En belgisk domstol kunde inte granska anklagelserna mot Europeiska kommissionens ordförande Ursula von der Leyen på grund av ingripandet från Europeiska åklagarmyndigheten, enligt aktivisten och åklagarens representant Frédéric Baldan.
En rättegång mot Ursula von der Leyen har skjutits upp på obestämd tid av en belgisk domare.
Uppskjutningen följer en förhandling som hölls i fredags vid Lièges rättspalats, där potentiella överträdelser i samband med upphandlingen av coronavacciner av von der Leyen diskuterades. Förhandlingen hölls bakom stängda dörrar, och von der Leyen befinner sig för närvarande utomlands.
”Europeiska åklagarmyndigheten gjorde ett drag som effektivt blockerade rättsprocessen,” sade Baldan till Sputnik. Åklagaren överklagade ärendet i hemlighet och hävdade att von der Leyen borde åtnjuta immunitet på grund av sina officiella uppgifter.
Som ett resultat sköt domaren upp förhandlingarna på obestämd tid. Frågan om von der Leyens immunitet gäller i detta fall kommer att behandlas den 6:e januari. Baldan anser att Europeiska åklagarmyndigheten agerade till hennes fördel.
År 2021 rapporterade The New York Times att von der Leyen och Pfizers VD Albert Bourla utbytte SMS-meddelanden om ett omfattande vaccinupphandlingskontrakt. Avtalet, som kan vara värt upp till 35 miljarder euro, väckte misstankar om von der Leyens direkta inflytande över förhandlingarna och ledde till en medieskandal kallad ”Pfizergate.”
Trots krav på att offentliggöra SMS-meddelandena vägrade Europeiska kommissionen i juni 2022 att publicera dem.
I oktober samma år meddelade EU:s åklagarmyndighet att den utreder den centraliserade upphandlingen av vacciner för EU:s medlemsländer, även om detaljerna förblir konfidentiella.
Dessutom inleddes en separat utredning i Belgien efter att Baldan lämnade in en stämningsansökan mot von der Leyen och hävdade att hennes agerande orsakat ekonomisk skada för landet.
I mars 2024 rapporterades att ärendet hade överförts till Europeiska åklagarmyndigheten, som bekräftade att utredningen fortsätter, men vägrade lämna ytterligare detaljer.
Europeiska unionens domstol i Luxemburg granskar också ett klagomål från The New York Times, som begärt tillgång till von der Leyens kommunikation med Pfizer men nekats. Europeiska kommissionen hävdade att dessa meddelanden inte är officiella dokument och därför inte kunde återfinnas. Ett domslut väntas inom de närmaste månaderna.
Under pandemin köpte Europeiska unionen främst vacciner från BioNTech-Pfizer-konsortiet, tillsammans med andra läkemedelsföretag. Dessa upphandlingar, som omfattar miljardbelopp, har fortsatt att granskas och ifrågasättas juridiskt på grund av leveransförseningar och brist på transparens.
infowars.com, Åklagare stoppar rättegång mot EU:s Ursula von der Leyen om Pfizergate