Efter år av obeveklig onlinecensur utförd av amerikanska teknikjättar (ofta, som det nu verkar, via tredje parter och på uppdrag av regeringar, inklusive deras egna) börjar saker och ting se lite ljusare ut.

Men i Europa försöker EU frenetiskt att åtminstone upprätthålla status quo när det gäller undertryckandet av yttrandefrihet och förbereder sig nu för att intensifiera användningen av juridiska verktyg som har tagits fram under de senaste åren, framför allt Digital Services Act (DSA), som av kritiker avfärdas som unionens censurlag.

Enligt European Conservative är EU:s byråkrati tydligt skakad av Donald Trumps återkomst till makten och det faktum att, till skillnad från under hans första mandatperiod, stöder nu de flesta stora teknikföretag hans (bland annat starkt anti-censur) politik.

Hur skakad EU faktiskt är framgår av uttalanden som det från EU-kommissionens vice ordförande Henna Virkkunen, som anser att företag bakom stora sociala plattformar som ”står på samma sida” som denna amerikanska president (men inte när de gjorde det med den förra) är ”ett direkt hot mot europeisk demokrati.”

Mer yttrandefrihet som ett ”hot” mot demokratin – det är ett koncept som är svårt att förstå. Ändå är det den linje som EU just nu driver, och sättet att motverka detta ”hot,” avslöjade Virkkunen under sitt tal i Europaparlamentet denna vecka, är att stärka användningen av faktagranskare och ”hatpropagandalagar.”

För att uppnå detta kommer EU:s personal som arbetar för att upprätthålla DSA att växa till 200 personer i slutet av året. Detta kommer att kompletteras med det som rapporter kallar ”lokala DSA-koordinatorer” i medlemsländerna.

Och även om Virkkunen förnekade att DSA är någon form av censurlag, gick hon snabbt vidare med att förklara hur den kan användas för att censurera innehåll. Hon konstaterade att om yttranden är olagliga (på grunden att de främjar hat) ”offline,” gör DSA det nu också olagligt och berättigat till borttagning online.

Detta gäller både EU:s lagar och de i de 27 medlemsländerna, som tillhandahåller en mängd olika lagar som stödjer censur, med tanke på tendensen att kriminalisera yttranden som finns i hela Europa.

EU:s regler för hatpropaganda kommer också att uppdateras för att tvinga stora teknikplattformar att se till att ”hatpropaganda flaggas och bedöms inom 24 timmar och tas bort när det är nödvändigt.”

infowars.com, Europeiska kommissionen utökar tillsynen av censurlagar och kräver att ”hatpropaganda” tas bort inom 24 timmar

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här