Vakencorner
|
Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tyska tidningar skriver att just nu pågår intensiv kampanj mot kontanter. Vet de mer än vi vet...? Eller är det propaganda...?
Artiklar på tyska: http://www.mmnews.de/index.php/politi ... bargeldverbot-in-schweden http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/0,1518,697191,00.html Den andra länken kan man kopiera för annars funkar den inte.
Posted on: 2010/6/4 18:03
|
|||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
De ska ju komma ut med en ny 200-kronorssedel.. Undra om det kommer vara RFID-chip i den?
Fortsätt använda kontanter så mycket som det bara går.
Posted on: 2010/6/4 18:56
|
|||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Den olagliga pågående utfasningen av kontanter i Sverige är ett skolboksexempel på problem-reaktion-lösning..
http://kristofferhell.org/2010/04/pa- ... ill-koncentrationslagret/
Posted on: 2010/6/4 21:19
|
|||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Vad är det som är så fel med digitala pengar. Sedlar är också fiat-pengar.
Varför skulle digitala pengar vara dåligt? För att ni inte kan göra svarta affärer? Om ni vill utföra svarta affärer kan jag starta upp ett digitalt betalsystem där jag erbjuder logg-fria transaktioner. Så kan ni fortsätta... Eller varför skulle kontantlöst samhälle vara dåligt? Kontanter kan inte fasas ut förens alla företag och privatpersoner har möjlighet att ta emot digitala pengar. Och för att detta ska hända kan inte kortföretag ha var sin lösning. Då måste det först skapas ett statligt kortföretag som erbjuder alla medborgare en standardiserad kortterminal/transaktionslösning. (Det här sker inte över en natt)
Posted on: 2010/6/5 8:20
Edited by pingubenji on 2010/6/5 8:38:42
Edited by pingubenji on 2010/6/5 8:39:07 Edited by pingubenji on 2010/6/5 8:39:56 |
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Orsaken är att om de måste ha en monetär bas så kan de bara "låna" ut 10 gånger, utan kontanter kan de göra vad fan de vill
|
||||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
I Kenya har man laddat sina kontanter på mobilen. Vill man ha kontanter går man till nån som skyltar med tjänsten "M-pesa". Enkelt och behändigt och man kan lätt skicka pengar till varandra. Tjänsten laddas ner via mobiloperatören.
Posted on: 2010/6/5 9:28
|
|||
|
"Använd skallen, Nollan! Om inte vi kan se dom, hur fan skall dom kunna se oss???" (Knasen, 1967)
|
||||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Quote:
Tror du missuppfattat en del i systemet.
Posted on: 2010/6/5 9:56
|
|||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Quote:
Om sedlar ska kunna försvinna helt måste alla medborgare få en telefon om de saknar en telefon att betala med. Det kommer troligtvis aldrig hända. Sedlar kommer troligtvis alltid att finnas kvar.
Posted on: 2010/6/5 9:59
|
|||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
SD, ännu mer bevis på att de stödjer Den Nya Världsordningen.
Eller? http://www.friatider.se/erik-almqvist ... ontanthanteringsforslaget
Posted on: 2011/3/10 12:03
|
|||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Den här artikeln kom ut häromdagen, den problematiserar kontanthanteringen ännu mer och beskyller den för otryggheten som butikpersonalen är utsatt för..
Tryggheten behöver öka i butikerna http://www.svd.se/opinion/brannpunkt/ ... a-i-butikerna_5993143.svd "En lagstiftning som ställer tydliga säkerhetskrav på verksamheter som hanterar kontanter är önskvärd, eftersom det skulle sända en viktig signal om de risker kontanthantering innebär. Det signalerar också att dessa risker måste minimeras." Vad tycker ni om den meningsbyggnaden? Risker->kontanthantering = minska risker->minska kontanthantering !
Posted on: 2011/3/10 12:41
|
|||
|
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety."
