Särskrivningar och användandet av det vänsterpolitiskt laddade pronomenet ”hen” är de största källorna till språklig irritation hos svenskarna, visar en ny undersökning.

Det är Novus som uppdrag av Språktidningen via intervjuer undersökt vilka språkliga fenomen som gör svenskarna mest irriterade och man noterar att 22 procent stör sig mest på användandet av det könsneutrala och ofta av politiska skäl använda ordet hen. Lika många säger att de stör sig mest på felaktiga särskrivningar.

På tredje plats (15 procent) på irritationslistan kommer ”onödiga engelska låneord” och på fjärdeplats (8 procent) kommer användandet av ord som lapp, zigenare, indian och eskimå. Felanvändning av de och dem fullbordar topp fem och 7 procent av svenskarna stör sig mest på detta.

Läs mer nyadagbladet.se, ”Hen” irriterar flest svenskar

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här