I sitt sommarprat går Elsa Widding, partiledare för Ambition Sverige och riksdagsledamot, till en mycket hård attack mot regeringens och riksdagens hantering av Sveriges säkerhet.

Hon menar att det största sveket mot det egna folket är att inte göra allt för att hålla landet utanför krig och att Sverige i stället låter sig utnyttjas i stormakternas strategiska spel.

”Det största svek en regering och riksdag kan göra mot sitt folk är att inte göra allt som står i deras makt för att hålla landet och dess befolkning utanför krig”.

”Regeringen låter nu Sverige utnyttjas som ett uppmarschområde i ett tänkt krig mot Ryssland och man lånar ut våra militärbaser till en främmande makt, USA. Historiens dom kommer att bli hård.”

Hon pekar särskilt ut DCA-avtalet, som enligt henne innebär att främmande makt får ta över och kriga från stora delar av svenskt territorium.

Försvarsminister Pål Jonson kritiseras hårt för att ödsla miljardbelopp av skattebetalarnas pengar på att göra Sverige till måltavla och för att skicka svenska soldater till krigsområden utan att ens fråga riksdagen. ”Bara att googla hans cv så förstår man var lojaliteten sitter”, säger Widding om Jonson.

Widding beskriver utrikesminister Maria Malmer Stenergards utrikesdeklaration som en ”gigantisk propagandaskrift” som saknar verklighetsförankring och snarare liknar något skrivet av någon som sovit under en sten de senaste 20 åren.

Hon frågar om Stenergard var delaktig i EU:s beslut att sätta den schweiziske analytikern Jacques Baud på sanktionslistan, ett beslut fattat utan domstol, åtal eller rätt till försvar, och tolkar tystnaden som ett tecken på att Sverige närmar sig en diktatorisk ordning.

Läs mer på newsvoice.se, Elsa Widding: Pålson, Stenergard och Kristersson leder ligan som bryter ner Sverige

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här