/Benjamin Franklin |
||||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Så långt okej. Men om kontanter ska kunna ersättas helt måste man kunna skicka pengar mellan privatpersoner enkelt. Vilket inte går idag, så var lugna...
http://www.crazypictures.se/videos/view/tiggaren
Posted on: 2011/3/10 16:50
|
|||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Jaha Anti, så det är SD:s förslag att ta bort kontanter?
Posted on: 2011/3/10 17:01
|
|||
|
"Livet e bara en period man går igenom"
|
||||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
En liten tankeslinga.
Om privata vinstdrivande bolag som ex. vis Skatteverket och Kronofogden maskerade som " myyyndigheter " ( va nu det är) kan redan idag rätt av stövla in och ta dina Fiatkontanter utan nån som helst, håll i er nu , en " rättsprocess " hos ytterligare ett registrerat vinstdrivande bolag Svenska domstolar, fundera på vad som händer om du med megafon inom kort står på torget med en foliehatt och försöker skrika ut din ilska för att " systemet " tycker du e lite jobbig och precis som Vattenfall gör när man ifrågasätter deras fakturaKOPIOR stänger av strömmen via den nya fina microvågssändaren förklädd till elmätare tar bort dina digitala falukorvspengar. För bövelen snälla vänner kolla upp alternativ som gagnar män, kvinnor och barn på denna stackars planet och inte dessa globalpsykopater. Titta på tidsbaserad valuta, alternativ valuta, lokal valuta, LETS mm. mm Överkurs: TÄNK tanken på ett liv utan nån jävla valuta överhuvudtaget Det värsta som kan hända när man försöker gymnastisera hjärnfunktionerna är man kan få lätt huvudvärk, det går för det mesta över efter ett tag. Köp en bågfil med svenskt blad och testa känslan att såga ner en lokal Kina tillverkad 4 G mast ( skämtar bara ) lev väl
Posted on: 2011/3/10 18:35
|
|||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Hur löser man problemet att tekniken alltid strullar med jämna mellanrum? Hur betalar man då om kontanterna inte finns som alternativ?
Posted on: 2011/3/10 18:37
|
|||
|
“Just look at us. Everything is backwards. Everything is upside-down. Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information, and religion destroy spirituality"
|
||||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Så var lugna... sedlar finns kvar ...
Posted on: 2011/3/10 22:17
|
|||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Enligt information i massmedia så kan det bli tvång för butiker att införa sluten kontanthantering vilket verkar kräva en investering på runt 100.000 kr per kassa. Antingen kommer många små butiker sluta acceptera kontanter eller lägga ned.
Säkerligen lär stora kedjor gynnas då de kan få stora rabatter genom att beställa flera kassaapparater. Samtidigt är kontanter på väg att försvinna från lokaltrafiken.
Posted on: 2011/3/11 8:49
|
|||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Nick skrev:
"Den olagliga pågående utfasningen av kontanter i Sverige är ett skolboksexempel på problem-reaktion-lösning.. http://kristofferhell.org/2010/04/pa- ... ill-koncentrationslagret/" Kristoffers (är det du nick?) vet tydligen inte vad "fascism" är, vilket visat i varenda stat det praktiserats att det varit principiellt emot just fiatpengar. Men det kommer definitivt inskränka mycket på friheten, spridningen av egendomen och marknadskrafterna i landet om man fasar bort kontanter. Kan tänkas att helikopterrånet som polisen tydligen kände till skulle vara ett led i att inskaffa argument mot kontantsamhället.
Posted on: 2011/3/11 9:11
|
|||
|
Säll är den,
som för sig äger lovord och förstånd uti livet, ty onda anslag man ofta rönt alstras ur andras bröst. |
||||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Varför skulle digitala pengar vara dåligt? För att ni inte kan göra svarta affärer? Det är dom svarta pengarna som får människor att leva när allt annat rasar samman. Titta på alla andra statssocialistiska länder.
