Vakencorner
|
Kokos. Livets Träd
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
http://www.redicecreations.com/article.php?id=15450
Coconut är mycket näringsrika och rika på fibrer, vitaminer och mineraler. Den klassificeras som en "functional food" eftersom det ger många hälsofördelar utöver dess näringsinnehåll. Kokosolja är av särskilt intresse eftersom den äger läkande egenskaper långt bortom det för varje annan kost olja och används flitigt i traditionell medicin bland asiatiska och Stillahavsområdet populationer. Pacific Islanders anser kokosolja vara botemedel för alla sjukdomar. Kokospalmens är så värderas högt av dem som både en källa till mat och medicin att det kallas "Livets träd". Kokos ger en näringsrik källa av kött, juice, mjölk och olja som har utfodrats och näring befolkningar runt om i världen i generationer.
Posted on: 2011/5/21 17:58
|
|||
|
||||
|
Re: Kokos. Livets Träd
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Låter som det är något man borde prova att blanda in i sina kostvanor.
Posted on: 2011/5/24 6:44
|
|||
|
||||
|
Re: Kokos. Livets Träd
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Jamen gör det! Jag har precis druckit en kopp kaffe med två matskedar kokosfett i! Smörjer hela kroppen inifrån. Går att blanda i nyttigare drycker oxå men jag älskar kaffe med kokossmak. Det finns kokosfett med smaken borttaget oxå, då märker man det inte överhuvudtaget. Inte silverpaketet bara, det är härdat.
Posted on: 2011/5/24 6:50
|
|||
|
||||
|
Re: Kokos. Livets Träd
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Så vart kan man köpa bra produkter med kokos, livsmedel och hygien produkter?
Kanske ska sätta en palm på gården :)
Posted on: 2011/5/24 7:10
|
|||
|
||||
|
Re: Kokos. Livets Träd
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Jag köper kokosfett på hälsokost. En med smak och en utan brukar jag ha hemma. Den utan smak har jag till kropp och hårvård den med smak har jag i kaffe och så gör jag goda små praliner och kakor med den andra. Eller äter som den är! Värt varenda krona. Det går att köpa billigare på nätet. LCHF butiken har bra pris tror jag men jag får aldrig iväg nån beställning av nån anledning.
Jag är resultatinriktad och har sett en dramatisk förändring sen jag började med detta fett + LCHF förstårs! Har fått acceptera att jag inte klarar av att vara vegetarian men kanske blir det nästa steg efter att min kropp fått läka efter allt socker jag livnärade mig på förr. Har funderat en tag på nu att göra en soppfasta med massa kokosfett i grönsakssoppa för att se hur jag kommer må på det! Jag blir lycklig när jag skriver om detta så jag ska börja redan idag tror jag. Kan skriva till er att jag kunde sluta med alla mina mediciner, en del otäcka ena, och har gått ner 19 kilo + att jag strålat lite extra oxå. Nu är det bara det där lilla jag saknar att förstå meningen med livet och inte va så rädd för framtiden som fattas! Hur mycket jag än läser här och lyssnar på redice blir jag inte nåt klokare. Ska nu vände mig inåt denna vecka och låta kunskapen komma inifrån har jag tänkt! Blir nog jätetbra tillsammans med soppdieten. En sak till, soppdiet med med mycket rätt fett i gör att jag kommer känna mig mätt och belåten.
Posted on: 2011/5/24 8:08
|
|||
|
||||
|
Re: Kokos. Livets Träd
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Jag har gjort en löjligt god soppa nu, ni måste få recepetet.
1 burk kokosmjölk med curry och bambuskott,jag silade bort bambuskotten för jag vill dricka soppa i glas. 2 msk kokosfett 2 dl vatten eller mer Rejäl klick med creme fraiche Färdig! Att jag inte tänkt på detta tidigare!
Posted on: 2011/5/24 8:28
|
|||
|
||||
|
Re: Kokos. Livets Träd
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Ahh cocos är nice.
Hälsokosttopic eftersom jag inte hittade sådan tråd. Vad tror ni om och har ni hört eller vet något om Same? http://passionforhalsa.se/ovriga-nari ... e/same-s-adenosylmetionin
Posted on: 2011/11/2 19:57
|
|||
|
||||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska








