare på. Jag är inte hundra på vad Seilon har sagt. Kan du ge några konkreta exempel, där han pratar om samma sak som jag pratar om? Men oavsett vilket, så är filosofi inte new age. Observera att texten inte ger definitiva svar. Den förmedlar ett förhållningssätt, som enligt den matematik som tas upp, kan tolkas som gynnsamt för mänskligheten. Hur ska vi överföra kunskap från människa till människa, ifall alla läror är korrupta? Alltså, jag får inte din syn att gå ihop i huvudet. Skulle du kunna tänka dig att förklara vad som är rätt med din syn, istället för att upprepa vad som är fel på allt annat? Kan du förklara hur vi ska fortsätta komma vidare i vår utveckling?
Posted on: 2008/10/23 10:56
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Angående vår teknik, så tror jag den ransoneras ut.
|
||||
|
||||
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tävlar ni i att ge förvirrande, vaga svar på så få som möjligt av alla de frågor jag ställer?
Posted on: 2008/10/23 12:08
|
|||
|
||||
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Posted on: 2008/10/23 14:48
|
|||
|
Ju flera kockar ju mindre till gästerna..
|
||||
|
||||
|
Re: Matematisk oändlighet och mänsklighetens öde
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Quote:
Intressant sida om man vill fundera utanför boxen.... Indeed! Mycket cool sida. Om jag lyckas replikera det här experimentet kan jag lova att hela min världsbild tippar över ända. Men samtidigt är det väl lite det jag är sugen på. Den världsbild som förmedlades av Einstein, och som luddigt byggts på med kvantmekaniken, är bra många år gammal. (För att inte tala om den världsbild som våra etablerade religioner förmedlar.. jag ryser bara vid tanken). Jag tror verkligen att sådana här "fringe-sciences" är nåt på spåren. Och skulle de inte leda någonvart, så är det ju bara att glömma bort dem. Det viktigaste är att vi inte slutar leta efter nya tolkningar av vår omvärld. Det dyker upp fler och fler tecken på att vår nuvarande uppfattning om vad lycka och tillfredsställelse är, inte stämmer överens med verkligheten. Jag tror att ökad lycka kommer av ökad förståelse. (Kan nån övertyga mig om att jag har fel här?) Jag höll på att garva läppen av mig när jag läste det här Quote: At Skäggebol estate, a certain weed hoe had been lost since the summer of 1990. Tur man kan nog med engelska för att inse att det inte är droger och prostitution som avses! :D
Posted on: 2008/10/24 11:06
|
|||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska










