Tidigare presidenten Bill Clinton och hans hustru, före detta första dam och utrikesminister Hillary Clinton, förhördes var för sig av ledamöter i representanthusets tillsynsutskott förra veckan. Videomaterial från förhören offentliggjordes på måndagen.

I ett viralt klipp från hennes över fyra timmar långa förhör blev Hillary och hennes advokat upprörda när Anthony Weiners ökända laptop nämndes samt när en fråga ställdes om en zip-fil med titeln ”Frazzledrip”.

Weiner, en tidigare demokratisk kongressledamot från New York som var gift med Clintons nära vän Huma Abedin, dömdes 2017 för att ha skickat sexuella bilder till en minderårig.

”Frazzledrip” syftar på en fil som enligt rykten på internet ska ha hittats på Weiners laptop och som påstås innehålla material där Clinton och Abedin deltar i barnoffer.

När representanten Lauren Boebert nämnde uppgifter om att Clinton skulle ha deltagit i en påstådd sexhandelsring på pizzerian Comet Ping Pong i Washington, D.C., kallade den tidigare utrikesministern teorin för ”helt påhittad” och en ”skandalös anklagelse som slutade med att skada ett antal människor”.

”Jag kan inte tro att du ens hänvisar till det, du borde …”, sade Clinton och beskrev ryktena som konspirationer från ”QAnon-människor”.

Hillary fick ett raseriutbrott och lämnade förhöret mitt under pågående session när hon fick veta att representant Boebert hade tagit en bild av henne och att den hade läckt ut på nätet.

Bill Clintons förhör hade också sin beskärda del av bisarra ögonblick, däribland när den tidigare demokratiske presidenten svarade på en fråga från representanten Nancy Mace (R–South Carolina), som frågade: ”Varför skulle Jeffrey Epstein säga att du ‘gillar dem unga’, med hänvisning till flickor?”

”För det första stämmer det helt enkelt inte”, svarade Bill och sade att han inte är attraherad av minderåriga flickor.

Internet roades av att Bill nostalgiskt kommenterade bilder på Epstein, medan hans advokat tog papperen ur hans händer i ett försök att få honom att sluta.

Clinton svalde märkbart efter att ha svarat ”Nej” på frågan om han ”någonsin har ljugit under ett förhör” eller ”under ed”.

Bill förklarade också att han inte tror att president Trump ”var inblandad i något olämpligt när det gäller Epstein”.

Kanske den mest avslöjande kommentaren var när Bill medgav att han var bättre vän med Ghislaine Maxwell än med Epstein och förklarade att hon var god vän med den globalistiska familjen Rothschild.

Den demokratiske politikern avslöjade senare att han tog med Illinois guvernör JB Pritzker ombord på Epsteins ökända privatjet ”Lolita Express”.

En humoristisk meme framställde Hillary som Satan under hennes förhör.

Se de fullständiga förhören nedan:

Hillary Clinton Epstein deposition: FULL TESTIMONY

FULL: Bill Clinton Epstein deposition video JUST RELEASED

infowars.com, Höjdpunkter från Clintons Epstein-förhör

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här