Sedan Rysslands invasion av Ukraina den 24:e februari 2022 har Sverige satsat 57,4 miljarder kronor på kriget. Och trots att siffran över skadade och döda nyligen passerade en miljon människor motsätter sig Sverige varje form av förhandling om fred.
– Det finns bara ett acceptabelt slut på det här kriget: Ryssland ska förlora, säger Ulf Kristersson.
Det har skett en betydande förändring av stödets karaktär sedan Sverige först skickade skyddsutrustning till Ukraina i början av kriget.
Idag skickas stridsvagnar, avancerade vapensystem och ammunition med kapacitet att släcka många tusen människoliv.
– Det gör mig stolt som svensk och det gör mig stolt som statsminister. Tack för att ni står upp för det som är rätt och sant, sade statsminister Ulf Kristersson under ett tal i våras när han kommenterade svenska folkets stora stöd till kriget.
Läs mer på friatider.se, Sverige har lagt 57,4 miljarder kronor på kriget i Ukraina










Pressmeddelande från Finansdepartementet, Försvarsdepartementet
75 miljarder kronor i militärt stöd till Ukraina
Publicerad 22 maj 2024
”För att ytterligare förstärka Sveriges stöd till Ukraina och säkerställa en långsiktighet är regeringen och Sverigedemokraterna överens om att skapa en treårig ram för det militära stödet till Ukraina på sammanlagt 75 miljarder kronor för 2024–2026, 25 miljarder per år.
Ukrainas kamp mot Rysslands anfallskrig fortsätter och Sverige kommer att stödja Ukrainas kamp så länge som det krävs. För att förstärka det svenska stödet till Ukraina – samt öka långsiktigheten – är regeringen och Sverigedemokraterna överens om att införa en ram för det militära stödet till Ukraina för åren 2024–2026. Sverige kommer att utöka stödet och ramen uppgår till 75 miljarder kronor i militärt stöd för åren 2024–2026, 25 miljarder kronor per år.
I och med det här förslaget kommer det sammanlagda militära och civila stödet från Sverige till Ukraina att uppgå till över 100 miljarder kronor. Det militära stödet i Ukrainaramen kan till exempel ske i form av donationer av försvarsmateriel, finansiella bidrag samt ekonomiskt stöd vid upphandling av försvarsmateriel.”
Det är människoslakt Ulf, åk dit själv! Kan man lida större förlust än förlora sitt liv. Vansinne från början, ett proxy krig styrt från väst. Tänk vad bra dom hade haft det i Ukraina jämfört med detta, om dom hade låtit Putin möblera om lite. Man kan ju se tiden an, och inte måla fan på väggen det första man gör. Dom där miljarderna hade vi haft nytta av själva.