Varje sommar samlas människor från hela Sverige för att fira livet, solen, kroppen, rörelsen, stillheten och gemenskapen på Space of Love Festivalen på Öland. En festival som andas transformation, lekfullhet och djup förankring i både jorden och stjärnorna. Här, på Sveriges längsta sandstrand, bland hav, ängar och tallskog, formas en tillfällig värld där något annat blir möjligt: närvaro, hjärtöppning och en känsla av att tillhöra något större.
Festivalen rymmer allt från dans och meditation till tantra, trumresor och barnskratt. Den bjuder in till inre arbete och yttre glädje – och visionen bakom den bärs av Akasha, en kvinna jag mött många gånger genom åren
Jag träffade Akasha första gången för nästan femton år sedan, under en varm sommar på Öland. Jag satt på gräsmattan på festivalområdet och delade ut DVD-filmer och informationsblad från vaken.se. Det var där våra samtal började – om livet, om sökandet, om djupare sanningar. Sedan dess har våra vägar korsats många gånger. Jag har besökt festivalen i olika skeden av mitt liv, och också varit hemma hos Akasha i Svenshögen, där hon länge drivit en ekologisk odling med sin man.
Det var samma festival då som nu – men den hade ett annat namn. När Akasha tog över festivalledarskapet 2010 döptes yogafestivalen om till Space of Love
Jag satte mig ner med Akasha inför årets festival för att prata om festivalen, hennes resa och om sanning.
Du berättade för mig att ditt uppvaknande började redan 1966. Det är länge sedan. Vad var det som väckte dig – vad var det som hände inom dig som gjorde att du började ifrågasätta världen så tidigt?
– Det var sångerskan Buffy Sainte-Marie som sjöng om ursprungsbefolkningen i Nordamerika och hur deras kultur förstörts. Jag älskade den visdomen – den indianska – och insåg att det var just det som samhället försökte krossa. Det gjorde mig så ledsen. Jag var alltid beredd att spränga gränser och ifrågasätta allt, men jag kunde ändå inte föreställa mig den fulla omfattningen av förljugenheten i världen. Det var där det började.
Festivalen har förändrats över tid, men samtidigt burit en konstant själ. Du var assistent åt Harnam Singh när han grundade yogafestivalen, och sedan tog du över. Kan du berätta lite om den övergången – och hur det var att plötsligt stå som ansvarig för allt detta?
– Harnam Singh var en före detta missbrukare, och kundaliniyogan räddade hans liv. När han fyllde femtio reste han till Böda Sand, gjorde yoga i soluppgången och upplevde något djupt och helande. Han ville dela det med sina vänner – så föddes festivalen. Jag blev hans assistent 2004, och när han fick ett återfall 2010 tog jag över festivalen. Det var då jag valde att döpa om den till Space of Love, inspirerat av bokserien om Anastasia av Vladimir Megre. Namnet känns helt rätt. För mig handlar det om att skapa just det – ett utrymme av kärlek, inuti och utanför oss.
Jag vet att du är mycket alternativ och vad man kanske kan kalla ”vaken”. Det ordet kan betyda olika saker för olika människor. Hur ser du själv på det begreppet, och hur påverkar det festivalen?
– Jag kallar mig en truther för att sanning är min religion. Men det betyder inte att jag vill pracka på andra min sanning. Min religion innehåller också kärlek, acceptans och empati – det är att acceptera andra precis som de är. Så även om Space of Love inte är en ”vaken festival” i politisk eller konspiratorisk bemärkelse, så färgas mina val av min livssyn. Jag väljer t.ex. medverkande som Christoffer Lundkvist, som jag tycker passar perfekt ”in the Space”, och Eric Amarillo, som skrev låten ”För sanningen ska fram” 2022. För mig handlar det om vibration – att det ska kännas rätt i hjärtat.
Jag vet att festivalen erbjuder mycket olika inslag med musik, workshops och kanske speciellt möjligheten att träffa andra spännande människor. Är det någonting som du tycker är speciellt viktigt med festivalen?
– Barnen. Dom är viktigast av allt. De kommer in gratis, och vi har fantastiska aktiviteter för olika åldrar. Barnen är vår framtid, men också vår nutid. Om vi vill skapa en vackrare värld så måste vi börja med att låta barn få vara barn – fria, trygga, lekfulla och sedda.
Årets tema är ”New Earth Creations”. Vad betyder det temat för dig personligen, och hur tänker du att vi som deltar kan bidra till den Nya Jorden?
– Det handlar om att många nu börjar se vad som faktiskt händer på den här planeten. Och då måste vi gå inåt – börja med oss själva. Vi måste bli den bästa versionen av oss själva, och utifrån det skapa något nytt – tillsammans. En ny jord där kärleken är grunden. För mig är Space of Love en träning i det – ett paradis-kollo, en modell för det som är möjligt. Som Charles Eisenstein skriver: ”The More Beautiful World our Hearts Know is Possible.” Den världen vill jag bidra till.
Avslutningsvis – när känner du dig som allra lyckligast under festivalen?
– När jag ser att allt flyter, att alla workshops är välbesökta, att deltagarna ler, dansar, sjunger – att hjärtan öppnas. Då vet jag att vi har skapat något meningsfullt. Då är jag lycklig.
Space of Love är inte bara en festival. Det är ett frö. Ett frö av kontakt, hopp och gemenskap som vi får bära med oss hem i vardagen. Kanske är det just där, efter festivalen, när vi står i matkön, sitter på bussen eller nattar ett barn, som vi kan börja skapa den Nya Jorden – inifrån och ut.
Mikael Cromsjö – Space of Love – En Medveten Festival