Posted on: 2011/3/11 10:46
|
|||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Man bör nog ta med i beräkningarna att om vi får ett helt kontantlöst system, så är det som upplagt att lägga moms/skatt på alla transaktioner. inte bara nya varor kan belastas med moms utan allt. staten kommer att veta varje människas förmögenhet, total kontroll! Sedan kommer bankerna förmodligen att ta ut avgifter för transaktionerna. folket mjölkas på sina sista pengar.
Hur ska man kunna komma undan detta vansinne då? Enkelt, man växlar in sina pengar i annan valuta, och använder denna valuta i sverige, det är bara att sprida idén och vilken valuta som ska gälla. Givetvis duger bara denna valuta privatpersoner i mellan, men då har man löst problemet med pålagor och skatter på privata transaktioner, man kan jobba svart, sälja och köpa sina kapitalvaror utan statens vetskap om hur mycket pengar som flödar. Vilken valuta skulle man då använda? Tja den stabilaste valutan borde vara den som globalisterna och eliten själva placerar i, Schweizisk franc! Vi får hoppas att det kontantlösa samhället uteblir, total kontroll av medborgare är inget jag önskar, dessutom kan de som förespråkar systemet redan handla och övreföra kontantlöst utan problem sedan decenier, så varför?
Posted on: 2011/3/13 8:06
|
|||
|
Never believe anything until it has been officially denied
|
||||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Quote:
Sedan kommer bankerna förmodligen att ta ut avgifter för transaktionerna. folket mjölkas på sina sista pengar. Detta sker redan med sedlar. Du betalar sjukt mycket skatt som enbart går till att byta ut gamla sedlar. Sedlar slits ut snabbare än du anar. Det är stora summor som går till det här. För att inte tala om all arbetstid som går åt till att räkna pengar vid stängning. Kontanthantering är sjukt primitivt och kostsamt för hela samhället, inklusive skattebetalarna. Quote: Hur ska man kunna komma undan detta vansinne då? Enkelt, man växlar in sina pengar i annan valuta så sluta oroa er för något som inte kommer hända över en natt...
Posted on: 2011/3/13 9:04
|
|||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Läs Alexanderssons analys, som jag håller med om :
Ett kliv mot ett kontantlöst Sverige http://henrikalexandersson.blogspot.c ... -mot-ett-kontantlost.html
Posted on: 2011/3/13 11:49
|
|||
|
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety."
/Benjamin Franklin |
||||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Förberedelsena är i full gång...
Se denna och ha topicen i tanken... Kasta in lite egenkära makt-, kontrollfreaks och nwo i mixen. Men som pricken över "I"t, släng in nationell säkerhet och "terrorism".
Posted on: 2011/4/24 14:18
|
|||
|
FRI Ej Kontrakterad av företagspolicy av stat, företag eller annan fiktion. Jag ger er En nyckel, men det är Du som måste vrida om låset där det passar. Bättring för alla! |
||||
|
||||
|
Re: Kontantlös Sverige...?
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Quote:
Nej det kan dom inte alls eftersom det skulle betyda en oändlig mängd gratis kredit vilket betyder att pengarna till slut blir värdelösa och vi hamnar i en hypetinflation där alla flyr valutan och börjar använda andra betalmedel eftetsom värdet på pengar sjunker så fort så löneökningar inte längre kan ge samma köpkraft. Man MÅSTE ha en fysisk bas av någon typ för att monetärt system ska funka. Annars finns det inget som avgör hur mycket något kostar relativt något annat och alla transktioner mellan privat persioner och företag blir väldigt kompliserat eller omöjligt. Vem skulle tex ta betalt i tex Svenska kronor om han vet att dom nästa dag har halverats i värde?
Posted on: 2011/5/2 9:13
|
|||
|
Ju mer man vet, Ju mer vet man att man inte vet och den som tror han/hon vet allt, vet egentligen ingenting.
|
||||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska








